Studia artystyczne
Studia artystyczne
związane są z kreacją, sztuką i estetyką. W pierwszej kolejności przeznaczone są one dla osób, które chciałyby pozostawić na ziemi namacalny znak swojej obecności i swojego talentu. Kandydaci na studia artystyczne znajdą tutaj między innymi aktorstwo, dyrygenturę, malarstwo, reżyserię, rzeźbę czy wzornictwo.


Decydując się na kierunek z tej grupy, zrealizujesz się artystycznie za pomocą różnych dziedzin sztuki. Studia artystyczne pozwalają bowiem młodemu, uzdolnionemu człowiekowi na indywidualną kreację.

Należy jednak bezwzlęgnie pamiętać, że studia artystyczne nie są dla wszystkich - trzeba albo posiadać wrodzony dar i talent, albo poświęcić setki godzin na ćwiczenia i doskonalenie swoich umiejętności. Jeśli jesteś gotów do takich poświęceń i nie boisz się ciężkiej pracy, to studia artystyczne są stworzone właśnie dla Ciebie!

Chcesz podyskutować na temat studiów na kierunkach Artystycznych? Masz pytania lub wątpliwości związane z tą dziedziną wiedzy? Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne.

Każdy profesjonalista dba o rozwój swojego warsztatu i umiejętności z zakresu kreacji, sztuki, aktorstwa lub malarstwa. Jeśli Ty również jesteś profesjonalistą, to zapoznaj się z dostępną ofertą studiów podyplomowych na kierunkach artystycznych.


Robert De Niro uważa, że jedną z za­let ak­tor­stwa jest możli­wość przeżywa­nia cudze­go życia bez płacenia za nie. Wbrew idealistycznym spojrzeniom, aktorstwo to w dużej mierze rutyna (jeśli będziesz grać w teatrze repertuarowym), czekanie na swoje wejście na plan lub konieczność schowania wielkich ambicji do kieszeni (jeśli trafisz do produkcji telewizyjnych typu telenowela). Jeśli to Cię nie zniechęca - może jednak to właśnie o Tobie będziemy czytać z wypiekami na twarzy w kolorowej prasie, na portalach plotkarskich czy w recenzjach szacownych magazynów.

Piękno otwartej przestrzeni było przedmiotem zainteresowania człowieka od niepamiętnych czasów. Systematyczna refleksja nad planowaniem, ładem i porządkiem przestrzeni publicznej jest niezbędna do tego, by w sposób racjonalny, pragmatyczny i sensowny planować róźne obszary miejskie, takie jak parki, skwery, place, czy przestrzeń przemysłową. Architektura krajobrazu to studia dla ludzi obdarzonych kreatywnością, dyscypliną myślenia, talentem plastycznym i otwartym umysłem. Aby dowiedzieć się nieco więcej o tym kierunku, zapraszamy do dalszej lektury!

Architektura wnętrz może stać się świetnym początkiem życiowej przygody z kreatywnością, designem i kształtowaniem przestrzeni mieszkalnych, biurowych czy handlowych. Warto zwrócić uwagę na trendy związane z rosnącymi wymaganiami estetycznymi względem różnego rodzaju przestrzeni. Jeszcze 30 lat temu prawie żaden przedsiębiorca nie uznawał za konieczne, by do tworzenia wnętrza sklepu czy salonu handlowego zatrudniać projektanta. Dziś architekt wnętrz jest jednym z najważniejszych ludzi, odpowiedzialnych za charakter i kształt wielu różnych przestrzeni.

Rozwój nowoczesnych technologii informatycznych sprawia, iż dziedzina grafiki komputerowej staje przed wyzwaniami współczesności. Na rynku pracy obserwujemy znaczące zwiększenie zapotrzebowania na fachowców o szczególnie wysokich kwalifikacjach z dziedziny komputerowej grafiki artystycznej. Tacy projektanci powinni łączyć w sobie wiedzę i kreatywność z perfekcyjnym posługiwaniem się narzędziami komputerowymi i oprogramowaniem. Takich specjalistów kształci się na kierunku Artystyczna grafika komputerowa. Zapraszamy do lektury całego artykułu! 

Ceramika to kierunek interdyscyplinarny dający wykształcenie typowo techniczne (łączący w sobie wiedzę z zakresu technologii chemicznej i inżynierii materiałowej), pozostając jednocześnie ofertą bogatą w przedmioty artystyczne. Ceramika jest zdecydowanie kierunkiem dla osób, które przejawiają zdolności artystyczne, jednak nie wystarczą jedynie zdolności i wena. Jeśli masz talent i jednocześnie nie straszne Ci przedmioty takie jak inżynieria materiałów budowlanych, sprawdź dlaczego wybrać te studia oraz gdzie można znaleźć zatrudnienie jako absolwent.

Kompetencje dyrygenta polegają na odpowiednim przygotowaniu zespołu, wytworzeniu odpowiedniej, twórczej atmosfery oraz zorganizowaniu całej grupy muzyków - wykonawców, w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu końcowego. Dlatego właśnie studia te nie są przeznaczone dla osób, które nie potrafią pracować z grupą, są niecierpliwe lub nerwowe. Dodatkowym minusem jest słaby wzrok. Dyrygent w orkiestrze to przede wszystkim przewodnik, który trzyma w ryzach cały zespół, więc z pewnością przydadzą się zdolności przywódcze. Zapraszamy do dalszej lektury!

Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej są doskonałą okazją do rozwinięcia nie tylko umiejętności muzycznych, ale i takich cech jak pomysłowość, charyzma, umiejętność prowadzenia zajęć i zabaw w grupie. Jest to kierunek bardzo twórczy i tacy właśnie powinni być kandydaci. Jeśli przejawiasz zdolności muzyczne: śpiewasz, grasz na instrumencie czy sam komponujesz to zdecydowanie jest to kierunek dla Ciebie. Kolejnym plusem są przedmioty pedagogiczne. Absolwenci tego kierunku mogą zaraz po studiach rozpocząć pracę w placówkach dydaktycznych.

Studia wymagają nie tylko uzdolnień plastycznych w zakresie malarstwa, rysunku i rzeźby, ale również pewnych predyspozycji psychicznych, takich jak umiejętność krytycznej oceny dzieła sztuki, zdolność promowania sztuki w społeczeństwie, chęć rozwijania swojego talentu oraz zdolność do przekazywania wiedzy (w przypadku kandydatów, którzy decydują się na późniejszą pracę jako pedagodzy). Oprócz tego absolwenci tego kierunku bardzo często podejmują pracę jako nauczyciele plastyki, dlatego kandydat na te studia powinien mieć predyspozycje do pracy z dziećmi.

Studia na kierunku Film i sztuki audiowizualne dedykowane są osobom, które profesjonalnie chcą zajmować się tematyką filmową. Program studiów zakłada przekazanie studentom niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu powstawania utworów filmowych, telewizyjnych oraz reklamowych. Absolwenci tego kierunku mają szeroką wiedzę na temat historii i rozwoju kinematografii polskiej, jak i zagranicznej. Ponadto studenci poznają problematykę technologiczną i techniczną stosowaną w etapie produkcji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do dalszej lektury!

Filmoznawstwo to kierunek dla osób posiadających bogatą wyobraźnię, które chciałyby pogłębić swoja wiedzę o filmie. Program studiów zawiera m.in. historię filmu, analizę i krytykę sztuki filmowej. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób powstały pierwsze arcydzieła kina niemego, a także dowiedzieć się jak kształtowały się późniejsze lata dla kinematografii. Jeśli oglądając film nie tylko zastanawiasz się nad tym, co nastąpi później, ale także w jaki sposób film został zrealizowany i jaki był zamysł reżyserów, to z pewnością jest to kierunek dla Ciebie.

Studenci kierunku Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach zdobędą wiedzę z zakresu sztuk audiowizualnych. Pozwoli im to na zapoznanie się z najważniejszymi nurtami i zjawiskami historii filmu polskiego i światowego oraz dziełami je reprezentującymi, rodzajami i gatunkami filmowymi oraz podstawową terminologią z nimi związaną, z najważniejszymi autorami światowego kina (poznanie poetyki przez nich prezentowanej), z narzędziami wymaganymi do prawidłowej analizy przekazu kinematograficznego oraz bazą pojęciową dotyczącą podstawowych działów poetyki.

Polecam te studia wszystkim osobom zainteresowanym nie tylko samą fotografią, ale w ogóle sztuką. Chętni do studiowania fotografii mogą podejść do przygody z fotografią na luzie, wybierając kursy czy szkolenia lub powaźnie, idąc na studia fotograficzne. Fotografię studiuje się tak naprawdę całe źycie. Na trzyletnich studiach licencjackich czy na dwuletnich magisterskich, szlifuje się tylko jej formę i treść. W fotografii i tak najwaźniejsza jest praktyka. Zapraszamy do lektury - dowiedź się dlaczego warto wybrać ten kierunek!

Zarówno malarstwo, jak i rzeźba to dziedziny, które mają wielką wartość, jednak dość trudno o pracę w zawodach związanych z tymi specjalizacjami. Studia plastyczne nad grafiką są świetną furtką do kariery, ponieważ znajdują one zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia codziennego, gdzie nawet pudełko od zapałek, czy etykieta na butelce wina jest rezultatem zaawansowanego procesu projektowania graficznego. Jeżeli posiadasz talent plastyczny, a jednocześnie chcesz zwiększyć swoją szansę na komercyjny sukces, powinieneś poważnie zastanowić się nad wyborem tego kierunku!

Kierunek Grafika warsztatowa daje słuchaczom wykształcenie w zakresie wszystkich klasycznych technik graficznych - wypukłodruk, wklęsłodruk, litografia, sitodruk, czy druk cyfrowy. O jakości studiów świadczy wykorzystywanie nowoczesnych technologii pracowni multimedialnych, intermedialnych i interdyscyplinarnych. Studia te dają doskonałe przygotowanie w ramach szerokiego spektrum przedmiotów ogólnoplastycznych takich jak rysunek, malarstwo, rzeżba czy kompozycja. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego kierunku, konieczne czytaj dalej!

Kierunek Gry i Grafika Interaktywna skierowany jest do osób zainteresowanych grafiką, multimediami, nowoczesnymi technologiami, informatyką oraz szeroko rozumianą sztuką. Student zdobędzie podstawy tworzenia gier komputerowych ze szczególnym naciskiem na aspekty praktyczne jak i artystyczne. Zdobędzie wiedzę zarówno w zakresie tworzenia grafiki, projektowania gier jak i zarządzania. Program nastawiony jest na praktyczną naukę grafiki konceptualnej, tworzenia ilustracji, kreacji postaci oraz scenopisów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z całym artykułem!

Studia w zakresie instrumentalistyki to wspaniała przygoda nie tylko artystyczna, ale także intelektualna. Nauka nie ogranicza się jedynie do doskonalenia umiejętności gry na instrumencie. Istotną częścią wykształcenia muzyka jest także ogromna ilość wiedzy z zakresu historii i teorii muzyki. Dla instrumentalisty niezwykle ważna jest znajomość form muzycznych oraz problemów wykonawczych, właściwych dla poszczególnych epok i stylów muzycznych. Tego rodzaju wiedza oraz umiejętności wykonawcze wpisują się bez wątpienia, w profil absolwenta kierunku Instrumentalistka.

Intermedia są stosunkowo młodym i zdecydowanie unikatowym kierunkiem przeznaczonym dla tych kandydatów, którzy chcą łączyć zainteresowanie sztuką z nowoczesnymi technikami multimedialnymi. Kierunek ten przygotowuje do przeniesienia sztuki na wyższy poziom, dzięki użyciu wszelkich dostępnych technik audio-wizualnych. Studenci kierunku Intermedia mają możliwość kształcenia się w ramach takich przedmiotów jak historia sztuki, sztuka współczesna, estetyka czy historia mediów. Zastanawiasz się nad tym kierunkiem studiów? Jeśli tak zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!

Studia na tym kierunku dają gruntowne wykształcenie z zakresie muzyki estradowej i jazzu. Zakres studiów obejmuje zarówno przedmioty teoretyczne jak i zajęcia praktyczne z gry na instrumencie muzycznym i śpiewu. Kandydaci na ten kierunek powinni odznaczać się dużą wrażliwością artystyczną, odpornością na stres i krytykę. Kierunek ten daje możliwość pracy w wielu instytucjach zajmujących się sztuką muzyczną, dlatego jest on przeznaczony głównie dla tych kandydatów, którzy mają pasję i są przekonani, że swoje życie zawodowe chcą związać z muzyką.

Studia na kierunku Kompozycja i teoria muzyki pozwalają studentom gruntownie przygotować się do pracy w branży muzycznej. Zdobywają oni wiedzę teoretyczną, która zapewni im miejsce pracy w rożnych instytucjach artystycznych. Dodatkowo, absolwenci mają możliwość pracować twórczo na własną rękę. To studia dla osób, które przejawią talent muzyczny, grają na instrumentach lub śpiewają, ale jednocześnie chciałby zgłębić wiedzę dotyczącą samego tworzenia muzyki rożnych gatunków. Dzięki temu, będą studenci będą mogli samodzielnie komponować i tworzyć własne utwory.

Studia na tym kierunku wymagają od kandydatów wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych oraz dużego zmysłu artystycznego, w tym umiejętności manualnych. Zajęcia teoretyczne i praktyczne weryfikują umiejętności kandydatów w tym zakresie, poprzez zajęcia i zadania teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne. Należy pamiętać, że konserwacja zabytków i dzieł sztuki jest zajęciem odpowiedzialnym oraz wymaga od studentów dużych nakładów pracy, jak i ukierunkowanej pasji. Chcesz w przyszłości zająć się tego typu pracami konserwacyjnymi w kościołach czy zabytkowych dworkach?

Kierunek studiów, który wprowadza do programu krytyczno-artystyczne koncepcje interpretacji sztuki, kultury artystycznej oraz myśli o sztuce, ujęte z globalnej perspektywy. Absolwent poznaje zagadnienia warsztatu krytyka artystycznego oraz sztuki nowoczesnej i współczesnej, w tym jej przemiany formalne, ikonograficzne i ideowe. Uzyska wiedzę z zakresu historii światowej myśli o sztuce, historii krytyki artystycznej i jej podstaw warsztatowych. Kierunek łączy badania historyczne z antropologiczną refleksją, podkreślającą międzykulturowe, a również międzydyscyplinarne aspekty.

Jeźeli zapytać przeciętnego człowieka o to, jak wyobraźa sobie malarza dowiedzielibyśmy się, źe jest to osoba mająca niewielki kontakt z rzeczywistością, malująca niezrozumiale obrazy na współczesną modłę i czekająca na śmierć, aby zostać sławnym. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Absolwent studiów na kierunku Malarstwo to ekspert, świetnie znający nie tylko historię sztuki, ale takźe współczesne prądy i kierunki artystyczne. Jeźeli chcesz przekonać się, na czym polegają i czym są studia na kierunku Malarstwo, zapraszamy do dalszej lektury.

Program studiów na kierunku Media interaktywne i widowiska kładzie nacisk na połączenie interdyscyplinarnej perspektywy teoretycznej z praktyką i zdobywaniem doświadczeń w przestrzeni współczesnej sztuki, kultury i technologii. W ramach programu MIiW studenci wielokrotnie będą realizować projekty, które bazować będą na poszczególnych kompetencjach członków zespołów. Zdobywając umiejętności pracy w grupie, uczymy się polegać na kompetencjach innych, jednocześnie poszerzamy swoją wiedzę i perspektywy różnorodnych możliwości rozwiązania tego samego problemu.

Studia na kierunku Montaż filmowy pozwalają lepiej zapoznać się z technikami obróbki tradycyjnej lub cyfrowej materiału filmowego. Korzyścią wynikającą ze studiowania na tym kierunku jest przede wszystkim zdobycie doświadczenia w pracy montażysty, przed zatrudnieniem się w konkretnym miejscu. Wiele uczelni oferujących ten kierunek ma w swojej kadrze doświadczonych filmowców, którzy montażem zajmują się od lat. Studia na tym kierunku są niezwykle specjalistyczne, dlatego zanim się zdecydujesz, dowiedź się czegoś więcej na temat Montażu filmowego!

Student studiów I st. w równej mierze rozwija swoje umiejętności i
wiedzę z zakresu wokalistyki, aktorstwa i sztuk  tanecznych. Absolwent  powinien
rozwinąć swój warsztat wokalny, umiejętności aktorskie i taneczne w stopniu
pozwalającym na samodzielne przygotowanie ról w dziełach musicalowych.
Słuchacz kierunku Musical w równej mierze rozwija swoje umiejętności i wiedzę z zakresu wokalistyki, aktorstwa i sztuk tanecznych. Absolwent  powinien rozwinąć swój warsztat wokalny, umiejętności aktorskie i taneczne w stopniu pozwalającym na samodzielne przygotowanie ról w dziełach musicalowych. W trakcie studiów, słuchacze nabywają umiejętności z zakresu śpiewu, aktorstwa czy tańca, a także uczą sie na temat historii musicalu na przestrzeni lat. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego kierunku? Zapoznaj się dalszą częścią artykułu!

Studia na kierunku Muzyka sakralna mają na celu wykształcenie młodych adeptów sztuki muzycznej w dziedzinach ściśle związanych z twórczością kościelną. W tym celu określone są konkretne wymagania, jakim musi sprostać kandydat na ten kierunek. Idealny kandydat musi przede wszystkim wykazać się znacznymi uzdolnieniami muzycznymi w zakresie gry na organach, a także z pasją podchodzić do muzyki. Studia mają charakter praktyczny, a ich program przewiduje intensywną naukę gry na instrumencie. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego kierunku? Czytaj dalej!

Muzykologia jest kierunkiem gwarantującym zdobycie gruntownej wiedzy o muzyce, jej historii, estetyce, gatunkach i stylach muzycznych. Kandydaci pragnący podjąć takie studia wykazują się nie tylko słuchem muzycznym i zamiłowaniem sztuki muzycznej, ale i chęcią zdobycia wiedzy teoretycznej poprzez ciężką pracę. Muzykologia dostarcza studentom uniwersalnej wiedzy i umiejętności, które można wykorzystać w ramach pracy jako dziennikarz muzyczny, nauczyciel czy pracownicy instytucji zajmujących się organizacją wydarzeń muzycznych. Chcesz wiedzieć więcej?

Muzykoterapia to nauka, która zajmuje się leczeniem przy użyciu muzyki i jej elementów. Muzyka może mieć wpływ na samopoczucie człowieka, napięcie mięśni, czy na działanie układu pokarmowego i oddechowego. Specjaliści z tej dziedziny opracowują metody, które pozwalają na zastosowanie tych właściwości w praktyce. W czasie trwania studiów przekazywana jest wiedza na temat umiejętności nawiązywania kontaktów z pacjentem przez muzykę i uczenie go komunikowania się z innymi drogą pozawerbalną, za pomocą instrumentu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej!

Studia na kierunku Obraz multimedialny to bardzo interesująca propozycja dla wszystkich tych, którzy nie lubią pokazywać się publicznie, nie mają zdolności aktorskich lub stronią od prowadzenia programów rozrywkowych, lecz chcą brać czynny udział przy tworzeniu wszelkiego typu materiałów audiowizualnych. Celem studiów na kierunku Obraz multimedialny jest wszechstronne przygotowanie studentów do pracy w charakterze operatora obrazu. Studia trwają trzy lata. W tym czasie studenci zgłębiają praktyczne tajniki pracy na planie filmowym oraz w studiu telewizyjnym.

Studia na kierunku Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej dostarczają umiejętności organizowania produkcji filmowej i telewizyjnej oraz imprez i widowisk. Studenci zdobędą szeroką wiedzę na temat filmu i telewizji, zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym. Studia pozwolą na podjęcie pracy w charakterze producenta filmowego, producenta telewizyjnego, kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej, organizatora imprez i widowisk. W trakcie studiów dowiesz się, jak pozyskiwać środki finansowe na wielką produkcję filmową i ambitny dokument.

Celem kierunku Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej jest wykształcenie absolwenta z tytułem licencjata oraz przygotowanie go do prowadzenia samodzielnej działalności w dziedzinie projektowania gier i przestrzeni wirtualnej. Uzyskane kwalifikacje otworzą mu drogę do dalszego kształcenia na studiach drugiego stopnia oraz rozwijania własnej indywidualności. Studia przygotowują do zawodu grafika w przemyśle gier komputerowych. Jeśli chcesz więcej na temat tego kierunku, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!

Studia na Projektowaniu graficznym oparte są z jednej strony na badaniach, analizie i szerokiej podbudowie teoretycznej, ale także na rozwoju indywidualnych umiejętności w zakresie kompozycji, rysunku, malarstwa i grafiki. Kształcenie oparte na najnowocześniejszych technologiach pozwala studentom na realizację najbardziej zaawansowanych technicznie ruchomych obrazów cyfrowych. Absolwenci tego kierunku z pewnością znajdą zatrudnienie w takich miejscach jak studia graficzne oraz projektowe, a także mogą rozpocząć prowadzenie własnego biznesu.

Studia przygotowują do podjęcia pracy w świecie produkcji filmowych i telewizyjnych, dlatego od kandydatów wymaga się przede wszystkim kreatywności i twórczego myślenia. Przydatne są udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie fotografii oraz talent do nowatorskiego przedstawienia tematu. Studia te dają okazję do spotkania z twórcami, którzy osiągnęli już renomę w świecie filmu. Takie spotkania gwarantują, że zdobywanie wiedzy staje się przyjemnością. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat prowadzonego kierunku studiów, koniecznie przeczytaj dalszą część!

"Reżyseria to sztuka wykorzystywania przypadków. To nie zawód, ale stan. Reżyserem się bywa, tak jak bywa się zakochanym. Ilość możliwych odcieni jest niezliczona" - uważał Louis Jouvet, francuski reżyser. Predyspozycje do zawodu reżysera są bardzo specyficzne i na pozór wewnętrznie sprzeczne. Z jednej strony trzeba być lekkoduchem, mieć w sobie wizję, w jaki sposób ma docelowo wyglądać inscenizacja teatralna. Trzeba też mieć wrażliwość artystyczną, zwłaszcza na obraz - fotograficzną. Z drugiej strony mieć w sobie tyle zawziętości, zdecydowania i determinacji. 

Kierunek ten przygotowuje do wszechstronnej pracy z dźwiękiem. Jest bardzo ciekawy, ale też wymagający, zwłaszcza pod względem czasowym. Studentom przydadzą się zarówno uzdolnienia muzyczne, jak i w zakresie nauk ścisłych. Konieczna jest wrażliwość na barwę dźwięku, wyobraźnia dźwiękowa, refleks i podzielność uwagi. Mile widziane są zainteresowania filmem i teatrem. Kandydat nie może mieć wad i ubytków słuchu - na wydziałach reżyserii dźwięku wszystkich poddaje się badaniom audiometrycznym. I na koniec warunek wcale nie najmniej istotny: w tym zawodzie liczy się pasja.

Z zewnątrz świat gier wideo jest prosty jak drut: trollowanie, bugi, renderowanie, zbanować, krasz, enczanting, itemy, emulacja. Wnętrze kryje tajemnice, które poznają nieliczni. Możesz do nich dołączyć, rozpoczynając studia na kierunku Reżyseria i produkcja gier wideo. By dostać się na wymarzoną uczelnię musisz pokonać kilka przeszkód, jak w grze komputerowej. Pierwszą jest oczywiście zdanie matury z jak najlepszym wynikiem. Drugą, napisanie scenariusza gry, którą chciałbyś kiedyś stworzyć. Trzecią, najtrudniejszą, walka z komisją rekrutacyjną.

Studenci na kierunku Rytmika muszą wykazać się nie tylko dobrym słuchem muzycznym i merytorycznym przygotowaniem (gra na fortepianie, zdolności psychomotoryczne, czy czytanie a vista), ale również powinni mieć odpowiednie cechy predestynujące do późniejszego uprawiania zawodu, czyli otwartość, optymizm, umiejętność pracy z grupą i prowadzenia grupy, pomysłowość i charyzmę. Dodatkowo studenci uczęszczają na zajęcia z harmonii, emisji głosu, pedagogiki, instrumentacji i literatury muzycznej.

Rzeźba jest kierunkiem wymagającym przede wszystkim dużego talentu plastycznego i zdolności manualnych, a także nowatorskiego spojrzenia na sztukę i pomysłowości. Jest to kierunek przeznaczony dla tych kandydatów, którzy wierzą w swoje zdolności i nie boją się poddać ich krytyce. Rzeźba to również kierunek o charakterze praktycznym, w czasie zaliczeń ważne są przede wszystkim wypracowane umiejętności. Spora część programu studiów jest poświęcona historii sztuki i jej rozwoju na przestrzeni kolejnych dekad i wieków. Chcesz więdzieć więcej?

Scenografia jest kierunkiem mającym na celu wykształcenie w studentach wrażliwości na detale często niezauważane przez widza, które jednak mają znaczący wpływ na całość wizualnej oprawy spektaklu. Kierunek ten nie jest przeznaczony dla tych kandydatów, którzy lubią pracę według określonych schematów, ponieważ wymaga on twórczego myślenia, pomysłowości i nierzadko improwizacji. Idealny kandydat ma uzdolnienia plastyczne i oryginalne spojrzenie. Powinnien myśleć niestandardowo i nieszablonowo oraz mieć wyobraźnie przestrzenną. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego kierunku, zapraszamy do dalszej lektury!

Dobry scenariusz jest podstawą udanej produkcji filmowej i telewizyjnej, dlatego tak ważne jest perfekcyjne opanowanie warsztatu, aby móc wybić się spośród wielu scenarzystów. Sam talent i nowatorskie spojrzenie nie wystarczy, trzeba dodatkowo poznać liczne reguły, jakimi rządzi się twórcze i udane pisanie scenariuszy. Dlatego właśnie coraz więcej uczelni oferuje kandydatom możliwość studiowania na kierunku Scenopisarstwo. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego kierunku studiów sprawdź co pojawia się w podstawie programowej, a także gdzie absolwenci znajdują pracę!

Studia na kierunku Sztuka mediów przeznaczone są w głównej mierze dla osób, które posiadają talent w jednej z dziedzin sztuki, takich jak malarstwo, fotografia, film czy rysunek. Studia te dodatkowo pozwalają spojrzeć na swoje umiejętności z nowej perspektywy - jak na tworzywo, które można dowolnie kształtować przy użyciu mediów elektronicznych.

Studia na kierunku Sztuka rejestracji obrazu pozwalają wykształcić specjalistów zajmujących się fotografią i animacją korzystając z szybko rozwijającej się dziedziny realizacji i przetwarzania obrazu. Struktura studiów pozwala na poznanie tematyki  realizacji obrazu oraz naukę wykorzystania jej w praktyce.

Są to idealne studia dla osób, których pasją jest taniec, choreografia i pedagogika tańca, a także tych, którzy chcieliby swoje zainteresowania wzbogacić nie tylko o profesjonalną wiedzę praktyczną, a także teoretyczną.

Zadaniem kierunku Tkanina i ubiór jest kształcenie projektantów o wysokich kwalifikacjach, rozumiejących procesy i uwarunkowania dotyczące wzornictwa, zdolnych do podejmowania działań projektowych i indywidualnej działalności twórczej. Realizowane jest ono w oparciu o szerokie przygotowanie specjalistyczno-technologiczne, na bazie wiedzy i doświadczeń z zakresu ogólnoplastycznego i teoretycznego.

Osoby, które decydują się na podjęcie studiów na tym kierunku muszą liczyć się z obowiązkiem zdawania egzaminów, które stanowią podstawę kwalifikacji na studia. Oprócz umiejętności wokalnych przyszły student musi wykazać się wiedzą teoretyczną z dziedziny muzyki.

Kierunek Wzornictwo to studia, które można okreœlić jako plastyczne. Istnieje jednak bardzo wiele różnic pomiędzy wydumanym wizerunkiem artysty plastyka a adeptem Wzornictwa. Przede wszystkim absolwent Wzornictwa ma za zadanie wykonywanie projektów wizualnej strony produktów lub przedmiotów o charakterze praktycznym albo mówišc inaczej - użytkowym. Gdybyœcie zastanawiali się, co konkretnie kryje się pod tym sformułowaniem, zobaczcie przedmioty w Waszym najbliższym otoczeniu. Laptop, kieliszek, butelka, korkocišg, portfel, czy głoœniki komputerowe - to przedmioty, które zaprojektowane zostały przez plastyków, których w języku angielskim można okreœlić jako designerów. Nazwa ta jest ostatnio coraz bardziej popularna także w Polsce, dlatego niektóre uczelnie zmieniły okreœlenie omawianego tu kierunku na Design.

Zarządzanie instytucjami artystycznymi to kierunek studiów realizowany z myślą o kształceniu profesjonalnych menedżerów kultury. Jeśli interesuje Cię teatr, estrada, film, muzyka czy jakiekolwiek inne dziedziny kultury i sztuki, a jednocześnie szukasz kierunku dostosowanego do potrzeb rynku pracy, powinieneś się zainteresować Zarządzaniem instytucjami artystycznymi. Jest to kierunek dla osób o zainteresowaniach, ale nie duszy artysty. Wskazany raczej dla osób poukładanych i posiadających zdolności organizacyjne,  które nie obawiają się pracy koncepcyjnej i administracyjnej jednocześnie.