
Trudno polemizować ze stwierdzeniem, że oferta kształcenia poznańskich uczelni nie ma sobie równych w całym województwie wielkopolskim. Liczba działających tu uczelni oraz ich rozbudowana oferta kierunków i specjalności może przyprawić niejednego o zawrót głowy. Należy jednak sobie uzmysłowić, że studia w dużym mieście to również spore wydatki na wynajem mieszkania, wyżywienie i rozrywki (tu znajdziesz więcej informacji na ten temat). Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z nowoczesnej infrastruktury i szerokiej oferty perspektywicznych kierunków studiów na uczelniach państwowych i prywatnych, to wybór Gniezna będzie bardzo dobrym rozwiązaniem!
Kultura, rozrywka i sport, czyli życie studenckie w Gnieźnie
Myślisz, że mieszkając w Gnieźnie zanudzisz się na śmierć? Otóż nie! W mieście przez cały rok odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne, np. Festa Fatuorum (w klimatach średniowiecznych), Międzynarodowy Festiwal Organowy „Muzyka w murach gnieźnieńskiej katedry", Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz pod Piątką" oraz Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych „Offeliada". Cyklicznie organizowane są także: Juwenalia, Świętojanki, Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu oraz Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego – Pierwszego Króla Polski.Miłośnicy sportu także nie będą nudzić się w Gnieźnie, gdyż cyklicznie organizowane są tutaj następujące imprezy: Żużlowy Turniej o koronę Bolesława Chrobrego, Bieg Lechitów, Memoriał Alfonsa Flinika w hokeju na trawie, Międzynarodowy Turniej Koszykówki, Bieg Europejski, Turniej tenisowy Firepower Cup, Memoriał Mariana Grotowskiego oraz Bieg Osiedla Winiary. Ponadto Gnieźnieński OSiR organizuje wiele imprez sportowych we współpracy z władzami miasta.
Jeśli jednak preferujesz styl "barowo-imprezowy", to na pewno zainteresuje Cię długa lista lokalnych klubów, pubów i klimatycznych restauracji. Ceny są zdecydowanie niższe od tych, które można spotkać w poznańskich lokalach, więc studencki portfel na pewno nie ucierpi zbytnio na weekendowej imprezie.
Gdzie można studiować w Gnieźnie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie jest państwową uczelnią zawodową utworzoną 1 lipca 2004 roku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2004 r.PWSZ w Gnieźnie realizuje nauczanie zarówno na poziomie teoretycznym, jak i praktycznym, w oparciu o wykwalifikowaną kadrę akademicką. Istotnym elementem jakości kształcenia zawodowego jest posiadana i nieustannie rozbudowywana baza dydaktyczna. Uczelnia dysponuje specjalistycznymi laboratoriami oraz pracowniami umiejętności pielęgniarskich. Większość laboratoriów znajduje się w powstającym kampusie akademickim PWSZ w Gnieźnie w zabytkowych koszarach przy ul. Wrzesińskiej 43-55.
Oferta kształcenia przedstawia się w następujący sposób:
Studia stacjonarne:
1. Inżynierskie:
- elektronika i telekomunikacja,
- ochrona środowiska,
- inżynieria środowiska,
- informatyka,
- zarządzanie i inżynieria produkcji,
- transport.
- pielęgniarstwo
1. Inżynierskie:
- ochrona środowiska,
- inżynieria środowiska,
- informatyka,
- zarządzanie i inżynieria produkcji,
- transport.
- pielęgniarstwo (ścieżki dwusemestralne - uczelnia stara się aktualnie o udział w projekcie unijnym, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku studia będą refundowane.)
Podstawowe atuty uczelni, czyli dlaczego warto zdecydować się na studia w PWSZ w Gnieźnie?
- nie musisz płacić za naukę, gdyż studia stacjonarne są bezpłatne,
- nowoczesny program studiów,
- studia na uczelniach zagranicznych w ramach LLP Erasmus,
- wykwalifikowana kadra dydaktyczna,
- komfortowe warunki studiowania z wykorzystaniem nowoczesnej bazy laboratoryjnej,
- obiekty uczelni są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- pomoc materialna w formie rozmaitych stypendiów,
- pomoc w wyborze ścieżki przyszłej kariery oraz w wejściu na rynek pracy,
- ciekawe praktyki studenckie i staże absolwenckie,
- kursy i szkolenia dla studentów,
- możliwość rozwijania pasji i zainteresowań w kołach naukowych oraz sekcjach sportowych.

Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium jest prywatną szkołą wyższą, która powstała w 2002 w Gnieźnie. Do 2011 działała pod nazwą Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Humanistyczno-Menedżerska "Milenium". Założycielem uczelni jest prof. nzw. dr Lechosław Gawrecki. Korzenie uczelni sięgają natomiast 1993 roku, kiedy rozpoczął działalność niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli w Kaliszu, który obecnie funkcjonuje jako Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty.
W ofercie znajdują się trzyletnie studia I stopnia oraz dwuletnie studia II stopnia na kierunku Pedagogika (specjalności: poradnictwo i pomoc psychologiczno-pedagogiczna, edukacja elementarna z terapią pedagogiczną, resocjalizacja i bezpieczeństwo w środowisku lokalnym, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z uprawnieniami opiekuna osoby starszej) oraz Zarządzanie (specjalności: zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie w administracji publicznej). Studia I realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, a studia II stopnia wyłącznie w trybie niestacjonarnym.
Uczelnia posiada własny budynek dydaktyczny, który mieści się przy ul. Pstrowskiego 3a w Gnieźnie.
Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie jest jednostką pozawydziałową Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ofercie kształcenia uczelni można znaleźć następujące kierunki humanistyczne:
Projektowanie kultury
Projektowanie kultury - I stopień - licencjackie (dzienne i zaoczne)
- specjalność - animacja ruchu turystycznego
- specjalność - promocja dziedzictwa kulturowego
Komunikacja europejska - I stopień - licencjackie (dzienne i zaoczne):
- specjalność - dyplomacja europejska,
- specjalność - turystyka kulturowa.
- specjalność – medioznawstwo,
- specjalność - zarządzanie instytucjami kultury,
- specjalność - edukacja europejska.
Właściciel produktu (Product owner).
Na uczelni można się również kształcić w ramach Międzykierunkowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych.
Obecnie w skład infrastruktury kampusu wchodzą: budynek dydaktyczny, dom akademicki, hala sportowa, stołówka, amifiteatr, parkingi.
W związku z planami utworzenia wydziału zamiejscowego UAM w Gnieźnie planowana jest dalsza rozbudowa kampusu w Gnieźnie. Planowane są m.in. zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego obszaru stadionu piłkarskiego, które mają umożliwić przekazanie części gruntów stadionu i okolic stadionu graniczących z uczelnią oraz umożliwienia zbudowania budynków dydaktycznych.
Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie od 1998 jest sekcją zamiejscową Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia kształci wyłącznie na kierunku Teologia pastoralna o specjalności kapłaństwo.
Komentarze obsługiwane przez CComment