Czy można uczyć się w Collegium Medicum nie mając zdanej matury? Można! Właśnie ruszył program, w którym młodzież z powiatu bydgoskiego uczestniczy w zajęciach z wykładowcami Collegium Medicum.

 

Już w sobotę odbędą się pierwsze zajęcia, na które przyjadą uczniowie ze szkół średnich powiatu żnińskiego. Collegium Medicum w Bydgoszczy jest wykonawcą w projekcie realizowanym przez Starostwo Powiatowe w Żninie pt.: „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki temu 160 maturzystów z małych miejscowości ma możliwość poszerzania swojej wiedzy. Zajęcia odbywają się z chemii i biologii. Wykładowcy przygotowali tematy dotyczące genetyki, parazytologii i fizjologii człowieka.
 
- Bardzo często jest tak, że młodzi zdolni ludzie z małych miejscowości mają na starcie dużo trudniej niż ich rówieśnicy z dużych miast – mówi jeden w wykonawców projektu z Katedry Fizjologii Człowieka Collegium Medicum – Nie zawsze mają internet. Bywa, że mają zajęcia w źle wyposażonych pracowniach. Takie lekcje na Uczelni Wyższej są dla nich doskonałą okazją do uzupełnienia wiadomości i zobaczenia jak wygląda życie studenta w dużym mieście. Bywa, że do tych zajęć namawiają ich nauczyciele, którzy są pasjonatami w swoim zawodzie. To oni dostrzegają, jakie braki ma młodzież w małych miejscowościach i dążą do tego, aby te braki skompensować. I w taki właśnie sposób uczniowie ci trafi do nas na zajęcia – kończy wypowiedź.
 
Tematyka zajęć jest uzgadniana z nauczycielami ze szkół biorących udział w warsztatach. Grupy są dziesięcioosobowe. W czasie zajęć jest wykorzystywana nowoczesna aparatura dostępna dla studentów uczelni. – Wiedza najłatwiej trafia do uczniów, gdy mogą oni na bieżąco zadawać pytania, a jednocześnie zajęcia są przeprowadzone ciekawie – tłumaczy – Sam wykład byłby nudny – podsumowuje.
 
- Celem zajęć jest wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych uczniów w trakcie procesu kształcenia oraz rozwój ich kompetencji kluczowych. Pobyt w CM UMK to dla licealistów doskonała okazja do poznania Uczelni, jej kadry akademickiej i sposobu prowadzenia zajęć na studiach wyższych. – tak podsumowuje Aleksandra Stukowska z Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM.
 
Zajęcia odbywać się będą przez dwanaście sobót w okresie trwania projektu. Łącznie zaplanowano 480 godzin warsztatów. Zajęcia poprowadzą pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Katedry Fizjologii oraz Katedry Biologii Medycznej.

Komentarze obsługiwane przez CComment