GMC logo RProgramy ambasadorskie rosną w siłę! Coraz więcej pracodawców decyduje się na podjęcie współpracy ze środowiskiem akademickim, a i sami studenci są zainteresowani taką formą zdobywania często pierwszego doświadczenia zawodowego. Dlaczego? Program ambasadorski to niepowtarzalna szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, odbycie ciekawych szkoleń i praca w dobrze znanym studentom środowisku. Brzmi ciekawie? Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie w zarządzaniu zespołem oraz wielozadaniowym projektem, a także przygotować swój pierwszy plan marketingowy, zgłoś się do tegorocznej edycji największego programu ambasadorskiego w Polsce! Global Management Challenge czeka na Ciebie!

GMC - weź udział w konkursie!

Wraz z początkiem roku akademickiego 2017/2018 ruszył konkurs Global Management Challenge, którego organizatorem jest firma BIGRAM. To polska edycja konkursu opartego na zaawansowanej symulacji biznesowej, do której co roku rekrutowani są studenci z kierunków biznesowych oraz pokrewnych. Na czym to polega? Zespoły studentów wcielają się rolę przedsiębiorców i rywalizują ze sobą na wirtualnym rynku. Dzięki temu zdobywają świetne doświadczenie, które w przyszłości może mieć decydujące znaczenie w czasie rozmowy rekrutacyjnej już po studiach. W programie obecnie bierze udział ponad 40 ambasadorów firm z 25 uczelni w Polsce. Chcesz dołączyć do tego grona? Rekrutacja do programu GMC trwa!

Kto będzie idealnym kandydatem? Przede wszystkim studenci, którzy pełnią lub pełnili rolę ambasadora marki na swojej uczelni, a także aktywnych studentów, którzy chcą postawić pierwsze kroki w takich dziedzinach jak zarządzanie zespołem, a przyszłości chcą pracować na stanowiskach menedżerskich i dyrektorskich. Partnerzy biznesowi zaangażowani w GMC mogą korzystać z zasięgu sieci ambasadorskiej w trakcie całego roku akademickiego.

Korzyści płynące z bycia ambasadorem

Reprezentowanie wybranej firmy na uczelni to nie przelewki. Rola ambasadora nie polega na roznoszeniu ulotek. W większości przypadków jest to dla studenta pierwsza poważna praca. Student musi od zera stworzyć plan marketingowy na podstawie którego w dalszym okresie opiera swoje działania. Jednymi z zadań do wykonania jest stworzenie stoiska promocyjnego, zaangażowanie poprzez social media, organizacja spotkań informacyjnych czy odpowiadanie na pytania studentów. Ambasadorzy często sami wykazują się ogromnym zaangażowaniem i dają swoje własne pomysły mające na celu wsparcie działań, na przykład organizują dodatkowe spotkania czy tworzą spoty promocyjne. Zadanie jest wymagające, ale też niezwykle kształtujące, dlatego warto zaangażować się w tego typu projekty. Dla pracodawców sprawdzeni ambasadorzy to bardzo obiecujący kandydaci, osoby które znają firmę, już sprawdziły się na uczelni jako jej reprezentanci. To idealni łącznicy miedzy Pracodawcą a studentami, dzięki któremu obie strony mogą lepiej poznać swoje oczekiwania i cele. Ambasadorzy to często również początkujący specjaliści ds. Employer Brandingu. Programy ambasadorskie to inwestycja warta rozważenia szczególnie w świetle nowych wyzwań rekrutacyjnych, rekrutacji coraz młodszych i bardziej wymagających pracowników. Spora część ambasadorów

Dlaczego pracodawcy potrzebują ambasadorów?

Ambasadorów posiadają firmy konsultingowe, z branży FMCG czy IT, ale również budowlanej i wielkiej dystrybucji. Dla pracodawcy posiadanie ambasadorów na uczelniach to przede wszystkim doskonały sposób na promocję marki oraz pozyskanie studentów na praktyki i staże. Pracodawcy oczekują od młodych kandydatów doświadczenia, praktycznej wiedzy i proaktywnej postawy. O „kwalifikacje” w tym zakresie studenci muszą starać się na własną rękę aplikując na pierwsze praktyki, angażując się w działalność kół naukowych, startując w dodatkowych konkursach, warsztatach, czy uczestnicząc właśnie w programach ambasadorskich. Te są bardzo wysoko oceniane przez pracodawców, którzy mają możliwość poznania potencjalnego kandydata i jego motywacji zanim podejmą decyzję o zaproszeniu go na rozmowy.

Jednym z uczestników tegorocznej edycji jest ING Bank Śląski:
- Konkurs GMC doskonale wpisuje się w naszą filozofię działania. Pozwala nastawionym na rozwój i zdobywanie wiedzy uczestnikom doświadczyć  realnych wyzwań biznesowych. Jednocześnie uczą się współpracy w zespole i rozwijają umiejętności komunikacji. Takich pracowników szukamy: nastawionych na rozwój, zdobywanie wiedzy i współpracę z innymi. Mamy nadzieję, że członkowie zespołów pod naszym patronatem skorzystają z okazji poznania bliżej naszej firmy i jej kultury organizacyjnej, a w przyszłości do niej dołączą - zapowiada Beata Kuskowska-Kania, starszy specjalista HR, ING Bank Śląski.
GMC
Jeśli chcesz wziąć udział w Global Management Challenge, wyślij formularz zgłoszeniowy i weź udział w tegorocznej rekrutacji. 
Tags: konkursy