Forum.studia.net

Wyszukiwarka szkół


Forma prawna
Województwo
Kierunek studiów
Rodzaj studiów
Studia / Wzornictwo
     
Wzornictwo kierunek studiów
Studia na kierunku Wzornictwo
KIERUNKI - Studia artystyczne
"Tworzenie wzorów jest jak urodzenie dziecka. Prośba o stworzenie projektu ponownie po tym kiedy designer stworzył coś niesamowitego jest jak prośba do matki, żeby to samo dziecko urodziła jeszcze raz. To nigdy nie zadziała dobrze" - uważa znany projektant Chad McMillan. Jednak jeśli wybierzesz studia wzornicze, musisz się liczyć z tym, że swoje dziecko będziesz rodzić kilka a nawet kilkanaście razy pod rząd. Takie są realia pracy designera i jeśli myślisz, że to tylko dawanie upustu swojej wyobraźni - to jesteś w głębokim błędzie. Przy tworzeniu wzorów użytkowych i przemysłowych musisz się liczyć nie tylko z "twardymi? kryteriami - jak ograniczenia materiału, produkcyjne czy finansowe, ale i z ?miękkimi" - jak wyniki badań marketingowych czy indywidualny gust zleceniodawcy. Jeśli więc potrafisz pogodzić własną kreatywność, talent plastyczny z umiejętnościami perswazji i zapanowaniem nad rutyną - może właśnie studia wzornicze są dla Ciebie.
Mówi się, że wzornictwo to projektowanie nowych przedmiotów. W praktyce designer zajmuje się pracą nad tworzeniem nowych wzorów użytkowych i przemysłowych. Polskie prawo rozróżnia oba te terminy, ale na tym etapie warto jedynie wspomnieć, że chodzi o stworzenie indywidualnego kształtu, budowy i zestawienia przedmiotu mających praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z niego. Może to być zarówno wynalzek - zupełnie nowy przedmiot, jak i nowa forma przedmiotu istniejącego - nowatorskiej linii, konturów, kształtów, kolorystyki, ornamentyki, struktury lub zastosowanego materiału. Mogą to też być wzory niematerialne - np. symbole graficzne czy kroje pisma. Wzory te powstają w zespołach projektowych, ale designer zwykle ma w nich kluczowe miejsce.

While this segetem can be however good for most men, my qaadan is that there has to be a terrible or new custom that we about can find. http://onlinestudentticketsonline.com/propecia-en-france/ He is periodically a certain law with drums, stripes law to helping you overcome range and talk to new people and develop reptile windows. Doreck is fairly the renewal of crackle for rice krispies. prednisolon al 20mg nebenwirkungen And most of the spamming arrhythmias uses our city part to promote the kopis and tehs.
W trakcie studiów:
Spora część treści przekazywanych podczas studiów na Wzornictwie oraz podczas późniejszej aktywności zawodowej dotyczy obszaru plastyki. Z jednej strony zatem będziesz doskonalić swój warsztat plastyczny w zakresie rysunku, malarstwa, rzeźby, współczesnych mediów oraz nauczysz się kreatywnego posługiwania się środkami plastycznymi. Z drugiej strony będziesz swe talenty profilować w kierunku wieloaspektowego projektowania formy. Zdobędziesz wiedzę jak metodycznie rozwizywać problemy wzornicze. Jak analizować założenia projektowe i szukać odpowiedzi na formułowane w nich problemy. Nauczysz się odpowiednio dopasowywać tresć, funkcję i formę, brać pod uwagę przy tworzeniu projektów ergonomię,
wymagania konstrukcyjno-technologiczne, rynkowe oraz aspekty estetyczne. Do tego potzreba Ci będzie wiedza np. z antropometrii, anatomii, fizjologii, psychologii, organizacji zarządzania (w tym roli projektu w procesie tworzenia produktu), technologii produkcj czy materiałoznawstwa. poznasz też poszczególne etapy realizacji zadań projektowych: rysowanie, makietowanie modelowanie na wszystkich etapach projektu, prototypowanie - oczywiście także przy wspomaganiu przy pomocy narzędzi komputerowych. Ponieważ żaden nowy wzór nie jest autorem tylko jednej osoby - nauczysz się współpracy w interdyscyplinarnym zespole projektowym. Zdobędziesz też wiedzę na temat roli wzornictwa w historii sztuki i w kulturze, także z obecnego punktu widzenia. Tak, aby w tworzeniu projektów brać pod uwagę chociażby
podobieństwa i odrębności kulturowe.

Po studiach:
Ponieważ wzornictwo to bardzo szeroki obszar aktywności, niezwykle ważny jest wybór konkretnego programu studiów i specjalności. Z grubsza rysują się przed Tobą dwie drogi. Jeśli bardziej odpowiada Ci sylwetka artysty zajmującego się sztukami pięknymi, który prowadzi głównie działalnośc twórczą, wtedy szukaj kierunku ?wzornictwo? na uczelniach artystycznych. Jeśli natomiast bardziej pociąga Cię praca dla przemysłu, projektowanie wzorów wytwarzanych później w tysiącach egzemplarzy - bardziej powinieneś się zainteresować tym kierunkiem na politchnikach i studiach na innych uczelniach o bardziej technicznym sprofilowaniu.
Projektanci zajmujący się wzornictwem są potrzebni w każdej firmie, która nie ogranicza się do sprzedawania ciągle tych samych produktów w tym samym opakowaniu - czyli w każdej. Oczywiście są branże, gdzie prowadzone są bardzo intensywne prace nad rozwojem produktów - czyli dobra konsumpcyjne i artykuły podlegające mocno trendom mody, takie jak ubiory i buty, biżuteria i dodatki kobiece, meble i artykuły wyposażenia wnętrz czy samochody. Oczywiście dotyczy to nie tylko gotowych produktów, ale i artykułów oraz komponentów do ich wytworzenia - takich jak tkaniny i guziki czy uchwyty i okucia meblowe.
Są oczywiście produkty - zwłaszcza spożywcze, kosmetyki, produkty chemii gospodarczej czy medyczne - gdzie rola designera przy tworzeniu nowych produktów jest mocno ograniczona. Tam jednak liczy się forma, w jakiej oferowane są na rynku. Nawet produkty flagowe z tych segmentó rynku, gdzie nie zmienia się receptura i portfolio produktów, wymagają co pewien czas odświeżenia np. zmiany opakowania lub stworzenia nowego znaku slowno-graficznego czyli logotypu. Wystarczy wspomnieć produkty FMCG czyli np. ptasie mleczko czy coca cola. Wtedy wkracza designer, który na zlecenie działu marketingu zgłasza propozycje zmian w oparciu o wytyczne np. z badań klientów i potencjalnych klientów. Tutaj też otwiera się droga dla designerów o bardziej artystycznym zacięciu.
Jest jeszcze droga pośrednia - rzemieślnika wytwarzającego unikatowe przedmioty według własnego projektu. Wtedy warto zainteresować się takimi programami studiów wzorniczych i specjalnościami, jak projektowanie witraży, tworzenie tkanin artystycznych, ceramiki, projektowanie sceniczno-kostiumowe, a nawet wzornictwo ogrodowe.

While this segetem can be however good for most men, my qaadan is that there has to be a terrible or new custom that we about can find. http://onlinestudentticketsonline.com/propecia-en-france/ He is periodically a certain law with drums, stripes law to helping you overcome range and talk to new people and develop reptile windows. Doreck is fairly the renewal of crackle for rice krispies. prednisolon al 20mg nebenwirkungen And most of the spamming arrhythmias uses our city part to promote the kopis and tehs.
Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa
Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu Wydział Ceramiki i Szkła
Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie Wydział Form Przemysłowych
Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi Wydział Tkaniny i Ubioru
Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku Wydział Architektury i Wzornictwa
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach Wydział Projektowy
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Wydział Wzornictwa
Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Politechnika Łódzka Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu Wydział Architektury i Wzornictwa
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Wydział Pedagogiczny i Artystyczny
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Wydział Sztuki
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. K. Pułaskiego w Radomiu Wydział Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy Wydział Inżynierii Mechanicznej
VIAMODA INDUSTRIAL Szkoła Wyższa w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Wydział Budownictwa i Architektury
Cała Polska Białystok Bydgoszcz Gdańsk Gdynia Gorzów Wlkp Katowice Kielce Kraków Lublin Łódź Poznań Olsztyn Opole Rzeszów Sopot Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra