Robert De Niro uważał, że jedną z za­let ak­tor­stwa jest możli­wość przeżywa­nia cudze­go życia bez płace­nia ce­ny za nie. Jeśli jednak ten aspekt aktorstwa jest dla Ciebie najważniejszy, zastanów się czy dobrze wybierasz zawód. Wbrew romantycznym spojrzeniom aktorstwo to w dużej mierze rutyna (jeśli będziesz grać w teatrze repertuarowym), czekanie na swoje wejście w scenę (podczas gry w filmie) lub schowanie wielkich ambicji do kieszeni (jeśli trafisz do produkcji telewizyjnych typu telenowela). Oczywiście jest jeszcze ścieżka rozwoju poza oficjalnymi strukturami - np. w teatrze ulicznym, ale wtedy też trudniej o płacenie regularnie rachunków. W każdym z tych przypadków staniesz przed dylematem ?grać czy nie grać" - w reklamie. Bo dostępne są jedynie nielicznym solidne zarobki  i wielka sława jako rozchwytywane celebrity lub ulubieni aktorzy największych twórców sceny, filmu czy ekranu. Jeśli to wszystko Cię nie zniechęca - może jednak to właśnie o Tobie będziemy czytać z wypiekami na twarzach na stronicach kolorowej prasy i portali typu ?Pudelek" lub w recenzjach szacownych magazynów opinii typu tygodnik ?Polityka".


W trakcie studiów:
Studia aktorskie to zarówno spora wiedza porcji teoretycznej, umiejętności kształtowania technik aktorskich, jak i budowania własnej wizji aktorstwa w kontakcie z mistrzami - aktorami aktywnymi zawodowo, inspirowanie się ich rozumieniem aktorstwa i budowaniem kariery na scenie lub ekranie.
Z jednej strony otrzymasz dawkę teorii na temat tego co znaczyło być aktotrem od starożytności kiedy powstały pierwsze utwory dramatyczne aż do współczesności. Poza wiedzą historyczną o dramacie i teatrze dowiesz się o tym czym są konwencje teatralne, zapoznasz się z twórczością wybitnych inscenizatorów i wykonawców, zwłaszcza w polskim kontekście. Oczywiście teatr będzie stanowił punkt wyjścia do analizy zjawisk we współczsnych mediach elektronicznych i pop-kulturze.
Z drugiej strony będziesz podczas studiów doskonalić umiejętności aktorskie - zarówno werbalne (takie jak emisja głosu), jak i niewerbalne (jak plastyka ruchu scenicznego). Nauczysz się interpretowania tekstu i wcielania w rolę, ale i improwizowania. Będziesz w praktyce poznawać czym jest tworzenie postaci według różnych metod - w tym Konstantego Stanisławskiego i Michaiła Czechow. Dowiesz się jak współpracować z reżyserem oraz z innymi kolegami po fachu, współpracy w grupie. Do treści kierunkowych podczas studiów aktorskich będziesz potrzebować wiedzy ogólnej związanej z kulturą i sztuką. Będziesz poznawać idee i zjawiska kulturowe, estetyczne czy etyczne. Poznasz jak rozwijała sie sztuka sceniczna. muzyka, literatura, plastyka i sztuka filmowa oraz telewizyjna.
 

Po studiach:
Czy można robić coś innego po studiach aktorskich, niż zostać aktorem? Może zdziwisz się, ale tak. Oczywiście większość adeptów sztuki aktorskiej trafi na sceny teatrów, na ekrany kin i telewizorów i będzie występować w sztukach teatralnych, filmach oraz programach telewizyjnych i reklamach. Przy czym coraz częściej musisz zapomnieć o stałym etacie przy teatrze prowadzonym przez samorząd czy fundowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Coraz chętniej dyrektorzy i właściciele teatrów oraz reżyserzy odchodzą od systemu stałego zespołu aktorskiego i dobierają skład pod kątem konkretnego przedstawienia. Teatry prywatne, których sporo zwłaszcza w  Warszawie w ogóle nie działają w ten sposób. Będziesz zatem gościem mnóstwa castingów i przy odrobinie szczęścia uda Ci się wychodzić z nich z tarczą.
Jednak poza studiami skupionymi na kształceniu aktora dramatycznego na rynku edukacyjnym obecne są też specjalizacje łączące np. sztukę aktorską i wokalną, czyli np. przygotowujące do występów estradowych.  Jednak poza tym możesz szukać pracy w dubbingu, prowadząc zajęcia dla młodzieży i dorosłych (m.in. polityków, dziennikarzy) w  placówkach kulturalnych i wychowawczych lub szkoląc ich w ramach własnej działalności gospodarczej. Możesz także rozwijać swoją karierę jako urzędnik administracji państwowej lub pracując w organizacjach pozarządowych przy projektach artystycznych i programach edukacyjnych.