Biologia to nauka o życiu. Choć taka definicja jest dość szeroka, warto wiedzieć, że nauka ta jest dyscypliną wiedzy o bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Na terenie tej dziedziny praktycznie nieprzerwanie mamy do czynienia z pasmem niezwykłych odkryć. Biologia jest więc dyscypliną dla osób zainteresowanych przyrodą i organizmami żywymi. Czy warto studiować Biologię? Czego można się nauczyć w trakcie studiów? Gdzie absolwenci znajdują pracę? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zapoznać się z informacjami o tych studiach, zapraszamy do lektury!


Kierunek Biologia!

Wybór studiów to proces, który ma bardzo istotne znaczenie dla całej przyszłej kariery zawodowej. Aby przygotować się do rekrutacji na dobrą uczelnię, trzeba dość wcześnie zdecydować się na wybór odpowiednich przedmiotów maturalnych i zyskać czas na naukę. Rozszerzona matura z biologii, która w większości uczelni stanowi istotny argument w walce o indeks jest dość trudnym egzaminem, dlatego osoby, które decydują się na ten egzamin nie powinny odkładać nauki na ostatnie miesiące szkoły średniej.

Przedmioty na studiach biologicznych

Lista przedmiotów zależy od uczelni, dlatego nie da się znaleźć dwóch takich samych programów zajęć na różnych wydziałach. W planach studiów pojawiają się jednak pewne prawidłowości, wszak biologia jest jedna. Poniżej znajdziecie przykładową listę dziedzin, które obejmują studia biologiczne:
  • mikrobiologia;
  • histologia;
  • genetyka;
  • immunologia;
  • zoologia;
  • anatomia człowieka;
  • ekologia;
  • biologia molekularna.

Czy po Biologii znajdę pracę?

Absolwenci biologii to osoby, które świetnie znają swoją dziedzinę. Ich wiedza i doświadczenie może być niezwykle przydatne na różnych stanowiskach. Aby pozyskać ich listę, warto zgromadzić wiedzę o instytucjach zajmujących się ochroną środowiska, ekologią, określaniem wpływu dużych inwestycji na środowisko naturalne oraz o organizacjach pozarządowych, które mają stałe źródła finansowania. Oczywiście można także zyskać etat nauczycielski, po ukończeniu przygotowania pedagogicznego. Wielu biologów wybiera karierę akademicką i pracę nad doktoratem.