Czy wiesz, że Elon Musk, twórca Tesla Motors oraz Space-X, jest z wykształcenia fizykiem? U podstaw jego sukcesów znajdziesz studia fizyczne. Są one znakomitą szkołą myślenia ścisłego i zarazem praktycznego. Dowiedz się, dlaczego warto studiować fizykę na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu.


 Być jak Elon Musk - studiuj fizykę na UMKStudiowanie fizyki to poznawanie świata

Fizyka zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem najbardziej fundamentalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Studiowanie na tym kierunku umożliwia zrozumienie najbardziej ogólnych i powszechnych praw rządzących światem. To dzięki badaniom fizycznym możemy na co dzień korzystać z komputerów i laptopów, rozmawiać przez telefony komórkowe czy oglądać ulubione filmy na telewizorach w rozdzielczości Full HD, Ultra HD czy 4K. To właśnie fizyka leży u podstaw nowoczesnych technologii.

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika należy do najlepszych w kraju. Absolwenci pracują nie tylko jako naukowcy, lecz również jako specjaliści w różnych sektorach i dziedzinach przemysłu, m.in.:
 • jako programiści,
 • jako specjaliści od sieci i analitycy,
 • jako specjaliści w branży elektronicznej,
 • jako pracownicy laboratoriów i innych ośrodków badawczych oraz wdrażających najnowsze technologie,
 • jako nauczyciele fizyki w placówkach oświatowych,
 • w specjalistycznych jednostkach służby zdrowia,
 • w bankowości i innych instytucjach finansowych, z uwagi na wysokie kwalifikacje związane z ICT oraz ścisłość myślenia,
 • sprawdzającą się w fintechu,
 • wszędzie tam, gdzie przydatna jest umiejętność modelowania różnorodnych procesów.
Pewnie każdy kojarzy Elona Muska, jednego z najwybitniejszych przedsiębiorców naszych czasów. Mało osób wie jednak, że współzałożyciel PayPal oraz takich korporacji jak Tesla Motors oraz Space-X studiował właśnie fizykę. Zapytany o to, na ile studia fizyczne pomogły mu w karierze, odpowiedział: „Sądzę, że studiowanie fizyki wyposaża w struktury myślowe, które pozwalają rozwiązywać problemy. Dodatkowo, fizyka uczy bycia gotowym do przyznania się do tego, że jesteś w błędzie.” (cytat pochodzi z artykułu wydanego w czasopiśmie Physics World w marcu 2007 roku) Fizyka jest najlepiej ocenianą polską dyscypliną naukową w międzynarodowych rankingach, dlatego spośród naukowców różnych dyscyplin to polskim fizykom najłatwiej dostać się na najlepsze uczelnie świata i do najbardziej cenionych przez pracowników firm. Zdobyte na studiach fizycznych umiejętności rozwiązywania rozmaitych problemów są poszukiwane na rynku pracy, a globalny rozwój nowoczesnych technologii zapewnia zgodne z wykształceniem zatrudnienie, nie tylko w Polsce.


Wybierz studia pierwszego i drugiego stopnia

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzi studia fizyczne pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają 6 semestrów, a studenci mogą wybrać spośród trzech dostępnych specjalności:
 • fizyka doświadczalna i zastosowania komputerów,
 • fizyka teoretyczna i zastosowania komputerów,
 • nauczanie fizyki i matematyki.
Studia magisterskie są rozszerzeniem zagadnień, które pojawiają się na studiach pierwszego stopnia. Podobnie jak na studiach licencjackich, na studiach drugiego stopnia można wybrać specjalności związane z fizyką doświadczalną, fizyką teoretyczną oraz nauczaniem tego przedmiotu w placówkach dydaktycznych. Dzięki temu studenci, którzy chcą uzyskać tytuł magistra, mogą opanować wiedzę i umiejętności związane z więcej niż jedną specjalnością.

Dlaczego warto studiować fizykę na UMK?

Studia fizyczne prowadzone w Toruniu posiadają akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej, co gwarantuje kandydatom wysoki poziom i jakość nauczania. Warto pamiętać o tym, że studia fizyczne nie są dla wszystkich, co działa na korzyść studentów. Wydział nie kształci masowo, a jego władze starają się zachować wyjątkowy charakter studiów. Mała liczba studentów oraz obecność wielu pracowników naukowych - specjalistów w swojej dziedzinie rozpoznawalnych w kraju i na świecie - pozwala na indywidualne podejście do każdego studiującego. Dzięki temu studenci fizyki na UMK nie są traktowani jak numery indeksów, a osoby, które chcą się rozwijać i zdobywać wiedzę. Pracownicy naukowi nie tylko uczą i wykładają, lecz są przede wszystkim wsparciem dla studentów podczas prowadzenia badań naukowych.


Rozwijaj się w najlepszym towarzystwie

Nie ma fizyki bez doświadczeń, dlatego WFAiIS stara się o dofinansowania na prowadzenia swoich badań. W ostatnich latach jednostka zdobyła prawie 80 mln zł na badania, również te prowadzone przy współudziale studentów. Oprócz tego można skorzystać z bogatej oferty stypendialnej dla studentów włączających się w projekty badawcze już od II roku studiów. To tutaj studenci korzystają ze znakomitej infrastruktury dydaktycznej i naukowej: z dostępem do Centrum Optyki Kwantowej oraz Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej i Molekularnej. Studiując tutaj, wybierasz najlepsze towarzystwo: to toruńscy fizycy opracowali prototyp spektralnego tomografu optycznego SOCT, który w ocenie ekspertów Ministerstwa Gospodarki uznano jako jeden z trzech polskich produktów fotonicznych, które osiągnęły poziom światowy i sukces komercyjny na rynku globalnym. To na toruńskiej fizyce powstał pierwszy i jedyny w Polsce, najnowocześniejszy w świecie wzorzec czasu – Polski Optyczny Zegar Atomowy. Program studiów i efekty kształcenia powstają i są dopasowane do rzeczywistych potrzeb pracodawców oraz współtworzone przez przedstawicieli organizacji pracodawców oraz instytucji otoczenia biznesu. Wydział jest również bardzo wysoko oceniany przez MNiSW.
 

Komentarze obsługiwane przez CComment