Polecamy

 
phoca_thumb_s_tabletkiPołowa pacjentów nie przestrzega zaleceń lekarza i przyjmuje zapisane im leki od czasu do czasu lub wcale - alarmowali lekarze na konferencji w Warszawie, na której wręczono granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny.
 
 
Jak podkreślił dr hab. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zjawisko to ma szereg bardzo niekorzystnych, a nawet groźnych następstw. Pacjenci, którzy nie przyjmują leków zgodnie z zaleceniami nie uzyskują oczekiwanych korzyści z terapii, a w przypadku niektórych chorób, jak schorzenia kardiologiczne, może to być niebezpiecznie dla ich życia, zwiększa bowiem ryzyko zawału czy udaru. 
 
 
Według prof. Piotra Kuny z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, szeroko zakrojone badania holenderskie z 2008 r. wykazały, że aż 85-90 proc. chorych na astmę przerywa leczenie po pierwszym roku terapii. Znaczną część stanowią tu osoby młode, w wieku 15-18 lat.
 
Tymczasem regularne przyjmowanie leków na astmę łagodzi przebieg choroby i pozwala pacjentom wieść normalne życie. Dowodzi tego fakt, że wśród dzieci ze stabilną astmą niemal 70 proc. przestrzega schematów leczenia, a wśród dzieci, które wymagają dodatkowych kortykosteroidów doustnych - odsetek ten wynosi niecałe 14 proc.
 
Z badań, które prezentował dr Kardas wynika, że osoby nie stosujące się do zaleceń terapeutycznych zyskują na leczeniu tyle, co osoby nie leczone wcale. "Innymi słowy, mimo kosztów ponoszonych przez pacjenta i płatnika, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, nie uzyskuje się korzyści z podawania leku" - podkreślił dr Kardas. Co więcej, pacjenci ci częściej muszą korzystać z dodatkowych porad lekarskich, badań diagnostycznych i procedur leczniczych, częściej też trafiają do szpitala. Pociąga to za sobą ogromne dodatkowe wydatki.
 
Według dr. Kardasa, koszty nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych można ostrożnie szacować w Polsce na ok. 6 mld złotych rocznie, czyli dokładnie tyle, ile NFZ wydaje na całą podstawową opiekę zdrowotną.
 
Do zaleceń lekarskich nie stosują się zarówno osoby z chorobami przewlekłymi, jak nadciśnienie czy cukrzyca, które długo nie dają objawów, ale też z infekcjami, które powodują złe samopoczucie. Z badań, które prowadzi dr Kardas wynika, że aż 40 proc. pacjentów nie zażywa antybiotyków zgodnie ze wskazaniem lekarza.
 
"Pacjenci nie stosują leków prawidłowo nawet wtedy, gdy są w pełni świadomi groźnych skutków takiego postępowania. Przykładem tego jest fakt, że główną przyczyną odrzucania przeszczepów jest właśnie nieprzyjmowanie przez pacjentów leków immunosupresyjnych" - powiedział dr Kardas.
 
Według niego, pacjenci albo wcale nie wykupują przepisanych leków, albo przerywają ich zażywanie po pierwszym opakowaniu, albo zażywają od czasu do czasu, bądź wcale. "A trzeba pamiętać, że lek stojący na półce nie działa" - zaznaczył dr Kardas. Specjalista jest pionierem badań na temat przestrzegania zaleceń terapeutycznych w Polsce; laureatem VI edycji konkursu Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Obecnie kieruje europejskim projektem badawczym, który ma ocenić przeszkody na drodze do przestrzegania zaleceń terapii. Projekt jest realizowany w ramach 7. Programu Ramowego UE.
 
Jak ocenił prof. Kuna, aby poprawić przestrzeganie zaleceń lekarskich wśród pacjentów powinno się wprowadzić prostsze schematy leczenia, zminimalizować liczbę zażywanych leków (np. podawać dwa leki w jednym inhalatorze) oraz edukować chorych. Z badań, które przeprowadził specjalista wynika, że po trzech miesiącach programu edukacyjnego wśród pacjentów z astmą aż 70 proc. z nich zaczęło regularnie brać leki.
 
Prof. Zbiniew Gaciong z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przypomniał, że ostatnio ukazały się wyniki badań nad indyjską pigułką Polycap zawierającą 5 różnych leków na choroby układu krążenia. Okazało się, że zażywanie jednej pigułki dziennie może obniżać ryzyko zawału o 60 proc., a ryzyko udaru o 50 proc.
 
Obecni na konferencji specjaliści wskazywali też, że stosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych zależy w dużym stopniu od postawy i zdolności komunikacyjnych lekarza. Niewskazane jest na przykład straszenie chorych, bo jak wskazują badania, nie przynosi to dobrych efektów, zaznaczył prof. Gaciong.
 
źródło: PAP - Nauka w Polsce

Aktualności

5000 zł w pierwszej pracy? Sprawdź zarobki absolwentów najpopularniejszych kierunkówWiele osób sądzi, że zarobki świeżo upieczonych absolwentów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, nie należą do zbyt wysokich. Niestety, jest to opinia niezgodna ze stanem faktycznym, gdyż wielu absolwentów już w swojej pierwszej pracy otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 5 000 złotych miesięcznie. Sporo, prawda?
Rozmowa rekrutacyjna w międzynarodowych korporacjachRozmowy rekrutacyjne wspomina się albo z uśmiechem na twarzy, albo ze łzami w oczach. Rekruter, czyli osoba, która stoi między nami a potencjalnym pracodawcą, stanowi w pewnym sensie ostatnią przeszkodę, jaką należy pokonać, by zdobyć wymarzoną pracę. Niestety, wbrew pozorom nie jest to proste, gdyż rekruterzy uzbrojeni są w dość pokaźny wachlarz pytań, n...
Studia w ChinachStudia na Dalekim wschodzie nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród potencjalnych kandydatów na studia. My uważamy jednak, że studia w Chinach są doskonałym pomysłem, który pozwoli Wam na zdobycie zarówno gruntownego wykształcenia, jak i ciekawych, międzynarodowych doświadczeń. Zapraszamy zatem na wycieczkę do Chin...
graduationJuż za kilka miesięcy, a na niektórych uczelniach nawet i wcześniej, rozpoczną się uroczystości absolutoryjne dla wszystkich wydziałów. Udział w niej jest oczywiście dobrowolny, niemniej większość studentów tego dnia przyodziewa togi oraz birety i udaje się z całą rodziną na aulę główną swojego uniwersytetu. Znajdą się oczywiście też tacy studenci ostatni...
Zawód z pasją: specjalista ds. medycyny roślinOchrona i leczenie roślin to bardzo rozwojowa dziedzina agrobiznesu. Na rynku jest bardzo duży popyt na specjalistów - mówi Małgorzata Biesaga, absolwentka kierunku medycyna roślin na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Sama pracuje od kilku miesięcy w firmie Agrecol Studio, ukierunkowanej na zieleń ogrodową i domową.
Test predyspozycji: sprawdź czy nadajesz się na studiaJuż za kilka miesięcy rozpoczniesz swój pierwszy rok studiów? Zastanawiasz się pewnie czy dasz sobie radę? Musisz pamiętać o tym, że studia to nie szkoła średnia czy gimnazjum! Panują tu bowiem zupełnie inne prawa i obyczaje a Twoim obowiązkiem jest nie tylko zaliczanie egzaminów w trakcie sesji zimowej i letniej...  Sprawdź zatem już teraz czy nadajesz s...
Dzień Otwarty Kampusu Ochota Uniwersytetu WarszawskiegoChcesz studiować na jednej z najlepszych i najbardziej prestiżowych polski uczelni? Nie może Cię w takim razie zabraknąć na tegorocznym Dniu Otwartym Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego, który odbędzie się już w najbliższą sobotę (8 kwietnia) o godzinie 11.00 w budynku Wydziału Fizyki przy ul. Pasteura 5.
Matura 2017: test z fizykiPrzygotowujesz się właśnie do egzaminów maturalnych? Jednym z przedmiotów, z którym już niebawem przyjdzie Ci się zmierzyć, będzie fizyka? Uważasz, że wiesz już praktycznie wszystko i nawet Albert Einstein biłby Tobie brawo? W takim razie, rozwiąż nasz krótki test i sprawdź swoją wiedzę z tego przedmiotu.

phoca_thumb_s_wykladInternet, telewizja, prasa, wszędobylskie plakaty i szpecące przestrzeń miejską bilbordy – reklamy otaczają nas już ze wszystkich, możliwych stron. Jednymi z najczęściej występujących są oczywiście reklamy banków. Nie masz pojęcia o finansach i podstawach bankowości? Bardzo łatwo możesz wpaść w pułapkę, z której ciężko będzie się wydostać...

openDzień Otwarty na uczelniach – przeżytek czy świetne źródło informacji? Niejedni pewnie powiedzą, że w dobie przesytu informacją, Dni Otwarte dla przyszłych kandydatów to strata czasu. Dlaczego więc Dni Otwarte od wielu lat cieszą się sporą popularnością, a kandydaci w dalszym ciągu chętnie wybierają się na nie? Jest kilka argumentów, które potwierdzają to...