phoca_thumb_s_wykladInternet, telewizja, prasa, wszędobylskie plakaty i szpecące przestrzeń miejską bilbordy – reklamy otaczają nas już ze wszystkich, możliwych stron. Jednymi z najczęściej występujących są oczywiście reklamy banków. Nie masz pojęcia o finansach i podstawach bankowości? Bardzo łatwo możesz wpaść w pułapkę, z której ciężko będzie się wydostać...

kosztystudiowOdwieczny dylemat: czy studia dzienne (stacjonarne) rzeczywiście są lepsze od zaocznych (niestacjonarnych)? Najczęściej padającymi argumentami, które mają przemawiać za wyższością tych pierwszych są: studenckie życie i pełniejsze zrozumienie omawianych na studiach tematów. Czy jednak studia dzienne naprawdę są w pełni darmowe? Oczywiście, że tak, ale jedynie pozornie... Może lepszym wyborem są zatem studia niestacjonarne, które pozwalają na podjęcie normalnej pracy? Sprawdziliśmy to...

15 najlepszych uczelni w Polsce pod względem wysokości zarobków absolwentówPodobno dobre studia to takie, które zapewniają absolwentom dobry start w życiu zawodowym i wysokie zarobki. Warto zatem sprawdzić medianę wynagrodzeń absolwentów studiów drugiego stopnia i przekonać się czy nasz wybór był rzeczywiście dobry...

komornikNie płacisz czesnego i nie przejmujesz się ciągle napływającymi monitami z uczelni, które mają Ciebie zmobilizować do uregulowania zaległości finansowych? Do Twoich drzwi może niebawem zapukać komornik, który skutecznie zakończy zabawę z uczelnianą kwesturą...

dziewczynaKilka dni temu zostały ogłoszone wyniki badania „Student w Pracy 2016”. Jakie wnioski? Z udzielonych odpowiedzi jasno wynika, że żakom zależy przede wszystkim na dobrze płatnej pracy niż zdobywania doświadczenia. Badanie zastało przeprowadzone na grupie ponad 600 studentów z największych miast Polski.

phoca thumb s prawoO rok dłużej niż zakładano będzie można bezpłatnie równolegle studiować na dwóch kierunkach studiów! Wszystko za sprawą luki prawnej, którą znaleźli sami studenci. Ministerstwo oficjalnie przystało na proponowaną przez nich interpretację prawa.

kartaNa początku października został opublikowany raport Związku Banków Polskich, który dotyczył studenckich finansów oraz oczekiwań finansowych absolwentów. Jakie koszty wiążą się ze studiowaniem w największych miastach i ile chcą zarabiać studenci w swojej pierwszej pracy?

pieniadze 50 100Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zapewnia, że w nowym roku akademickim będzie więcej stypendiów. Według niej nawet 50 tys. więcej studentów otrzyma stypendia socjalne.

Kudrycka w oświadczeniu przesłanym w niedzielę PAP odniosła się do wystąpienia lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas spotkania z młodzieżą w Warszawie.

moneyMniej miejsc na studiach doktoranckich, więcej pieniędzy na stypendia dla najlepszych studentów oraz mniej świadczeń socjalnych. Zmiany, które weszły w życie 1 października dają szansę tym studentom, którzy mogą się pochwalić wysoką średnią. Jest też druga strona medalu – zmniejszy się wsparcie dla studentów z biedniejszych rodzin, którzy dotychczas odbierali stypendium socjalne.

zlotowaStudentów nie przybywa, a czesne na uczelniach oferujących płatne studia wcale nie maleje. Co więcej, studiowanie niektórych kierunków w zeszłym roku akademickim wiązało się z większymi kosztami – podaje dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Ważne zmiany w systemie pożyczek i kredytów studenckich15 sierpnia 2016 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich. Jakie zmiany czekają niebawem studentów?

postury_studenciPodjęcie nauki na wyższej uczelni to spory wydatek dla rodzinnych budżetów. Wyjeżdżając na studia z rodzinnego miasta trzeba liczyć się z takimi kosztami jak opłaty za stancję lub akademik, koszty wyżywienia czy biletów, a czasem również czesne. Dlatego warto już teraz zatroszczyć się o finansowanie na czas studiów. Jest kilka możliwości, począwszy od kredytu studenckiego, konkursów internetowych, a kończąc na pracy wakacyjnej i dorywczej.

absolwenciKredyty studenckie cieszą się co raz większą popularnością, głównie ze względu na preferencyjne warunki oferowane przez kredytodawcę. Dużą zasługę ma w tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpierające wszystkie oferty na zasadzie dofinansowania z budżetu państwa. Czy rzeczywiście kredyt studencki jest jedynym dobrym rozwiązaniem? Kto i o jaką kwotę może się ubiegać o tego typu wsparcie w roku akademickim 2015/2016

pieniadz2Dla studenta rozsądne rozplanowanie budżetu staje się koniecznością. Utrzymanie, dodatkowy kurs językowy, podręczniki – wszystko kosztuje, a trzeba uzbierać jeszcze na majowy wypad ze znajomymi. Pożyczki czasami nie da się uniknąć, więc warto zadbać by była ona jak najkorzystniejsza. Wybór jest naprawdę spory: rodzina, znajomy, bank, a może... social lending?

Stypendium receptą na pusty portfel?Portfel niemalże każdego studenta często straszy wszechobecną pustką. Ciągłe kalkulacje i poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu to już w zasadzie studencka codzienność. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy; konieczność gospodarowania własnymi oszczędnościami podczas studiów to poważny krok ku dorosłości, a sposobów na finansowe wsparcie jest wiele, choćby programy stypendialne, o których chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć nieco więcej.

phoca_thumb_s_legitymacja_studenckaPrezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że od 1 stycznia zwiększone zostaną zniżki na przejazdy dla studentów. Podczas inauguracji roku akademickiego na SGGW, prezydent podkreślił, że środowisko tej uczelni będzie jego naturalnym zapleczem w sprawach ważnych dla wsi.

Opłaty rekrutacyjne na studia w roku akademickim 201/2015Opłata rekrutacyjna na uczelnię państwową będzie wahać się od 85 do 150 zł, zależnie od wybranego kierunku studiów. Najwięcej będą musieli zapłacić kandydaci, których obowiązywać będą egzaminy sprawdzające zdolności artystyczne, np. na kierunku Architektura.

phoca_thumb_s_pieniadzePolskie "bezpłatne" studiowanie wbrew pozorom nie jest bezpłatne, a to ile nas będzie kosztowało zależy od grubości naszego portfela.

stypendiaObecnie stypendia dla najlepszych pobiera 10% studentów danego kierunku studiów. Rząd postanowił jednak wprowadzić pozornie niewielką zmianę - stypendium przeznaczone byłoby dla 10% najlepszych studentów uczelni. Drobna zmiana czy kolejny krok na drodze do ograniczenia systemu stypendialnego do absolutnego minimum?

phoca_thumb_s_kudrycka2Minister nauki prof. Barbara Kudrycka zaproponowała nowe przepisy, określające, za co uczelnie wyższe, zarówno publiczne jak i niepubliczne, mogą pobierać opłaty. Pomysły te mają się znaleźć w przygotowywanej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - donosi "Rzeczpospolita".