Forum.studia.net

Wyszukiwarka szkół


Forma prawna
Województwo
Kierunek studiów
Rodzaj studiów
Studia / Studia zaoczne

Studia zaoczne

Pracujesz i nie masz czasu na codzienne uczęszczanie na zajęcia? Wymarzony kierunek studiów jest za bardzo oblegany i obawiasz się, że nie uda Ci się dostać na studia dzienne? Nie przejmuj się! Zawsze możesz studiować zaocznie!

 

 

Studia zaoczne, zwane oficjalnie niestacjonarnymi, to alternatywny sposób studiowania. Dają one możliwość zdobycia wyższego wykształcenia bez konieczności udziału w codziennych zajęciach na uczelni.

 

Niestacjonarny sposób studiowania zbudowany jest na prostej koncepcji regularnych, weekendowych zjazdów (najczęściej sobota-niedziela, rzadziej piątek-niedziela, lubi piątek-sobota). Program studiów jest porównywalny z programem studiów dziennych, natomiast na pewno podany jest, ze względów czasowych, w skondensowanej formie.

 

Uczelnie starają się wyjść studentom naprzeciw organizując specjalnie dla nich dyżury naukowców i przeprowadzając egzaminy w czasie weekendów. W trakcie zjazdów studenci mają też zwykle dostęp do bibliotek uczelnianych i wydziałowych. Oczywiście nie jest to jeszcze normą, ale coraz więcej uczelni stara się traktować studentów zaocznych w pełni profesjonalnie.

 

Niestacjonarny tryb studiowania wymaga bez wątpienia zwiększonego zaangażowania ze strony studenta. Często bowiem pewną część materiału trzeba przestudiować we własnym zakresie zgodnie z zaleceniami prowadzącego zajęcia. Trudno jednak zaprzeczyć znanej akademickiej maksymie, że większość czasu student powinien spędzać w bibliotece. A skoro tak, to mniej zasobne w wiedzę zajęcia można sobie skutecznie odbić w książkach, wszystko konsultując, jeśli zajdzie taka potrzeba, z wykładowcami w czasie ich dyżurów.

 

Problemem mogą być też ćwiczenia i inne zajęcia praktyczne, na których czasu też jest mniej niż na studiach dziennych.

 

Największym plusem studiów zaocznych jest spora swoboda. To luksus zwłaszcza dla osób pracujących, którym trudno byłoby połączyć pracę ze studiami dziennymi. Ten komfort jest jednak możliwy przy pełnej odpowiedzialności i dużym samozaparciu. Ale wykształcenie w sobie tych cech to przecież klucz do sukcesu nie tylko na studiach!

 

 

Komentarze  

 
0 #8 MM 2014-09-16 11:42
Cytuję Werka:
Czy mogę iść na zaoczne po trzeciej gimnazjum ? I czy wyniki grają jakąś rolę na dostanie się do takiej szkoły ?

Oczywiście, że możesz iść. Wyniki się nie liczą. "Kasa misiu, kasa", jak mawiał pewien trener.
Cytować
 
 
+2 #7 Werka 2014-09-15 09:35
Czy mogę iść na zaoczne po trzeciej gimnazjum ? I czy wyniki grają jakąś rolę na dostanie się do takiej szkoły ?
Cytować
 
 
-1 #6 Justyna 2014-03-20 23:19
Czy można pogodzić Architekturę studiując zaocznie z pracą??
Cytować
 
 
+2 #5 Kika 2014-03-19 12:08
Cytuję LoL:
Cytuję Klaudia:
mam pytanie, czy aby sie dostac na studia zaoczne potrzebna jest matura?

Nie, wiele uczelni oferuje już możliwość studiowania bez wcześniejszego zaliczenia egzaminu maturalnego. Maturę można zrobić przy okazji kończenia zaocznych studiów doktoranckich...Nie potrzebna jest matura ? Jakie to uczelnie tak oferują ?
Cytować
 
 
+6 #4 LoL 2014-01-10 08:37
Cytuję Klaudia:
mam pytanie, czy aby sie dostac na studia zaoczne potrzebna jest matura?

Nie, wiele uczelni oferuje już możliwość studiowania bez wcześniejszego zaliczenia egzaminu maturalnego. Maturę można zrobić przy okazji kończenia zaocznych studiów doktoranckich...
Cytować
 
 
+6 #3 Klaudia 2014-01-07 22:41
mam pytanie, czy aby sie dostac na studia zaoczne potrzebna jest matura?
Cytować
 
 
+4 #2 2013-01-09 13:07
czy w roku 2013 jest możliwosc studiowania filologi greckiej zaocznie
Cytować
 
 
-6 #1 2011-12-09 11:52
czy w przyszlym roku akademickim w 2012 roku studia zaoczne na kierunku meteorologia?
prosze o odpowiedz;)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież