Myślisz o kierunku związanym z chemią? Dobry pomysł, bo to bardzo ciekawe i innowacyjne studia, dające możliwości rozwoju, a później zdobycia dobrego zawodu, poszukiwanego na rynku pracy. Na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej możesz studiować nie tylko chemię, ale i cztery inne praktyczne kierunki: technologię chemiczną, chemię budowlaną, nanotechnologię oraz ochronę środowiska. Na każdym z pięciu kierunków możesz zdobyć tytuł inżyniera, a wydłużając studia o 3 lub 4 semestry ? tytuł magistra. Jeśli pociąga cię kariera naukowa lub praca na wyspecjalizowanych stanowiskach w przemyśle, możesz kontynuować studia na kierunkach: chemia i technologia chemiczna, i po czterech latach obronić rozprawę doktorską.


Studiowanie chemii to wielka przygoda, ale i wyzwanie dla każdego kto chce zrozumieć jak zbudowany jest świat na poziomie cząsteczkowym i atomowym. Wyjaśnienie budowy materii pozwala zrozumieć wynikające z niej właściwości, możliwe interakcje i konsekwencje ewentualnych przemian, czyli reakcji chemicznych. Chemia jako dziedzina nauki zaliczana jest do nauk podstawowych, których rozwój wytycza nieustanny postęp technologiczny współczesnej cywilizacji. Studia na Wydziale Chemii UŁ umożliwiają zdobycie kompleksowej wiedzy z tego zakresu.


Przyznacie, że istnieje dość poważna różnica pomiędzy czarnoksiężnikiem - magikiem, który w charakterze alchemika pracował w najwyżej położonej komnacie wieży mrocznego zamku a współczesnym chemikiem, realizującym swoje zadania w skomputeryzowanych laboratoriach. Chemia stała się pełnoprawną nauką, która w zakresie poznania rozumowego operuje matematyką, fizyką i eksperymentami, by dokładnie charakteryzować pierwiastki, substancje, mieszaniny, różne postacie materii oraz reakcje między nimi. Czym są współczesne studia chemiczne? Dowiedź się więcej!


Kandydat

Aby uzyskać indeks dobrej uczelni, niezbędne są odpowiednie przygotowania. Polegają one głównie na określeniu, już w początkowych semestrach szkoły średniej kilku przedmiotów, których nauka ma być szczególnie wnikliwa i systematyczna. Oczywiście przedmioty te powinny zostać zadeklarowane, jako obszary wiedzy na egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym. Zwykle uczelnie biorą pod uwagę przedmioty ścisłe, takie jak matematyka i fizyka. Oczywiście w zestawie tym nie powinno zabraknąć samej chemii.

Studia chemiczne

Studiowanie Chemii to coś zupełnie innego niż nauka chemii w szkole średniej. Już od pierwszego semestru studenci uczestniczą w zajęciach realizowanych w laboratoriach. Samodzielnie wykonują różnego rodzaju eksperymenty, ucząc się podstaw pracy chemika. Aby zaliczyć zajęcia, przygotowują sprawozdania z przeprowadzanych przez siebie doświadczeń. Oczywiście uczestniczą też w wykładach i tradycyjnych ćwiczeniach, do przyswojenia mają przecież potężne zakresy wiedzy matematycznej i fizycznej. Chemia to niezwykle ciekawe studia, wymagają jednak wytrwałości i skrupulatności, a przede wszystkim systematyczności.

Kariera zawodowa chemika

Ukończenie kierunku chemicznego stwarza niesamowicie dużo możliwości zawodowych. Zacznijmy od najbardziej oczywistych, należy do nich praca w laboratoriach chemicznych w różnego rodzaju branżach, takich jak:
  • spożywcza
  • petrochemiczna
  • przetwórcza
  • przemysł ciężki i wiele, wiele innych.
Jeżeli absolwent chemii zdradza talenty dydaktyczne i decyduje się na dość niskie zarobki, może rozpocząć karierę naukową. Po wielu latach mozolnej i ciężkiej pracy z pewnością odkryje zalety swojej decyzji.

Osobną i dość popularną grupą zawodów, realizowanych przez chemików są zawody pedagogiczne. Chemia znajduje się na liście przedmiotów wielu szkół. Kurs pedagogiczny, który daje uprawnienia do uczenia w różnych typach placówek edukacyjnych, w porównaniu do semestru analizy matematycznej to przysłowiowa pestka, dla większości młodych adeptów chemii.