Studia na kierunku Fizjoterapia

Studia na kierunku Fizjoterapia
Fizjoterapia należy do grupy zawodów specjalistycznych o profilu paramedycznym. Ma za zadanie przywrócenie sprawności bądź usprawnianie osób, które utraciły zdrowie bądź urodziły się niepełnosprawne. Fizjoterapia w dziedzinie nauki i praktyki jest głównym działem rehabilitacji medycznej. Jeśli kandydujesz na ten kierunek studiów, przyda Ci się spora wiedza z biologii, fizyki i chemii. Na studiach i w pracy fizjoterapeuty ważna jest też dobra kondycja fizyczna. Jest to praca w nieustannym kontakcie z drugim człowiekiem, dlatego cechami dobrego fozjoterapeuty są również empatia, komunikatywność i otwartość.

Fizjoterapeuta to zawód medyczny o dużym stopniu zaufania społecznego. Najkrócej mówiąc, zajmuje się przywracaniem utraconej sprawności fizycznej, ale też psychicznej chorego. Jego zadaniem jest też ochrona zdrowia i zapobieganie nawrotom chorób. Fizjoterapeuta jest istotną częścią zespołu rehabilitacyjnego, w którym współpracuje z lekarzami specjalistami z zakresu medycyny fizykalnej. Wiedzę i umiejętności niezbędne w wykonywaniu zawodu fizjoterapeuty zdobędziesz w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej.


W trakcie studiów:
Program studiów obejmuje wiedzę o czynnościach ustroju człowieka, prawach i mechanizmach rządzących tymi czynnościami oraz ich leczeniu. Student zdobywa tę wiedzę w ramach przedmiotów ogólnych: anatomii, fizjologii, patologii ogólnej i klinicznej oraz biologii medycznej. W ramach przedmiotów specjalistycznych (np. kinezyterapia, fizykoterapia, diagnostyka funkcjonalna i programowanie rehabilitacji) student poznaje zasady, metody oraz techniki terapeutyczne. Dzięki poznaniu podstaw leczenia i rehabilitacji metodami fizjoterapii w połączeniu z zajęciami praktycznymi studenci uzyskują niezbędną wiedzę, która pozwoli im na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty. Zakres studiów obejmuje wiedzę o budowie i czynnościach narządów organizmu ludzkiego, prawach i mechanizmach rządzących tymi czynnościami oraz o metodach leczenia różnych chorób. Student poznaje fizjoterapię w zastosowaniu do wszystkich dyscyplin klinicznej medycyny, w tym interny, kardiologii, neurologii, pulmonologii, ortopedii, ginekologii, pediatrii.

Po studiach:

Absolwenci Fizjoterapii pracują w:
- centrach Spa & Wellnes,
- ośrodkach i przychodniach rehabilitacji,
- sanatoriach i domach wypoczynkowych,
- niepublicznych gabinetach fizjoterapii,
- klubach i ośrodkach sportowych,
- centrach odnowy biologicznej.


pl. Hallera 1
90-647 Łódź
www.umed.pl

ul. Kilińskiego 1
15-089 Białystok
www.umb.edu.pl