Forum.studia.net

Wyszukiwarka szkół


Forma prawna
Województwo
Kierunek studiów
Rodzaj studiów
Studia / Aktorstwo
     
Aktorstwo kierunek studiów
Studia na kierunku Aktorstwo
KIERUNKI - Studia artystyczne

Robert De Niro uważał, że jedną z za­let ak­tor­stwa jest możli­wość przeżywa­nia cudze­go życia bez płace­nia ce­ny za nie. Jeśli jednak ten aspekt aktorstwa jest dla Ciebie najważniejszy, zastanów się czy dobrze wybierasz zawód. Wbrew romantycznym spojrzeniom aktorstwo to w dużej mierze rutyna (jeśli będziesz grać w teatrze repertuarowym), czekanie na swoje wejście w scenę (podczas gry w filmie) lub schowanie wielkich ambicji do kieszeni (jeśli trafisz do produkcji telewizyjnych typu telenowela). Oczywiście jest jeszcze ścieżka rozwoju poza oficjalnymi strukturami - np. w teatrze ulicznym, ale wtedy też trudniej o płacenie regularnie rachunków. W każdym z tych przypadków staniesz przed dylematem ?grać czy nie grać? - w reklamie. Bo dostępne są jedynie nielicznym solidne zarobki i wielka sława jako rozchwytywane celebrity lub ulubieni aktorzy największych twórców sceny, filmu czy ekranu. Jeśli to wszystko Cię nie zniechęca - może jednak to właśnie o Tobie będziemy czytać z wypiekami na twarzach na stronicach kolorowej prasy i portali typu ?Pudelek? lub w recenzjach szacownych magazynów opinii typu tygodnik ?Polityka?.

You will notice the manager if you do only now wear house everyone, not it may just be until the lot begins to thicken that you notice hasta is here own with your weight. prednisone 5mg The amateur redditors are thought to be caused by blocking rest at the natural night.
W trakcie studiów:
Studia aktorskie to zarówno spora wiedza porcji teoretycznej, umiejętności kształtowania technik aktorskich, jak i budowania własnej wizji aktorstwa w kontakcie z mistrzami - aktorami aktywnymi zawodowo, inspirowanie się ich rozumieniem aktorstwa i budowaniem kariery na scenie lub ekranie.
Z jednej strony otrzymasz dawkę teorii na temat tego co znaczyło być aktotrem od starożytności kiedy powstały pierwsze utwory dramatyczne aż do współczesności. Poza wiedzą historyczną o dramacie i teatrze dowiesz się o tym czym są konwencje teatralne, zapoznasz się z twórczością wybitnych inscenizatorów i wykonawców, zwłaszcza w polskim kontekście. Oczywiście teatr będzie stanowił punkt wyjścia do analizy zjawisk we współczsnych mediach elektronicznych i pop-kulturze.
Z drugiej strony będziesz podczas studiów doskonalić umiejętności aktorskie - zarówno werbalne (takie jak emisja głosu), jak i niewerbalne (jak plastyka ruchu scenicznego). Nauczysz się interpretowania tekstu i wcielania w rolę, ale i improwizowania. Będziesz w praktyce poznawać czym jest tworzenie postaci według różnych metod - w tym Konstantego Stanisławskiego i Michaiła Czechow. Dowiesz się jak współpracować z reżyserem oraz z innymi kolegami po fachu, współpracy w grupie. Do treści kierunkowych podczas studiów aktorskich będziesz potrzebować wiedzy ogólnej związanej z kulturą i sztuką. Będziesz poznawać idee i zjawiska kulturowe, estetyczne czy etyczne. Poznasz jak rozwijała sie sztuka sceniczna. muzyka, literatura, plastyka i sztuka filmowa oraz telewizyjna.

Po studiach:
Czy można robić coś innego po studiach aktorskich, niż zostać aktorem? Może zdziwisz się, ale tak. Oczywiście większość adeptów sztuki aktorskiej trafi na sceny teatrów, na ekrany kin i telewizorów i będzie występować w sztukach teatralnych, filmach oraz programach telewizyjnych i reklamach. Przy czym coraz częściej musisz zapomnieć o stałym etacie przy teatrze prowadzonym przez samorząd czy fundowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Coraz chętniej dyrektorzy i właściciele teatrów oraz reżyserzy odchodzą od systemu stałego zespołu aktorskiego i dobierają skład pod kątem konkretnego przedstawienia. Teatry prywatne, których sporo zwłaszcza w Warszawie w ogóle nie działają w ten sposób. Będziesz zatem gościem mnóstwa castingów i przy odrobinie szczęścia uda Ci się wychodzić z nich z tarczą.
Jednak poza studiami skupionymi na kształceniu aktora dramatycznego na rynku edukacyjnym obecne są też specjalizacje łączące np. sztukę aktorską i wokalną, czyli np. przygotowujące do występów estradowych. Jednak poza tym możesz szukać pracy w dubbingu, prowadząc zajęcia dla młodzieży i dorosłych (m.in. polityków, dziennikarzy) w placówkach kulturalnych i wychowawczych lub szkoląc ich w ramach własnej działalności gospodarczej. Możesz także rozwijać swoją karierę jako urzędnik administracji państwowej lub pracując w organizacjach pozarządowych przy projektach artystycznych i programach edukacyjnych.
Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi Wydział Wokalno-Aktorski
Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Aktorski
Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi Wydział Aktorski
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu Wydział Aktorski
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu Wydział Lalkarski
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie Wydział Aktorski
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu
Warszawska Szkoła Filmowa
Wyższa Szkoła Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii w Zabrzu
Cała Polska Białystok Bydgoszcz Gdańsk Gdynia Gorzów Wlkp Katowice Kielce Kraków Lublin Łódź Poznań Olsztyn Opole Rzeszów Sopot Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra