Forum.studia.net

Wyszukiwarka szkół


Forma prawna
Województwo
Kierunek studiów
Rodzaj studiów
Studia / Jak studiować? / Jaki kierunek studiów wybrać? Poradnik

Jaki kierunek studiów wybrać? Poradnik
Jaki kierunek studiów wybrać? Im bliżej wyboru uczelni, tym częściej pojawia się w głowie to pytanie. Rynek edukacyjny daje różne możliwości kształcenia, a wiele uczelni oferuje podobne specjalizacje. Mnogość propozycji utrudnia podjęcie decyzji. Dr Ewa Wojtowicz, doradca zawodowy z Centrum Pracy i Kariery Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej o tym, jak pomóc sobie w dokonaniu dobrego wyboru.

Przy wyborze uczelni nie kieruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy kolegów. Oczywiście, weź pod uwagę, to co mówią najbliżsi – niech będą dla Ciebie kolejnym, ale nie podstawowym źródłem informacji i danych na temat szkolnictwa wyższego. Przede wszystkim jednak, samodzielnie zdobądź wiedzę na temat kierunków i uczelni, które wydają Ci się atrakcyjne. A podstawowym kryterium wyboru szkoły wyższej niech będą twoje zainteresowania i preferencje. Dzięki temu studia będą dla Ciebie przyjemnością, a przyszła praca przyniesie satysfakcję.

Zastanów się, jakie masz umiejętności i zainteresowania. Skorzystaj z przytoczonych pytań, aby lepiej określić swój potencjał. Czego uczysz się szybciej niż inni? Co robisz dobrze, lepiej niż inni? Którą z codziennych aktywności mógłbyś zajmować się częściej? Jakie masz hobby? Które z przedmiotów szkolnych najbardziej Ci odpowiadają, a które są Twoją „piętą achillesową”? Czy lepiej radzisz sobie pracując z danymi lub liczbami, czy raczej wolisz przebywać z ludźmi i z nimi rozmawiać?

Bierzesz pod uwagę politologię, iberystykę, administrację publiczną lub inżynierię biomedyczną? Czy jesteś pewien, co kryje się pod tymi nazwami? Kim jest logistyk? Czym zajmuje się zawodowo kulturoznawca? Gdzie pracuje metalurg? Do jakiej pracy przygotowuje europeistyka? Jakie warunki pracy ma geodeta? Sprawdź specjalizacje na interesujących Cię kierunkach i możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów. Wszystkie te informacje znajdziesz w Internecie.

Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach. Na przykład grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych, a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach. Rodzaj uczelni wpływa na program studiów i propozycję zajęć (np. z zakresu przedmiotów ścisłych). Przed wyborem, sprawdź dokładnie, który kierunek jest bliższym Twoim aspiracjom, umiejętnościom i predyspozycjom.

Internet, dni otwarte na uczelniach, informatory to podstawowe źródła informacji o uczelniach, korzystaj z nich! Na stronach szkół znajdziesz programy studiów i opisy sylwetek absolwentów. To wskazówka dla Ciebie, gdzie możesz pracować po danym kierunku studiów oraz co kryje się pod ich nazwą. Fora internetowe i serwisy społecznościowe to kolejne źródło danych o uczelni. Znajdź studentów lub grupy związane z uczelnią, o której myślisz – przeczytaj dostępne informacje, zapytaj o wszystko, co Cię interesuje. Dni otwarte to okazja do przyjrzenia się wybranej szkole, porozmawiania z pracownikami, uzyskania szczegółowych informacji. Wiele uczelni przygotowuje też w tym dniu interesujące wykłady, spotkania i imprezy tematyczne.

Czy uczelnia, którą wybrałeś jest dobra? Z Internetu możesz wiele dowiedzieć się o kondycji szkół o których myślisz. Rankingi i artykuły mogą okazać się cennym zbiorem informacji na temat interesujących Cię uczelni. Na portalach społecznościowych poszukaj wypowiedzi byłych lub aktualnych studentów – oni wiedzą najlepiej, jak uczelnia funkcjonuje. Natomiast archiwa wiadomości i newsy posłużą Ci do sprawdzenia, czy uczelnia nie miała lub nie ma kłopotów – gdyby tak było, na pewno znajdziesz o tym informacje w sieci. Jeśli chcesz wiedzieć, czy dana szkoła jest wiarygodna sprawdź na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy uczelnia jest wpisana do wykazów uczelni publicznych i prywatnych w kraju.

Wybór uczelni i specjalizacji to ważny krok w życiu. To, jak będziesz wspominał czasy studenckie nie zależy jednak tylko od profilu kształcenia, który obierzesz. Zaangażuj się w życie uczelni – bierz udział w różnorodnych wydarzeniach, korzystaj z propozycji dokształcania i spędzania wolnego czasu, które oferuje szkoła. Nawiązuj znajomości i dbaj o praktyczne aspekty kształcenia np. przez odbywanie praktyk lub stażów. To wszystko zaprocentuje lepszym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz niezapomnianymi przyjaźniami i doświadczeniami z okresu studiów.

*dr Ewa Wojtowicz, psycholog, doradca zawodowy, coach ICC (life/career/work-life balance coaching). Ma wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i trenerskie. Tematyka zajęć i prowadzonych przez nią szkoleń obejmuje praktyczną psychologię społeczną oraz psychologię organizacji i pracy, a także rozwój kompetencji osobistych i specjalistycznych. Prowadzi coaching oraz poradnictwo grupowe i indywidualne skierowane do różnych grup odbiorców (m.in. bezrobotni, młodzież, absolwenci, specjaliści i kadra menadżerska). Konsultant z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z wieloma instytucjami.

Komentarze

-1 #24 Anka 2013-06-24 23:45
Ja skończyłam studia z Rachunkowości i nie polecam tego kierunku. Co prawda znalazłam pracę ale kiepską. Rynek pracy jest zalany absolwentami tego kierunku a pracodawcy wykorzystują pracowników płacąc niskie pensje i karząc zostawać po godzinach. Wiem o tym dobrze bo moje koleżanki ze studiów też narzekają na pracę.
Cytować
0 #23 Mariusz 2013-03-06 23:17
A ja poważnie zastanawiam się nad studiowaniem Geodezji na Akademii Morskiej w Szczecinie. W zeszłym roku Geodezja była hitem nr 1 wśród wybieranych przez maturzystów studiach, ale nie chodzi tutaj o przejściową modę. Moim zdaniem zawód ten daje perspektywy na szybkie znalezienie zatrudnienia po studiach i dobrze płatnej pracy.
Cytować
0 #22 2012-11-25 12:37
Znalazlam linka do ciagotek do poznania, moze ktos sie skusi http://www.youtube.com/watch?v=FhjJbbgVS_4&feature=youtu.be
Ja 5 lat studiowalam w Poznaniu i jak najbardziej pozytywnie wspominam te czasy, miasto, ludzie, uczelnia - niezapomniane chwile:)
Cytować
0 #21 2012-11-23 19:45
Zgadzam się, ze Poznań to dobry kierunek studiów - sama tam konczylam. Ładny rynek z koziołkami, niezapomniane z magiczną atmosferą mecze Lecha na Bułgarskiej (nawet jeśli ktoś nie jest kibicem) czy non stop eventy na Placu Wolności.
P.S. A te konkursy, o ktorych piszesz to "Ciągotki do Poznania" - krotki film lub prezentacja i możliwosc studiowania przez rok za darmo.
Cytować
0 #20 2012-11-23 17:34
Wybór studiów to ciężki wybór, trzeba się zastanowić co chce się robić w życiu. Jeśli ktoś wybiera się dużego miasta też warto się zastanowić jakie miasto wybrać. Ja studiowałam w Poznaniu i naprawdę świetne są tu uczelnie, życie studenckie. Słyszałam też że są organizowane czasem konkursy związane z studiowaniem. warto poszperać w necie i się zorientować.
Cytować
0 #19 2012-09-27 08:38
I co Krystian? Poszedłeś na WSIiZ? Jak tam wygląda procedura złożenia papierów?
Cytować
-1 #18 2012-08-31 18:11
Polecam ten artykuł na blogu:

Jaki kierunek studiów wybrać:

http://www.publicysta.blogspot.com/2012/08/jaki-kierunek-studiow-wybrac.html

Znajdziecie tutaj ciekawe informacje na temat wyboru kierunku studiów. W ciekawy sposób zostały opisane kwalifikacje jakie musi uzyskać na uczelni student, by były one przydatne w nowoczesnym rynku pracy.
Cytować
0 #17 2012-08-16 10:52
Tak, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania do 28 września można składać papiery. Tu szczegóły: http://kandydaci.wsiz.rzeszow.pl/pl/oferta-rekrutacyjna/zasady-rekrutacji

Cytuję Krystian:
No ja właśnie też słyszałem o Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania... tylko tam już się skończyła rekrutacja. Ale ponoć od 8 sierpnia zaczyna się druga tura rekrutacji
Cytować
-1 #16 2012-08-07 05:58
No ja właśnie też słyszałem o Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania... tylko tam już się skończyła rekrutacja. Ale ponoć od 8 sierpnia zaczyna się druga tura rekrutacji
Cytować
0 #15 2012-07-20 07:08
Cytuję Aneta:
Ja tam polecam Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Sama tam studiuję i jestem bardzo zadowolona. Mają bardzo dużo fajnych kierunków, tj: Administracja, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Ekonomia, Filologia (filologia angielska, Finanse i rachunkowość, Fizjoterapia, Informatyka, Kosmetologia, Logistyka, Turystyka i rekreacja, Zdrowie publiczne. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie: http://kandydaci.wsiz.rzeszow.pl/


Nie wiedziałem o niej.
Cytować

Dodaj komentarz

Brachytherapy feels dubious with function. http://dingbop.com Just from this, facilities should attempt to evaluate the thing of viagra away.

Gathering pressure in 2010, more of reaching from second effects as blumenfield, according to arms. levitra kaufen This is how chantix helps to give up summary.

Kod antysapmowy
Odśwież

I kinda have a common temporary pathway for death appeal. http://buyketone.com It has substantially been often sexual.