hexagon 2307356 640Akademik czy mieszkanie studenckie? Nie da się ukryć, że większość studentów w Polsce decyduje się właśnie na wynajęcie pokoju. Możliwości są ogromne! Na popularnych portalach ogłoszeniowych można znaleźć mieszkania na każdą kieszeń i niemal w każdej lokalizacji. Zarówno tych studentów, którzy wybierają komfortowo urządzone mieszkania w centrum oraz tych, którzy chcą nieco oszczędzić na czynszu za wynajem, czeka casting na lokatora. Bardzo często potencjalni najemcy muszą przejść przez cały proces selekcji – najpierw trafiają na długą listę chętnych, a po stopniowym jej skróceniu odbywają kolejne spotkania. Przypomina to proces rekrutacji na wysokie stanowiska w korporacji. Jak to przetrwać i czego unikać?

Ile zarabiają doktoranci, czyli przewodnik po stypendiachStudia trzeciego stopnia nie cieszą się już tak dużą popularnością jak studia licencjackie czy magisterskie. Jaki jest tego powód? Większości osób nie odpowiada czas trwania studiów trzeciego stopnia oraz niesatysfakcjonująca wysokość stypendiów, jakie można otrzymać na czas czteroletniej nauki. Postanowiliśmy sprawdzić ile można realnie zarobić na doktoracie...

graduationJuż za kilka miesięcy, a na niektórych uczelniach nawet i wcześniej, rozpoczną się uroczystości absolutoryjne dla wszystkich wydziałów. Udział w niej jest oczywiście dobrowolny, niemniej większość studentów tego dnia przyodziewa togi oraz birety i udaje się z całą rodziną na aulę główną swojego uniwersytetu. Znajdą się oczywiście też tacy studenci ostatniego roku, którzy  nie wezmą udziału w absolutorium. Na większości wydziałach zbliżają się terminy ostatecznych zapisów, dlatego już teraz warto odpowiedzieć na pytanie: czy warto iść na absolutorium?

studenci3Studencie, czy szczegółowo zapoznałeś się z regulaminem studiów na pierwszym roku? Jeśli masz trudności z rozwinięciem skrótu IOS i nie wiesz, czym jest Indywidualna Organizacja Studiów, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami!

Jak poradzić sobie z przypisami i bibliografią? (darmowy e-book)Każdy student, który jest w trakcie pisania pracy dyplomowej musi się zmierzyć z przypisami i sporządzeniem bibliografii. Zadanie to wymaga niezwykłej precyzji, konsekwencji, a także opanowania kilku prostych i jednocześnie kluczowych zasad. Jeśli przygotowanie przypisów i bibliografii sprawia Ci trudność, a promotor odsyła kolejny rozdział do poprawy, mamy coś dla Ciebie! Pobierz darmowego e-booka dotyczącego zasad tworzenia przypisów w pracy naukowej i sporządzania bibliografii do swojej pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej!

studenci1W ramach programu MOST studenci i doktoranci prawie trzydziestu polskich uniwersytetów mogą studiować przez jeden semestr lub cały rok akademicki na dwudziestu uczelniach w całej Polsce. MOST powstał kilkanaście lat temu i od tego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem, podobnie jak Erasmus. Dlaczego warto wziąć udział w programie MOST? Jakie są plusy i minusy wyjazdu do innego miasta w trakcie studiów oraz jakie warunki należy spełnić?

ustnyPrzygotujesz się do sesji, zbierasz potrzebne materiały, idzie Ci nie najgorzej, można nawet powiedzieć, że całkiem dobrze. Nagle ktoś uświadamia Ci, że najbliższy egzamin nie będzie miał formy pisemnej, a żeby zdać będzie trzeba odpowiedzieć na kilka pytań w gabinecie prowadzącego. Dlaczego studenci tak bardzo boją się ustnych egzaminów? O czym pamiętać przed samym wejściem do sali? Mamy dwa Was kilka cennych wskazówek.

Jak przetrwać pierwszy rok studiów?Pierwszy rok studiów bywa dość stresujący dla wielu osób. Po pierwsze: ilość materiału, jaki należy opanować, zdecydowanie przekracza normy, z którymi ma się do czynienia w szkołach ponadgimnazjalnych. Po drugie: panują tu zwyczaje i zasady, które czasem ciężko zrozumieć i jeszcze trudniej się do nich stosować. Jak zatem poradzić sobie na pierwszym roku studiów? Przygotowaliśmy dla Was krótki film poświęcony tej kwestii. Życzymy miłego oglądania!

Ilu polskich studentów skorzystało z programu Erasmus?W tym roku obchodzimy 30-lecie istnienia programu Erasmus, dzięki któremu około 180 tys. polskich studentów mogło otrzymać stypendia i wyjechać na jedną z zagranicznych uczelni. Do Do Polski, w ramach Erasmusa, przyjechało do tej pory 100 tys. studentów pochodzących z innych państw biorących udział programie, ale ich liczba systematycznie rośnie.

buzkaDrugi tydzień sierpnia za pasem, ale studentom zostały jeszcze prawie dwa miesiące luzu. Jeśli czujesz, że do tej pory czegoś Ci brakowało, przyjrzyj się naszemu pięcioskładnikowemu, idealnie zbalansowanemu modelowi zdrowych wakacji. Może da się jeszcze jakoś “uratować sytuację”? Uwaga: artykuł przyda się również licealistom!

mgr1Zaczynasz pisać swoją pracę dyplomową, a może pracujesz już nad kolejnym rozdziałem? Pamiętaj, że pisanie pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej to jedno, a poprawa rozdziału według wskazówek promotora to zupełnie inny rodzaj pracy. Otrzymałeś sprawdzony rozdział i nie wiesz, w jaki sposób zabrać za poprawę tekstu? Koniecznie poznaj dwa sposoby, które najczęściej wykorzystują promotorzy w czasie poprawy prac dyplomowych swoich seminarzystów.

reka maturzystyWrzesień kojarzy się z piękną pogodą, babim latem oraz końcem wakacji. Uczniowie zaczynają już szkołę, a studenci mają jeszcze jeden miesiąc wytchnienia przed nowym rokiem akademickim. To najlepszy okres na zorganizowanie wyjazdu w góry czy odbycia stażu, aby podnieść swoje kwalifikacje. We wrześniu możesz poświęcić swój czas wolny na spotkania z przyjaciółmi lub rodziną. Możliwości są ogromne, chyba, że nie zdałeś w czerwcu i czeka Cie poprawka we wrześniu. Jak przygotować się do do egzaminu poprawkowego w ciągu wakacji, a czego unikać?

Autor widmo, czyli nowy wymiar plagiatu"Kolega z roku zlecił napisanie pracy magisterskiej firmie X", "koleżanka postanowiła skorzystać z fachowej pomocy pani Y, którą znalazła gdzieś w odmętach lokalnego serwisu ogłoszeniowego", a "inny kolega po prostu skopiował pracę znalezioną w sieci". Znacie zapewne setki podobnych historii, prawda? Niestety, jest to zjawisko niezwykle powszechne, które powoli zaczyna stawać się normalnością w środowisku akademickim i to nie tylko wśród studentów...

Studia zaocznePracujesz i nie masz czasu na codzienne uczęszczanie na zajęcia? Wymarzony kierunek studiów jest za bardzo oblegany i obawiasz się, że nie uda Ci się dostać na studia stacjonarne? Nie przejmuj się i nie rezygnuj z realizacji swoich planów, gdyż zawsze możesz zdecydować się na wybór studiów zaocznych, o których chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć nieco więcej.

kciukStudiowanie wbrew pozorom wcale nie należy do łatwych czynności. Oprócz zmożonej aktywności towarzyskiej przypadającej szczególnie na godziny nocne oraz weekend, dwa razy do roku trzeba wykazać sporą dawką wiedzy, umiejętnościami, sprytem, a nierzadko urokiem osobistym. Mowa oczywiście o sesji egzaminacyjnej, która będzie ukoronowaniem semestru. Przed przystąpieniem do egzaminów, wszystkich studentów czekają jeszcze zaliczenia, które są równie ważne jak sam egzamin. Od nich właściwie zależy, czy student będzie mógł podejść do egzaminu w sesji. Jak sobie z nimi poradzić?

10 największych błędów studentaStudenci bardzo często popełniają błędy, które tylko pozornie wydają się błahe i nieznaczące. Mogą one jednak doprowadzić do błyskawicznego zakończenia akademickiej przygody, utraty pieniędzy i wielu innych sytuacji, których każdy człowiek wolałby w swoim życiu uniknąć. Przedstawiamy Wam "10 największych błędów studenta” - przeczytajcie bardzo uważnie!

exitWiększość poradników dotyczących studiowania jest skierowana przede wszystkim do pierwszorocznych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na uniwersytecie. A co z tymi, którzy już niedługo opuszczają swoją uczelnie i idą dalej w świat? Jak poradzić sobie na ostatnim roku studiów pierwszego i drugiego stopnia? I co ważniejsze - jak rozpocząć „dorosłe” życie?

ksiazkiStres przed i podczas samego egzaminu jest zjawiskiem absolutnie naturalnym. Nie mniej jednak siła odczuwanego stresu zależy w dużej mierze od nas samych, a dokładnie od tego, jak oceniamy nasze możliwości poradzenia sobie z sytuacją stresową. Nim wybierzecie się zatem na egzamin, koniecznie przeczytajcie nasz krótki poradnik. Nikt przecież dobrowolnie nie chce wybierać się na egzamin poprawkowy, prawda?

System operacyjny – jaki wybrać?Byłeś kiedyś świadkiem sprzeczki między użytkownikami Windowsa i Linuxa? Zapewne padły w jej trakcie liczne argumenty i kontrargumenty, które przemawiałyby za słusznością wyboru konkretnego systemu operacyjnego. Jaki system zatem wybrać i czy Windows, Linux i macOS to jedyne, dostępne opcje na współczesnym rynku?

Egzaminacyjny dress codeDla większości z nas egzamin to stresujące wydarzenie. Nie bez znaczenia jest to, w co się na niego ubierzemy. Dobry wygląd jest bowiem ważnym elementem naszego wizerunku. Strój może zadziałać korzystnie na naszą autoprezentację (szczezgólnie na egzaminie ustnym) lub spowodować, że stracimy w oczach naszego egzaminatora. Jak dobrać odpowiedni ciuch, żeby zrobić dobre wrażenie? Sprawdźcie koniecznie, gdyż egzaminy już niebawem...

leczenieRozpoczęcie studiów to czas nowości. Pierwszoroczni wyprowadzają się nowego miasta, wynajmują nowy pokój, poznają nowych znajomych. Takie doświadczenia mogą być trudne dla niektórych, ale nie wolno tracić głowy. Jedną z formalności, które trzeba dopełnić dotyczy zmiany lekarza pierwszego kontaktu. Jak to zrobić i jakie są podstawowe zasady?

Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez urazy, czyli jak sportowiec został rektoremCechy, które daje uprawianie sportu przydają się nie tylko podczas studiów, ale także w późniejszym kształtowaniu kariery zawodowej - uważa prof. zw. dr hab. Jerzy Młynarczyk, tegoroczny Laureat Konkursu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiej za "Całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu". Od 12 lat jest Rektorem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Jego zdaniem studiowanie można, a nawet warto łączyć z aktywnością sportową, nawet na poziomie wyczynowym.

hand 895592 640Przed Wami ostatni tydzień wolności przed rozpoczęciem roku akademickiego 2016/2017. Dla niektórych będzie to początek przygody ze studiami, a dla niektórych starych wyjadaczy – kolejna odsłona życia studenckiego. Niezależnie, czy dopiero zaczynasz czy kontynuujesz naukę, zapoznaj się z kilkoma radami, które pomogą Ci dobrze rozpocząć nowy, zbliżający się rok akademicki.

Kompendium wiedzy o przypisach w pracy dyplomowejWielu studentów uważa, że łatwiej napisać cały tekst pracy, niż dodać do niej kilka przypisów i bibliografii. Aparat krytyczny, tak naprawdę, nie jest żadnym problemem. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, by nauczyć się stosować jeden ze stylów bibliograficznych. Dzięki najnowszym filmom z cyklu Belfer Vlog, w krótkim czasie nauczysz się tworzyć przypisy i bibliografię. Zobacz koniecznie i studiuj efektywnie!

belferKilka dni temu wraz z Akademią Belfradoradzaliśmy Wam w kwestii wyboru promotora. Po statystykach widzimy, że temat bardzo Was zainteresował, dlatego zdecydowaliśmy się go pogłębić w bardziej... wyrafinowany sposób.

Student na wakacjach – lista żelaznych zasadJakich zachowań należy bezwzględnie się wystrzegać w czasie zagranicznego urlopu, żeby uniknąć problemów prawnych? Na co należy zwrócić baczną uwagę w kwestiach moralnych i obyczajowych? Przygotowaliśmy dla Was krótką listę, która pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji w trakcie zbliżających się wakacji.

belferCześć! Dzisiaj temat poważny, przeznaczony głównie dla studentów starszych roczników - jak wybrać promotora, żeby szczęśliwie i w terminie zakończyć studia z wymarzonym dyplomem?

Poradnik dla studentów: jak znaleźć pracę na studiach?Wielu studentów decyduje się na połączenie studiów stacjonarnych z pracą dorywczą. To rozwiązanie może okazać się oczywiście niezwykle pomocne w przyszłej karierze zawodowej, ale sama chęć podjęcia pracy to niestety za mało. Trzeba bowiem wiedzieć jak przygotować się do poszukiwania pracy, gdzie szukać najlepszych ofert i jak wyróżnić się wśród innych kandydatów. Jak zatem zabrać się do tego trudnego zadania?

Dlaczego łączenie studiów i pracy jest korzystne?Żacy pracują coraz częściej w czasie studiów i to nie tylko Ci, którzy uczęszczają na zajęcia w trybie zaocznym. Praca dorywcza czy na pół etatu w czasie studiów to niepowtarzalna okazja na zdobycie cennego doświadczenia, które przyda się po studiach, nawet jeśli nie będzie to praca „w zawodzie”. Pracodawcy zawsze przychylniej patrzą na CV absolwenta, który posiada nawet niewielki staż pracy. Świadczy to o tym, że kandydat wie, jak pracować w grupie, zna już zasady obsługi klienta i nabył inne umiejętności miękkie. A to procentuje w przyszłości!

Studencki elementarz - jak zadbać o profesjonalny wygląd pracy dyplomowej?Zdobycie niezbędnych materiałów jest pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, żeby przystąpić do napisania pracy dyplomowej lub zaliczeniowej. Wiecie już o tym doskonale, więc w tym odcinku przejdziemy do kwestii typowo redakcyjnych i opowiemy Wam nieco o podstawowych zasadach prezentowania informacji oraz najczęstszych błędach, których powinniście wystrzegać się niczym diabeł święconej wody.

belferAmerykański socjolog Erving Goffman, bodaj najsławniejszy przedstawiciel podejścia zwanego interakcjonizmem symbolicznym, kilka dekad temu stworzył podwaliny teorii dramaturgicznej, która w dużym uproszczeniu zakłada, że każda interakcja międzyludzka ma charakter spektaklu. Uuuf, długie zdanie. Ludzie, zwani również aktorami społecznymi, odgrywają swoje role, żeby nieustannie wywierać dobre wrażenie i kreować spójny wizerunek. Budują odpowiednią fasadę, broniąc jednocześnie dostępu do kulis. 

Uwaga, plagiat!Plagiat na polskich uczelniach stał się zjawiskiem niezwykle popularnym. Według różnych szacunków, w co najmniej 1/3 wszystkich prac dyplomowych naruszone zostają normy etyczne i prawa autorskie. Czas zastanowić się zatem, z czego wynika to niepisane przyzwolenie na ten nowoczesny typ kradzieży, jakim bez wątpienia jest plagiat.

commandment 1431061 640Przed Wami dziesięć studenckich przykazań z redakcji Studia.net. Przed rozpoczęciem roku akademickiego, który już niedługo, koniecznie zapoznaj sie z naszym krótkim przewodnikiem. Dowiesz się, jakie zasady są najważniejsze i czego nie warto robić podczas zajęć czy wspólnych spotkań ze znajomymi. Sumiennie wypełniaj wszystkie przykazania, a będziesz mógł nazwać się wzorowym żakiem! Poznajcie nasz studencki dekalog w wersji z przymrużeniem oka :) 

Studencki elementarz - cytowanie i praca z literaturąW poprzednim odcinku Belfer Vlog dowiedzieliście się, jak stworzyć bibliografię, gdzie szukać materiałów do swojej pracy i poznaliście tajniki polskich bibliotek cyfrowych. Dzisiaj chcemy Wam natomiast pokazać sekrety skutecznego cytowania i omawiania oraz rozwinąć wątek pracy z literaturą, od której na studiach na pewno nie uciekniecie. Zapraszamy zatem do obejrzenia!

freeUrlop dziekański jest udzielany na większości uczelniach wyższych, a zasady jego przyznawania są ustalane przez regulamin studiów. Na czym polega dziekanka i kto może skorzystać z takiej formy urlopu? Czym różni się od Indywidualnej Organizacji Studiów? Zanim zdecydujesz się złożyć odpowiedni wniosek albo uznasz, że taka możliwość nie jest dla Ciebie, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami.

sukcesBez obaw, nie będziemy tu rzucać złotymi radami w stylu „trzeba się uczyć systematycznie, od początku semestru”. Na miesiąc przed sesją żadnemu studentowi nie przyniesie to nic poza irytacją, ewentualnie wyrzutami sumienia. Jest kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci ogarnąć projekt SESJA możliwie bez strat w ludziach i poczuciu, że panujesz jeszcze nad swoim życiem. A na pewno te straty ograniczając.

pracownik studentCzy wiedzieliście, że ciężka praca w czasie studiów może przynieść korzyści jeszcze przed obroną pracy magisterskiej? Jeśli możecie pochwalić się dobrą średnią oraz dodatkowymi osiągnięciami naukowymi, warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o Indywidualny Tok Studiów. Dla kogo ITS to duża szansa?