art-kierunkiWybór kierunku studiów to pierwszy krok w dorosłe życie. Od podjętej przez nas decyzji zależy w dużej mierze nasza przyszłość na gruncie zawodowym. Jak podjąć właściwą decyzję, która zapewni nam jednocześnie możliwość rozwijania swoich zainteresowań i realną szansę na znalezienie pracy po zakończeniu studiów? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Nie martwcie się jednak – jesteśmy po to, żeby pomóc Wam w znalezieniu „własnej ścieżki”.

Tysiące maturzystów co roku staje przed koniecznością wyboru kierunku studiów. Wybór nie jest jednak prosty – setki dostępnych kierunków i uczelni sprawiają, iż właściwy wybór bardzo często jest utrudniony. Zdajemy sobie sprawę, że wartościowa informacja jest kluczem do sukcesu – Waszego sukcesu. W związku z tym na naszym portalu zamieściliśmy opisy wszystkich kierunków studiów, które znaleźć można w ofercie rodzimych uczelni. Czego się z nich dowiecie? Zapoznacie się z charakterystyką wybranego kierunku studiów, jego programem oraz „perspektywami na przyszłość”, czyli tym co będziecie mogli robić po odebraniu dyplomu.

Jak skutecznie wybrać kierunek?
Poniższa lista bloków tematycznych pozwoli Wam na szybkie odnalezienie dziedziny, która Was interesuje. W każdym bloku znajdują się rozbudowane opisy poszczególnych kierunków – informacje, które tam znajdziecie niewątpliwie przybliżą Was do podjęcia słusznej decyzji.
 

artystyczne_50Studia artystyczne - wszystkie związane z kreacją, sztuką, estetyką. Dla osób chcących pozostawić na ziemi namacalny znak swojej obecności.

ekonomiczne_50Studia ekonomiczne - grupa mocno związana z analizą produkcji, dystrybucją oraz konsumpcją dóbr.

informatyczne_50Studia matematyczno-informatyczne - w dobie niemal całkowitej komputeryzacji, kierunki te cieszą się sporą popularnością. Do prostych, łatwych i przyjemnych nie należą, ale jeśli interesujesz się informatyką na pewno się nie zawiedziesz.

przyrodniczeStudia przyrodnicze - dyscypliny związane z biologią, chemią i fizyką. W zależności od kierunku, musisz być orłem w jednej z nich.

turystyczno_hotelarskie_50Hotelarstwo, turystyka i sport - łączą wiedzę z geografii ze sprawnością fizyczną, chęcią podróżowania i kontaktu z ludźmi.

pedagogika_50Studia pedagogiczne - oparte na zespole nauk o wychowaniu. Dają dużą satysfakcję tym, dla których nauka jest środkiem do pomocy innym.

techniczne_50Studia techniczne - kiedyś w większości dla chłopców, dziś granica ta ulega zatarciu. Grupę stanowią dyscypliny związane z wytwarzaniem dóbr materialnych, a także regułami posługiwania się nimi.

medyczne_50Studia medyczne - biologia i chemia to klucz do tej grupy. Którykolwiek kierunek stąd wybierzesz powinna charakteryzować Cię chęć niesienia pomocy.

filologiczne_50Studia filologiczne - w tej grupie znajdziesz kierunki związane z wieloma językami i ich specyfiką.

humanistyczne_50Studia humanistyczne - w przeciwieństwie do matematycznych i przyrodniczych, niewiele mają wspólnego z naukami ścisłymi. Dotyczą człowieka, wytworów ludzkiej działalności i społeczeństwa.

prawniczeStudia prawnicze i administracyjne - grupa ściśle związanych ze sobą dziedzin. Czynnikiem kształtującym administrację publiczną jest właśnie prawo.

miedzynarodoweStosunki międzynarodowe - dziedzina interdyscyplinarna, łącząca w sobie zagadnienia politologii, prawa, ekonomii, historii i socjologii. Traktują o różnych aspekrach relacji pomiędzy podmiotami życia międzynarodowego.

marketing_i_zarzadzanie_50Studia z zakresu zarządzania i marketingu - od czasu kiedy świadomość, że klient i jego oczekiwania to najważniejszy element biznesu, na dobre ugruntowała się w myśleniu ludzi przedsiębiorczych, kierunki te nie tracą na popularności.

spoleczne_50Studia społeczne - grupa dziedzin traktujących o społeczeństwie, jego strukturze, zmianach, trendach, metodach działań, stosunkach między społeczeństwami.

mundurowe_i_ochroniarskie_50Studia mundurowe i ochroniarskie - związane z dużą odpowiedzialnością za ludzkie życie i mienie. Często traktowane jak służba czy misja.

teologiczneStudia teologiczne - dziedziny badające naturę boską oraz jej stosunki ze światem. Szczególnej analizie podlegają relacje między istotą boską a ludźmi.

transport_i_turystykaTransport i logistyka - czyli planowanie i realizacja sprawnego, ekonomicznego transportu osób i mienia z punktu A do punktu B.

 

Nie zdziwi Was zapewne opinia, że najbardziej miarodajne informacje możecie uzyskać od studentów danego kierunku? To właśnie oni mogą Was zachęcić lub zniechęcić do studiowania na kierunku, który jeszcze do niedawna uważaliście za idealny. Czy każdy kierunek, którym kuszą Was uczelnie, będzie dobrym rozwiązaniem? Nie patrzecie na reklamy, filmy i materiały promocyjne! Zwróćcie uwagę na opinie ludzi, którzy przed Wami podjęli podobną decyzją! Czy są zadowoleni? Czy filologia angielska jest kierunkiem zapewniającym szerokie perspektywy zatrudnienia i gruntowną wiedzę?

Wybrałam filologie angielską, ponieważ odkąd pamiętam kochałam Wielką Brytanię oraz wszystko to, co z nią związane. Najprostszym sposobem na poszerzenie mojej wiedzy z kultury krajów anglojęzycznych była decyzja o podjęciu studiów na tym właśnie kierunku. Studiowanie filologii angielskiej to pasjonująca i fascynująca podróż w czasie i przestrzeni. Anglia to nie tylko brzydka pogoda, herbatka o 17.00 czy też specyficzny, często niezrozumiały humor. To bogactwo tradycji i obyczajów, piękne miejsca oraz ciekawi ludzie. Jeśli kogoś interesuje historia Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych to koniecznie powinien rozważyć ten kierunek. Studia filologiczne to nie tylko wkuwanie słówek i uczenie się gramatyki. Czas spędzony na poznawaniu nowej kultury oraz nauka globalnego języka jakim jest angielski to czas wartościowy i prawidłowo wykorzystany. Serdecznie wszystkich zachęcam do studiowania filologii angielskiej! - jak mówi jedna z użytkowniczek naszego forum dyskusyjnego.

Okazuje się, że wybór fillolgii angielskiej był dobrym rozwiązaniem. Jeśli czujesz, że jest to także dobre rozwiązanie dla Ciebie, to sprawdź listę uczelni, które w swojej ofercie edukacyjnej posiadają ten kierunek. Znajdziesz ją tutaj: Filologia angielska na polskich uczelniach.

Ogromną popularność zyskał ostatnio kierunek "Bezpieczeństwo wewnętrzne". W dobie kryzysu gospodarczego praca w służbach mundurowych postrzegana jest jako stabilna, dobrze płatna i perspektywiczna. Uczelnie kuszą nas rozbudowanymi planami, zajęciami praktycznymi i pewnością zatrudnienia. Co jednak sądzą studenci tego kierunku?

Po zakończeniu liceum mogłem w końcu zacząć uczyć się czegoś z własnego wyboru. (no i nareszcie koniec z matmą ;P ) Zdecydowałem się na bezpieczeństwo wewnętrzne. Dlaczego? Otóż dlatego że występujące na tym kierunku przedmioty są mega interesujące! Uczyć się o broni palnej, fałszerstwach, morderstwach. Aż chce się chodzić na wykłady, serio. Inny powód? Dobrze jest znać prawo, Mniejsza szansa że ktoś mnie oszuka. Zajęcia praktyczne z samoobrony - dzięki temu można lepiej poradzić sobie w przyszłości w sytuacjach zagrożenia. (Gaz łzawiący w sumie też by pomógł ale pomińmy to ;) ) No i jak powszechnie wiadomo.. za mundurem panny sznurem! Zapytacie, co po studiach? Cóż.. zobaczymy co przyniesie los. Jest to młody kierunek, mam nadzieje że znajdę po nim pracę która pozwoli mi godnie żyć. - opowiada Kamil na temat swojego kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne.

Zapomnieliśmy wspomnieć, że mundur jest także ważnym aspektem przy okazji poszukiwania partnerki życiowej. Reasumując: warto wybrać ten kierunek! Gdzie można go studiować? Sprawdź zestawienie: Bezpieczeństwo wewnętrzne na polskich uczelniach

Na naszym forum dyskusyjnym Forum.Studia.net możecie znaleźć więcej opinii i porozmawiać z osobami, które chętnie podzielą się z Wami wiedzę na temat kierunku, który wybraliście.

Podjęliście już decyzję? W takim razie życzymy Wam samych sukcesów na Waszej studenckiej drodze!

Autor: Miłosz Szkudlarski