phoca_thumb_s_tabletkiPołowa pacjentów nie przestrzega zaleceń lekarza i przyjmuje zapisane im leki od czasu do czasu lub wcale - alarmowali lekarze na konferencji w Warszawie, na której wręczono granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny.
 
 
Jak podkreślił dr hab. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zjawisko to ma szereg bardzo niekorzystnych, a nawet groźnych następstw. Pacjenci, którzy nie przyjmują leków zgodnie z zaleceniami nie uzyskują oczekiwanych korzyści z terapii, a w przypadku niektórych chorób, jak schorzenia kardiologiczne, może to być niebezpiecznie dla ich życia, zwiększa bowiem ryzyko zawału czy udaru. 
 
 
Według prof. Piotra Kuny z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, szeroko zakrojone badania holenderskie z 2008 r. wykazały, że aż 85-90 proc. chorych na astmę przerywa leczenie po pierwszym roku terapii. Znaczną część stanowią tu osoby młode, w wieku 15-18 lat.
 
Tymczasem regularne przyjmowanie leków na astmę łagodzi przebieg choroby i pozwala pacjentom wieść normalne życie. Dowodzi tego fakt, że wśród dzieci ze stabilną astmą niemal 70 proc. przestrzega schematów leczenia, a wśród dzieci, które wymagają dodatkowych kortykosteroidów doustnych - odsetek ten wynosi niecałe 14 proc.
 
Z badań, które prezentował dr Kardas wynika, że osoby nie stosujące się do zaleceń terapeutycznych zyskują na leczeniu tyle, co osoby nie leczone wcale. "Innymi słowy, mimo kosztów ponoszonych przez pacjenta i płatnika, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, nie uzyskuje się korzyści z podawania leku" - podkreślił dr Kardas. Co więcej, pacjenci ci częściej muszą korzystać z dodatkowych porad lekarskich, badań diagnostycznych i procedur leczniczych, częściej też trafiają do szpitala. Pociąga to za sobą ogromne dodatkowe wydatki.
 
Według dr. Kardasa, koszty nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych można ostrożnie szacować w Polsce na ok. 6 mld złotych rocznie, czyli dokładnie tyle, ile NFZ wydaje na całą podstawową opiekę zdrowotną.
 
Do zaleceń lekarskich nie stosują się zarówno osoby z chorobami przewlekłymi, jak nadciśnienie czy cukrzyca, które długo nie dają objawów, ale też z infekcjami, które powodują złe samopoczucie. Z badań, które prowadzi dr Kardas wynika, że aż 40 proc. pacjentów nie zażywa antybiotyków zgodnie ze wskazaniem lekarza.
 
"Pacjenci nie stosują leków prawidłowo nawet wtedy, gdy są w pełni świadomi groźnych skutków takiego postępowania. Przykładem tego jest fakt, że główną przyczyną odrzucania przeszczepów jest właśnie nieprzyjmowanie przez pacjentów leków immunosupresyjnych" - powiedział dr Kardas.
 
Według niego, pacjenci albo wcale nie wykupują przepisanych leków, albo przerywają ich zażywanie po pierwszym opakowaniu, albo zażywają od czasu do czasu, bądź wcale. "A trzeba pamiętać, że lek stojący na półce nie działa" - zaznaczył dr Kardas. Specjalista jest pionierem badań na temat przestrzegania zaleceń terapeutycznych w Polsce; laureatem VI edycji konkursu Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Obecnie kieruje europejskim projektem badawczym, który ma ocenić przeszkody na drodze do przestrzegania zaleceń terapii. Projekt jest realizowany w ramach 7. Programu Ramowego UE.
 
Jak ocenił prof. Kuna, aby poprawić przestrzeganie zaleceń lekarskich wśród pacjentów powinno się wprowadzić prostsze schematy leczenia, zminimalizować liczbę zażywanych leków (np. podawać dwa leki w jednym inhalatorze) oraz edukować chorych. Z badań, które przeprowadził specjalista wynika, że po trzech miesiącach programu edukacyjnego wśród pacjentów z astmą aż 70 proc. z nich zaczęło regularnie brać leki.
 
Prof. Zbiniew Gaciong z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przypomniał, że ostatnio ukazały się wyniki badań nad indyjską pigułką Polycap zawierającą 5 różnych leków na choroby układu krążenia. Okazało się, że zażywanie jednej pigułki dziennie może obniżać ryzyko zawału o 60 proc., a ryzyko udaru o 50 proc.
 
Obecni na konferencji specjaliści wskazywali też, że stosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych zależy w dużym stopniu od postawy i zdolności komunikacyjnych lekarza. Niewskazane jest na przykład straszenie chorych, bo jak wskazują badania, nie przynosi to dobrych efektów, zaznaczył prof. Gaciong.
 
źródło: PAP - Nauka w Polsce

Aktualności

phoca thumb l psw logoZainteresowani studiowaniem na uczelni technicznej? Pod koniec maja rusza rekrutacja na studia inżynierskie i magisterskie na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Uczelnia kształci ponad 9 tysięcy studentów w obszarze nauk technicznych. Zapoznaj się z harmonogramem rekrutacji 2017!
phoca thumb m uhp logoNa początku czerwca rusza rekrutacja na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach! To jedyny uniwersytet w województwie świętokrzyskim, na którym studiuje 12 tysięcy osób. Uczelnia prowadzi studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie. Kandydatów na studia zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi terminami harmonogramu s...
Rekrutacja 2017: Uniwersytet Ekonomiczny w KatowicachUniwersytet Ekonomiczny w Katowicach to uczelnia z wieloletnią tradycją i nowoczesnymi metodami kształcenia. Dla tegorocznych kandydatów przygotowano kilkanaście zróżnicowanych kierunków studiów oraz kilkadziesiąt specjalności na studiach zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. Internetowa rejestracja kandydatów potrwa do 7 lipca (studia I stopnia) i ...
umb logo2Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął rekrutację na studia już na początku. Jakie kierunki będą dostępne dla kandydatów? Do kiedy będzie można się rejestrować i ile trzeba zapłacić za rekrutację na jeden kierunek studiów? Osoby, które są zainteresowane studiowaniem kierunków medycznych, zapraszamy do lektury!
Rekrutacja 2017: Politechnika Śląska w GliwicachPolitechnika Śląska to jedna z największych, a jednocześnie jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Na 15 wydziałach prowadzonych jest obecnie blisko 60 kierunków studiów obejmujących cały zakres działalności inżynierskiej. Tegoroczna rejestracja kandydatów na studia pierwszego i drugiego stopnia potrwa do 9 lipca.
wspiaWSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa rozpoczyna rekrutację na rok akademicki 2017/2018 w czerwcu. Tegoroczni maturzyści oraz absolwenci studiów pierwszego stopnia będą mogli rozpocząć studia na kierunku prawo, administracja oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. WSPiA jest najstarszą uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem rek...
logourUniwersytet Rzeszowski to największa uczelnia w Polsce południowo-wschodniej. Uczelnia kształci ponad 21 tysięcy studentów w obszarze nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, ekonomicznych, medycznych a także ścisłych. Uczelnia prowadzi również Wydział Sztuki oraz Wydział Muzyki. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem rekrutacji na rok akad...
Rekrutacja 2017: Uniwersytet Przyrodniczy w PoznaniuOferta dydaktyczna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na rok akademicki 2017/2018 to 26 kierunków studiów pierwszego stopnia, 25 kierunków studiów drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na kierunku weterynaria. Internetowa rejestracja kandydatów rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 10 lipca.
logo aszwAkademia Sztuki Wojennej w Warszawie rozpoczęła rekrutacje na studia pierwszego i drugiego stopnia. Do kiedy można się rejestrować i ile wynosi opłata rekrutacyjna? Kandydatów zainteresowanych studiowaniem kierunków związanych z bezpieczeństwem, ekonomiką obronności czy dowodzeniem (ale nie tylko), zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem rekrutacji n...
Rekrutacja 2017: Politechnika PoznańskaPolitechnika Poznańska oferuje kształcenie na dziesięciu wydziałach, prowadzących łącznie 30 kierunków studiów. Na uczelni studiuje około 20 tysięcy studentów studiów I i II stopnia, studiów doktoranckich oraz studiów podyplomowych. O ich wykształcenie troszczy się ponad 1200 nauczycieli akademickich. Tegoroczna rejestracja kandydatów rozpocznie się 25 ma...