Forum.studia.net

Wyszukiwarka szkół


Forma prawna
Województwo
Kierunek studiów
Rodzaj studiów
Studia / Jak studiować? / Jaki kierunek studiów wybrać? Poradnik

Jaki kierunek studiów wybrać? Poradnik
Jaki kierunek studiów wybrać? Im bliżej wyboru uczelni, tym częściej pojawia się w głowie to pytanie. Rynek edukacyjny daje różne możliwości kształcenia, a wiele uczelni oferuje podobne specjalizacje. Mnogość propozycji utrudnia podjęcie decyzji. Dr Ewa Wojtowicz, doradca zawodowy z Centrum Pracy i Kariery Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej o tym, jak pomóc sobie w dokonaniu dobrego wyboru.

Przy wyborze uczelni nie kieruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy kolegów. Oczywiście, weź pod uwagę, to co mówią najbliżsi – niech będą dla Ciebie kolejnym, ale nie podstawowym źródłem informacji i danych na temat szkolnictwa wyższego. Przede wszystkim jednak, samodzielnie zdobądź wiedzę na temat kierunków i uczelni, które wydają Ci się atrakcyjne. A podstawowym kryterium wyboru szkoły wyższej niech będą twoje zainteresowania i preferencje. Dzięki temu studia będą dla Ciebie przyjemnością, a przyszła praca przyniesie satysfakcję.

Zastanów się, jakie masz umiejętności i zainteresowania. Skorzystaj z przytoczonych pytań, aby lepiej określić swój potencjał. Czego uczysz się szybciej niż inni? Co robisz dobrze, lepiej niż inni? Którą z codziennych aktywności mógłbyś zajmować się częściej? Jakie masz hobby? Które z przedmiotów szkolnych najbardziej Ci odpowiadają, a które są Twoją „piętą achillesową”? Czy lepiej radzisz sobie pracując z danymi lub liczbami, czy raczej wolisz przebywać z ludźmi i z nimi rozmawiać?

Bierzesz pod uwagę politologię, iberystykę, administrację publiczną lub inżynierię biomedyczną? Czy jesteś pewien, co kryje się pod tymi nazwami? Kim jest logistyk? Czym zajmuje się zawodowo kulturoznawca? Gdzie pracuje metalurg? Do jakiej pracy przygotowuje europeistyka? Jakie warunki pracy ma geodeta? Sprawdź specjalizacje na interesujących Cię kierunkach i możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów. Wszystkie te informacje znajdziesz w Internecie.

Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach. Na przykład grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych, a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach. Rodzaj uczelni wpływa na program studiów i propozycję zajęć (np. z zakresu przedmiotów ścisłych). Przed wyborem, sprawdź dokładnie, który kierunek jest bliższym Twoim aspiracjom, umiejętnościom i predyspozycjom.

Internet, dni otwarte na uczelniach, informatory to podstawowe źródła informacji o uczelniach, korzystaj z nich! Na stronach szkół znajdziesz programy studiów i opisy sylwetek absolwentów. To wskazówka dla Ciebie, gdzie możesz pracować po danym kierunku studiów oraz co kryje się pod ich nazwą. Fora internetowe i serwisy społecznościowe to kolejne źródło danych o uczelni. Znajdź studentów lub grupy związane z uczelnią, o której myślisz – przeczytaj dostępne informacje, zapytaj o wszystko, co Cię interesuje. Dni otwarte to okazja do przyjrzenia się wybranej szkole, porozmawiania z pracownikami, uzyskania szczegółowych informacji. Wiele uczelni przygotowuje też w tym dniu interesujące wykłady, spotkania i imprezy tematyczne.

Czy uczelnia, którą wybrałeś jest dobra? Z Internetu możesz wiele dowiedzieć się o kondycji szkół o których myślisz. Rankingi i artykuły mogą okazać się cennym zbiorem informacji na temat interesujących Cię uczelni. Na portalach społecznościowych poszukaj wypowiedzi byłych lub aktualnych studentów – oni wiedzą najlepiej, jak uczelnia funkcjonuje. Natomiast archiwa wiadomości i newsy posłużą Ci do sprawdzenia, czy uczelnia nie miała lub nie ma kłopotów – gdyby tak było, na pewno znajdziesz o tym informacje w sieci. Jeśli chcesz wiedzieć, czy dana szkoła jest wiarygodna sprawdź na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy uczelnia jest wpisana do wykazów uczelni publicznych i prywatnych w kraju.

Wybór uczelni i specjalizacji to ważny krok w życiu. To, jak będziesz wspominał czasy studenckie nie zależy jednak tylko od profilu kształcenia, który obierzesz. Zaangażuj się w życie uczelni – bierz udział w różnorodnych wydarzeniach, korzystaj z propozycji dokształcania i spędzania wolnego czasu, które oferuje szkoła. Nawiązuj znajomości i dbaj o praktyczne aspekty kształcenia np. przez odbywanie praktyk lub stażów. To wszystko zaprocentuje lepszym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz niezapomnianymi przyjaźniami i doświadczeniami z okresu studiów.

*dr Ewa Wojtowicz, psycholog, doradca zawodowy, coach ICC (life/career/work-life balance coaching). Ma wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i trenerskie. Tematyka zajęć i prowadzonych przez nią szkoleń obejmuje praktyczną psychologię społeczną oraz psychologię organizacji i pracy, a także rozwój kompetencji osobistych i specjalistycznych. Prowadzi coaching oraz poradnictwo grupowe i indywidualne skierowane do różnych grup odbiorców (m.in. bezrobotni, młodzież, absolwenci, specjaliści i kadra menadżerska). Konsultant z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z wieloma instytucjami.
 

Komentarze  

 
0 #30 Tomasz 2014-07-25 14:00
A ja mam zamiar złożyć dokumenty na kierunek Transport na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Szczecinie. Dobrze, że ta uczelnia uruchomiła II nabór na tym kierunku - mam nadzieję, że zostanę przyjęty.
Cytować
 
 
0 #29 Aga 2014-07-08 11:21
Przeczytaj zanim podejmiesz decyzję o wyborze studiów :)https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/147120f89f38a79b
Cytować
 
 
0 #28 Gerdam 2014-07-01 07:14
W obecnych czasach najlepiej wybrać kierunek techniczny, a jeszcze lepiej jeśli będzie związany z informatyką. Ja jestem po pierwszym roku informatyki na PWSBiA i jestem mega zadowolony z wyboru placówki jak i kierunku, już teraz udało mi się znaleźć dobrze płatną pracę w zawodzie :D Dlatego dobrze radzę obecnym maturzystom nad zastanowieniem się nad wyborem odpowiedniej uczelni i kierunku :)
Cytować
 
 
0 #27 Michał 2014-06-28 10:06
Polecam bardzo fajny artykuł http://www.wiadomosci24.pl/artykul/czy_politologia_wroci_do_lask_306885.html#plus-1002561
Cytować
 
 
0 #26 arek 2014-06-14 21:43
Studia w kierunku podatków wg mnie. Wybieram się na WSB do Wrocławia na właśnie ten kierunek. Teraz organizują tam konkurs "Przyszłość z WSB" i liczę, że uda mi się wygrać rok studiów za darmo.
Cytować
 
 
+1 #25 anna12345 2014-05-28 14:00
Najważniejsze jest to co chcemy robić w przyszłości ;) Jestem tegoroczną maturzystką i nie wyobrażam sobie iść na studia, które nie będą mnie totalnie interesowały. Przecież od tego zależy to co będę robić w przyszłości !
Od zawsze chciałam pracować z ludźmi. Jednocześnie jestem świadoma jak obecnie jest ciężko w PL w znalezieniu pracy tak więc zastanawiam się nad odpowiednimi studiami dla mnie. Zainteresował mnie nowy kierunek na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu: Doradztwo i coaching. Są to jedyne takie studia licencjackie w Polsce. No nie powiem, trochę się napaliłam na tę opcję ;) Szkolenia są obecnie na topie, raczej nic nie wskazuje na to aby branża się załamała. Co Wy na to?
Cytować
 
 
-1 #24 Anka 2013-06-24 23:45
Ja skończyłam studia z Rachunkowości i nie polecam tego kierunku. Co prawda znalazłam pracę ale kiepską. Rynek pracy jest zalany absolwentami tego kierunku a pracodawcy wykorzystują pracowników płacąc niskie pensje i karząc zostawać po godzinach. Wiem o tym dobrze bo moje koleżanki ze studiów też narzekają na pracę.
Cytować
 
 
0 #23 Mariusz 2013-03-06 23:17
A ja poważnie zastanawiam się nad studiowaniem Geodezji na Akademii Morskiej w Szczecinie. W zeszłym roku Geodezja była hitem nr 1 wśród wybieranych przez maturzystów studiach, ale nie chodzi tutaj o przejściową modę. Moim zdaniem zawód ten daje perspektywy na szybkie znalezienie zatrudnienia po studiach i dobrze płatnej pracy.
Cytować
 
 
0 #22 2012-11-25 12:37
Znalazlam linka do ciagotek do poznania, moze ktos sie skusi http://www.youtube.com/watch?v=FhjJbbgVS_4&feature=youtu.be
Ja 5 lat studiowalam w Poznaniu i jak najbardziej pozytywnie wspominam te czasy, miasto, ludzie, uczelnia - niezapomniane chwile:)
Cytować
 
 
-1 #21 2012-11-23 19:45
Zgadzam się, ze Poznań to dobry kierunek studiów - sama tam konczylam. Ładny rynek z koziołkami, niezapomniane z magiczną atmosferą mecze Lecha na Bułgarskiej (nawet jeśli ktoś nie jest kibicem) czy non stop eventy na Placu Wolności.
P.S. A te konkursy, o ktorych piszesz to "Ciągotki do Poznania" - krotki film lub prezentacja i możliwosc studiowania przez rok za darmo.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież