logo-uam-poznan26 czerwca w Poznaniu rozpoczyna się XI Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2013”. Udział wezmę chóry z Polski, Rosji, Białorusi, Macedonii, Czech, Hiszpani, Ukrainy, Brazylii i Meksyku. Koncerty będą odbywać się na terenie całego województwa Wielkopolskiego.


W wydarzeniu weźmie udział 450 uczestników z 13 zespołów, które w trakcie festiwalu promować będą rodzimą muzykę. - Chcemy, żeby chóry śpiewały nam repertuar z krajów z których pochodzą. Nie chcemy, by chórzyści śpiewali nam tu po polsku, lecz by pokazywali nam swoją kulturę i swoją specyfikę – powiedział dyrektor festiwalu Krzysztof Szydzisz.

W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaplanowano cztery koncerty. Warto podkreślić, iż wejście na wszystkie występy w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich będzie bezpłatne. Organizatorzy chcą w ten sposób przyciągnąć jak największą liczbę widzów i zainteresować Wielkopolan muzyką chóralną z wielu zakątków świata. - W sumie w ciągu czterech festiwalowych dni odbędzie się 14 koncertów. Zespoły pojadą m.in. do Szamotuł, Wągrowca, Murowanej Gośliny czy Ostrowa Wielkopolskiego - powiedziała Joanna Piech-Sławecka, wicedyrektor festiwalu.

universitatcantat1
XI edycja Festiwalu zakończy się wspólnym wykonaniem przez wszystkie chóry utworu współcześnie żyjącego twórcy – „Origo Mundi” Jacka Sykulskiego. Utwór zostanie zarejestrowany i wydany na płycie. - Festiwal zawsze zamawia utwór u polskiego kompozytora, stawiamy tutaj sobie pewien cel: promocji muzyki polskiej i kreowania nowych kompozycji. W dziesięciu poprzednich edycjach festiwalu zamówiliśmy dziewięć utworów - powiedział dyrektor festiwalu.

 

Wielu osobom muzyka chóralna kojarzy się z kościołem i powszechną nudą, prawda? Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźcie sami - Wykonanie utworu Lollipop przez Chór UAM.

Festiwal Universitas Cantat traktowane jest jako forum prezentacji życia muzycznego uczelni z całego świata. Warto podkreślić, iż festiwal nie ma charakteru konkursowego.

Początki festiwalu sięgają roku 1998. Od tego czasu na Universitas Cantat wystąpiło blisko 100 chórów uniwersyteckich z 26 państw.

universitascantat2

Artykuły wybrane dla Ciebie

loading...
Artykuły wybrane dla Ciebie

Najpopularniejsze kierunki studiów

Podchodzisz do matury? A może wybierasz studia? Pomożemy Ci w tym!

loading...
  Poradnik kandydata na studia
  Poradnik studenta
  Poradnik maturzysty
  Finanse

Nowe kierunki studiów

loading...
Nowe kierunki studiów

Praca i kariera: warto świadomie wybrać ścieżkę zawodową

Bezpieczeństwo i ochronaBudownictwoEdukacja i szkoleniaFinanse i zarządzanieInformatykaZawody inżynierskieLogistyka i transportMarketing i PRMedia i rozrywkaMedycyna i zdrowiePraca biurowaPrawoPrzyroda i srodowiskoTurystyka

Kto zarabia najwięcej? Poznaj najbardziej przyszłościowe zawody w Polsce i na świecie

Chcesz wyjechać na studia za granicę?

loading...
Europa
Ameryka
Azja i Afryka

Wydarzenia i aktualności

loading...
  Targi
  Wydarzenia i rekrutacja na studia