Studia na kierunku Finanse i rachunkowość

Wybór studiów to dla maturzysty bardzo poważne zadanie, dlatego nierzadko uczestniczą w nim całe rodziny. Istotnym problemem tej sytuacji jest fakt, że abiturient zna z doświadczenia tylko niewielką część dziedzin, które mogą stać się przedmiotem przyszłej nauki. Tak właśnie jest w przypadku finansów i rachunkowości. Próżno szukać elementów wiedzy ukształtowanej na terenie wymienionych tu dyscyplin, w programie szkoły średniej. Podstawowa reguła ekonomii mówi, że praktycznie każdy zarządza finansami i prowadzi rachunkowość, w mniejszym lub większym zakresie - od spraw osobistych, poprzez rodzinne, aż po rachunkowość jednoosobowej firmy. Można jednak zaryzykować twierdzenie, że bardzo nieliczna grupa ludzi zna się na rachunkowości i jeszcze mniejsza wie coś na finansach. Powyżej nakreślone uwarunkowania mogą stanowić dobry początek refleksji nad możliwością wyboru tych studiów, dlatego zapraszamy do dalszej lektury!

Kandydat na Finanse i rachunkowość w szkole średniej

Matematyka, matematyka i jeszcze raz matematyka. Nawet jeżeli wybrana przez Ciebie uczelnia nie prowadzi rygorystycznej procedury rekrutacyjnej i masz szanse otrzymać indeks za samo zdanie matury, nie powinieneś usypiać swojej czujności. Obojętnie jaką szkołę wyższą wybrałeś, w pierwszym semestrze z pewnością zderzysz się z królową nauk. Lepiej wiec popracować nad własnym studenckim sukcesem jeszcze przed maturą.

Studia i przebieg nauki na kierunku Finanse i rachunkowość

Studia mają charakter praktyczny, a więc przygotowują do realizacji określonych zadań i przyjmowania na siebie konkretnych obowiązków. Przedmioty nauki nie są abstrakcyjne i wydumane, cała nauka ma zatem zaowocować kompetencjami, które będziesz mógł wykorzystać w księgowości, kontrolingu, zarządzaniu finansami, doradztwie, czy innych dziedzinach pokrewnych.

Finansista na rynku pracy

Absolwenci tej specjalności, o ile nie zmarnowali studenckiego czasu, nie mają problemu ze znalezieniem pracy. W końcu każdy przedsiębiorca chciałby mieć w swojej drużynie świetnie rokującego specjalistę ds. finansów, który zna języki obce, posiada rozległą sieć zawodowych kontaktów, odbywał praktyki w międzynarodowych firmach i ma za sobą owocne staże, a w czasie studiów uzyskał stypendium zagraniczne.
ul. Świeradowska 43
02-662 Warszawa
www.lazarski.pl
ul. Jagiellońska 57/59
03-301 Warszawa
www.kozminski.edu.pl
al. Grunwaldzka 238A
80-266 Gdańsk
www.wsb.pl/gdansk
al. Niepodległości 2
61-874 Poznań
www.wsb.pl/poznan
ul. Młodzieżowa 31a
87-100 Toruń
www.wsb.pl/torun
ul. Fabryczna 29-31
53-609 Wrocław
www.wsb.pl/wroclaw
ul. Sienkiewicza 9
90-113 Łódź
www.lodz.san.edu.pl
ul. Rzemieślnicza 5
81-855 Sopot
www.ssw.sopot.pl