Polecamy

 
phoca_thumb_s_tabletkiPołowa pacjentów nie przestrzega zaleceń lekarza i przyjmuje zapisane im leki od czasu do czasu lub wcale - alarmowali lekarze na konferencji w Warszawie, na której wręczono granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny.
 
 
Jak podkreślił dr hab. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zjawisko to ma szereg bardzo niekorzystnych, a nawet groźnych następstw. Pacjenci, którzy nie przyjmują leków zgodnie z zaleceniami nie uzyskują oczekiwanych korzyści z terapii, a w przypadku niektórych chorób, jak schorzenia kardiologiczne, może to być niebezpiecznie dla ich życia, zwiększa bowiem ryzyko zawału czy udaru. 
 
 
Według prof. Piotra Kuny z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, szeroko zakrojone badania holenderskie z 2008 r. wykazały, że aż 85-90 proc. chorych na astmę przerywa leczenie po pierwszym roku terapii. Znaczną część stanowią tu osoby młode, w wieku 15-18 lat.
 
Tymczasem regularne przyjmowanie leków na astmę łagodzi przebieg choroby i pozwala pacjentom wieść normalne życie. Dowodzi tego fakt, że wśród dzieci ze stabilną astmą niemal 70 proc. przestrzega schematów leczenia, a wśród dzieci, które wymagają dodatkowych kortykosteroidów doustnych - odsetek ten wynosi niecałe 14 proc.
 
Z badań, które prezentował dr Kardas wynika, że osoby nie stosujące się do zaleceń terapeutycznych zyskują na leczeniu tyle, co osoby nie leczone wcale. "Innymi słowy, mimo kosztów ponoszonych przez pacjenta i płatnika, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, nie uzyskuje się korzyści z podawania leku" - podkreślił dr Kardas. Co więcej, pacjenci ci częściej muszą korzystać z dodatkowych porad lekarskich, badań diagnostycznych i procedur leczniczych, częściej też trafiają do szpitala. Pociąga to za sobą ogromne dodatkowe wydatki.
 
Według dr. Kardasa, koszty nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych można ostrożnie szacować w Polsce na ok. 6 mld złotych rocznie, czyli dokładnie tyle, ile NFZ wydaje na całą podstawową opiekę zdrowotną.
 
Do zaleceń lekarskich nie stosują się zarówno osoby z chorobami przewlekłymi, jak nadciśnienie czy cukrzyca, które długo nie dają objawów, ale też z infekcjami, które powodują złe samopoczucie. Z badań, które prowadzi dr Kardas wynika, że aż 40 proc. pacjentów nie zażywa antybiotyków zgodnie ze wskazaniem lekarza.
 
"Pacjenci nie stosują leków prawidłowo nawet wtedy, gdy są w pełni świadomi groźnych skutków takiego postępowania. Przykładem tego jest fakt, że główną przyczyną odrzucania przeszczepów jest właśnie nieprzyjmowanie przez pacjentów leków immunosupresyjnych" - powiedział dr Kardas.
 
Według niego, pacjenci albo wcale nie wykupują przepisanych leków, albo przerywają ich zażywanie po pierwszym opakowaniu, albo zażywają od czasu do czasu, bądź wcale. "A trzeba pamiętać, że lek stojący na półce nie działa" - zaznaczył dr Kardas. Specjalista jest pionierem badań na temat przestrzegania zaleceń terapeutycznych w Polsce; laureatem VI edycji konkursu Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Obecnie kieruje europejskim projektem badawczym, który ma ocenić przeszkody na drodze do przestrzegania zaleceń terapii. Projekt jest realizowany w ramach 7. Programu Ramowego UE.
 
Jak ocenił prof. Kuna, aby poprawić przestrzeganie zaleceń lekarskich wśród pacjentów powinno się wprowadzić prostsze schematy leczenia, zminimalizować liczbę zażywanych leków (np. podawać dwa leki w jednym inhalatorze) oraz edukować chorych. Z badań, które przeprowadził specjalista wynika, że po trzech miesiącach programu edukacyjnego wśród pacjentów z astmą aż 70 proc. z nich zaczęło regularnie brać leki.
 
Prof. Zbiniew Gaciong z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przypomniał, że ostatnio ukazały się wyniki badań nad indyjską pigułką Polycap zawierającą 5 różnych leków na choroby układu krążenia. Okazało się, że zażywanie jednej pigułki dziennie może obniżać ryzyko zawału o 60 proc., a ryzyko udaru o 50 proc.
 
Obecni na konferencji specjaliści wskazywali też, że stosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych zależy w dużym stopniu od postawy i zdolności komunikacyjnych lekarza. Niewskazane jest na przykład straszenie chorych, bo jak wskazują badania, nie przynosi to dobrych efektów, zaznaczył prof. Gaciong.
 
źródło: PAP - Nauka w Polsce

Aktualności

IranistykaIran to wschodni tygrys, który co jakiś czas szczerzy kły i daje o sobie znać całemu światu. By przewidzieć jego ruchy, należy dokładnie go poznać a taką możliwość dają studia na kierunku Iranistyka. Program kształcenia na tym unikatowym kierunku nastawiony jest w szczególności na zdobyciu przez studentów gruntownej wiedzy o irańskim kręgu kulturowym, his...
Studia w BelgiiJeśli zastanawiasz się nad studiami zagranicznymi, koniecznie poznaj ofertę Belgii. Choć wielu osobom wydaje się, że ten mały kraj ma niewiele do zaoferowania, z pewnością będziesz miał z czego wybierać. Studiowanie tutaj pozwoli Ci poznać stolicę NATO oraz UE, wyrobić sobie opinię o Filipie I oraz codziennie sprawdzać czy najlepsza czekolada na świecie n...
Erasmus+ w Gruzji z Uczelnią ŁazarskiegoUnijny program Erasmus+ to niepowtarzalna okazja dla wszystkich osób, które chciałyby urozmaicić i wzbogacić swoje studia o możliwość podjęcia nauki w innym kraju. Taki wyjazd to bowiem doskonała szansa na poszerzenie swoich horyzontów, zebranie cennych doświadczeń, ale również nawiązanie znajomości z ludźmi z różnych stron świata. Tylko, na który kraj si...
Najpopularniejsze kierunki studiów w rekrutacji 2017Informatyka, kierunek lekarsko-dentystyczny i filologia – to najpopularniejsze kierunki studiów w tegorocznej rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolitego studia magisterskie. Hitem okazała się inżynieria i analiza danych, prowadzona na Politechnice Warszawskiej, gdzie o 1 wolne miejsce stara się aż 66 kandydatów.
hexagon 2307356 640Akademik czy mieszkanie studenckie? Nie da się ukryć, że większość studentów w Polsce decyduje się właśnie na wynajęcie pokoju. Możliwości są ogromne! Na popularnych portalach ogłoszeniowych można znaleźć mieszkania na każdą kieszeń i niemal w każdej lokalizacji. Zarówno tych studentów, którzy wybierają komfortowo urządzone mieszkania w centrum oraz tych,...

absolwenciW roku akademickim 2016/2017 zaledwie 2,3 studentów oraz doktorantów skorzystało z preferencyjnych kredytów studenckich. Czy oznacza to powolny koniec jednej z najpopularniejszych form finansowania edukacji na przestrzeni ostatnich lat? Zapewne nie, gdyż nadal znajdą się osoby, które uważają kredyt studencki za bardzo dobre rozwiązanie. Z myślą o nich prz...

Chemia kryminalistycznaChcesz zdobyć umiejętności z zakresu wykrywania materiałów wybuchowych, badania śladów pozostawionych przez broń palną czy jak identyfikowania odcisków palców? Chemia nie jest Ci straszna i chciałbyś wykorzystać tą wiedzę w swojej przyszłej karierze zawodowej? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie: specjalność Chemia kryminalistyczna.
Rynek pracy potrzebuje finansistów i księgowychZ uwagi na fakt, iż od kilku lat Trójmiasto utrzymuje się w czołówce najatrakcyjniejszych lokalizacji w Polsce dla branży BPO/SSC/IT, bardzo dużym zainteresowaniem w Sopockiej Szkole Wyższej cieszy się kierunek Finanse i Rachunkowość oraz Finanse i Rachunkowość według standardów ACCA. Sopocka Szkoła Wyższa jako jedna z nielicznych Uczelni posiada akredyta...
Ile zarabiają doktoranci, czyli przewodnik po stypendiachStudia trzeciego stopnia nie cieszą się już tak dużą popularnością jak studia licencjackie czy magisterskie. Jaki jest tego powód? Większości osób nie odpowiada czas trwania studiów trzeciego stopnia oraz niesatysfakcjonująca wysokość stypendiów, jakie można otrzymać na czas czteroletniej nauki. Postanowiliśmy sprawdzić ile można realnie zarobić na doktor...
Dziennikarstwo sportoweSport to Twój żywioł i godzinami mógłbyś o nim opowiadać? Niejednokrotnie poprawiasz komentatorów lub znajdujesz błędy w artykule opublikowanym na jakimś portalu internetowym? Uważasz, że zrobiłbyś to dużo lepiej? Dziennikarstwo sportowe to zatem specjalność, która na pewno spełni Twoje oczekiwania.