A kto to był MacGyver!? Dla osób, które w latach 90-tych były nastolatkami, ten gość był idolem. Krążyła plotka, że z zapałki i sznurówki potrafi zrobić helikopter, a oto właśnie chodzi w mechatronice: silniczek, przeniesienie napędu, elektroniczny układ sterujący z komunikacja bezprzewodową ze SmartPhonem i właśnie powstał samochodzik sterowany z aplikacji na telefonie komórkowym. Jakby MacGyver miał do dyspozycji technologie dostępne dzisiaj! Nie wiem co by wymyślił, ale byłoby to odjazdowe!


Chcesz rozpocząć studia techniczne, które zapewnią Ci najlepszy start? Zastanawiasz się nad wyborem informatyki, ale zagadnienia związane z automatyką również Cię interesują? Do tego chcesz aby można było to zastosować w przemyśle? Na Politechnice Śląskiej możesz rozpocząć studia, które łączą te obszary wiedzy. Wydział Górnictwa i Geologii otwiera studia inżynierskie na kierunku Automatyka i Informatyka Przemysłowa.


Automatyka i robotyka to studia dla ludzi, którym nie straszna technika, matematyka, programowanie i mechanika. Jest to jeden z kierunków, których absolwenci bardzo rzadko powiększają grono bezrobotnych. Ukończenie tych studiów to niemal gwarancja sukcesu w realizacji kariery zawodowej, zarówno we własnej firmie, jak i w licznych przedsiębiorstwach, laboratoriach rozwojowych i wdrożeniowych oraz w firmach działających w obszarze nowych technologii i IT. Zapraszamy do dalszej lektury, jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o studiach na kierunku Automatyka i robotyka.


Automatyka i robotyka - zaawansowany przedmiot, niełatwe studia

Bardzo trudno zostać w ciągu jednego semestru specem od robotów. Nie można też liczyć na to, że studia okażą się łatwe, szybkie i przyjemne. Na studentów czekają olbrzymie partie materiału do przyswojenia. Jakie przedmioty można spotkać na tym kierunku? Studenci uczą się: programowania w kilku językach, baz danych, podstaw elektroniki, mechaniki, mechatroniki, elektrotechniki, systemów operacyjnych, systemów mikroprocesorowych i wielu innych dziedzin wiedzy, wspólnie tworzących panoramę kompetencji i umiejętności, które musi przyswoić student, by zdobyć dyplom Automatyki i robotyki. Oczywiście nie brakuje też możliwości nauki języka angielskiego, który jest niezbędnym środkiem komunikowania w tej dziedzinie wiedzy.

Źródła wiedzy na kierunku Automatyka i robotyka

Studenci uczestniczą nie tylko w wykładach i ćwiczeniach, mających charakter teoretyczny, ale także w zajęciach laboratoryjnych i warsztatowych, w czasie których nabierają umiejętności niezbędnych do tego, by z powodzeniem realizować swoją przyszłą pracę. Najnowsza wiedza przekazywana jest nie tylko w podręcznikach i czasopismach branżowych, ale także poprzez specjalistyczne internetowe serwisy informacyjne. Co potrafi student po ukończeniu studiów? Absolwent jest w stanie zaprojektować i zrealizować proste oraz zaawansowane automatyczne systemy sterowania, potrafi wdrożyć komputerowe sterowanie produkcją oraz tworzyć maszyny kontrolowane za pomocą algorytmów, wykorzystujących nawet zaawansowane teorie decyzji.

Praca i możliwości rozwoju zawodowego absolwentów Automatyki i robotyki

Ukończenie automatyki i robotyki to duże osiągnięcie, ponieważ studia należą do wyjątkowo trudnych. Absolwent Automatyki i robotyki, dzięki swym umiejętnościom dość szybko znajduje pracę, nie tylko w kraju, ale i za granicą, jeżeli tylko włada językami obcymi. Zapotrzebowanie na ludzi, którzy świetnie znają i potrafią projektować nowoczesne rozwiązania technologiczne stale rośnie. Wielu studentów twierdzi, że na studiach zapoznają się z przestarzałymi technologiami. Dobrą receptą na takie problemy jest bardzo przemyślany wybór praktyk i staży, realizowanych w trakcie studiów. Mądrzy studenci wiedzą, że teoria przyswojona w trakcie nauki domaga się szybkiego uzupełnienia konkretną praktyką zawodową, inaczej bardzo szybko idzie w zapomnienie.

Korepretycje z fizyki przed maturą