10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce, w Europie i na świecie

10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce, w Europie i na świecie48% pracodawców w Polsce deklaruje, że ma trudność z obsadzeniem stanowisk z powodu braku kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach. Wyniki badania Manpower wskazują na brak wykwalifikowanych pracowników fizycznych, menedżerów projektów i przedstawicieli handlowych.

 
Według opublikowanego przez Manpower Polska raportu najbardziej poszukiwanych zawodów wynika, że najtrudniej znaleźć w Polsce wykwalifikowanych pracowników fizycznych, menedżerów projektów oraz przedstawicieli handlowych.

Wyniki badania w Polsce dokładnie pokazują obecny trend na rynku pracy – najbardziej poszukiwanymi pracownikami, tak jak rok temu, są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, czyli m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze. "Nowym stanowiskiem na liście, które od razu znalazło się na drugim miejscu jest menedżer projektów. Obserwujemy także, że z roku na rok coraz więcej pracodawców zgłasza zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych” wyjaśnia Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.
 
"Badanie przeprowadzane jest w Polsce po raz drugi. Osiem stanowisk wskazanych jako najtrudniejsze do obsadzenia w zeszłym roku ponownie znalazło się na liście tych najbardziej poszukiwanych”, dodaje dyrektor generalna Manpower Polska.

Globalnie, Manpower już po raz czwarty przebadał prawie 39 000 pracodawców z 33 krajów, aby ustalić, na które stanowiska jest największe zapotrzebowanie.
 
Najwięcej pracodawców deklarujących trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów jest w Rumunii i na Tajwanie (62%), w Peru (56%), Japonii (55%), Australii (49%), na Kostaryce i w Polsce (48%). Najłatwiej jest znaleźć pracowników w Irlandii (5%), Hiszpanii (8%), Wielkiej Brytanii (11%), Chinach (15%) i Czechach (17%).
 
Wyniki raportu dla regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), w którym zbadano ponad 15 000 pracodawców wskazują, że 25% z nich ma trudności z doborem odpowiednich pracowników. Największe problemy zgłaszają: Rumunia (62%), Polska (48%), Grecja (37%), Szwajcaria (36%), natomiast najmniejsze – Irlandia (5%), Hiszpania (8%) i Wielka Brytania (11%). Są to jednocześnie kraje, które znajdują się w grupie zgłaszających najmniejsze trudności w skali globalnej. Lista 4 najbardziej poszukiwanych zawodów w regionie to wykwalifikowani pracownicy fizyczni, przedstawiciele handlowi, technicy (produkcji, procesu produkcji i utrzymania ruchu) oraz inżynierowie.
 
Poniżej znajduje się lista pracowników, których – według deklaracji pracodawców – jest najtrudniej znaleźć, czyli 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2009 r.
 
Polska:
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2. Menedżerowie projektów
3. Przedstawiciele handlowi
4. Inżynierowie
5. Kierowcy
6. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
7. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji
8. Kucharze/ szefowie kuchni
9. Pracownicy produkcji
10. Pracownicy działu Obsługi Klienta i Wsparcia Klienta
 
 
Europa:
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2. Przedstawiciele handlowi
3. Technicy (produkcji, procesu produkcji i utrzymania ruchu)
4. Inżynierowie
5. Kierowcy
6. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla
7. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
8. Pracownicy księgowości i finansów
9. Pracownicy ds. IT
10. Mechanicy
 
 
Świat:
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2. Przedstawiciele handlowi
3. Technicy (produkcji, procesu produkcji i utrzymania ruchu)
4. Inżynierowie
5. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla
6. Pracownicy księgowości i finansów
7. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
8. Pracownicy produkcji
9. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji
10. Kierowcy
 
 
"Spowolnienie gospodarcze, którego doświadczają prawie wszystkie kraje doskonale uświadamia pracodawcom, że są w minimalnym stopniu przygotowani do właściwego zarządzania talentami. Obecny czas jest wykorzystywany przez firmy do pozyskania dobrych i wartościowych pracowników. Fakt, że wielu pracodawców deklaruje chęć ich zatrudniania i jednocześnie zgłasza problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów, to sygnał dla pracowników, aby dbali o swój rozwój, a dla pracodawców – by dbali o talenty, które już pozyskali” komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.
 
 
Publikacji wyników badania towarzyszy opracowanie eksperckie Manpower Globalny niedobór talentów na rynku pracy: dlaczego budowanie silnej marki pracodawcy jest teraz tak istotne?, który kładzie nacisk na to, że mimo iż kraje doświadczają recesji, pracodawcy wciąż mają trudności z pozyskaniem właściwych pracowników. W opracowaniu poruszono także kwestię wagi budowania przewagi konkurencyjnej poprzez wzmacnianie marki pracodawcy. Według ekspertów to, co buduje silną markę pracodawcy to powód, dla którego pracownicy, zwłaszcza ci najlepsi, zdecydowali się podjąć u niego pracę. „Warto jest określić cechy, które mają znaczenie dla pracowników i umacniać je tak, aby pozyskane talenty pozostały w firmie. Świadomość tego, za co pracownicy cenią firmę jest także ważnym narzędziem rekrutacyjnym pozwalającym zachęcić do pracy w firmie talenty, które są przez nią poszukiwane”, tłumaczy Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.
 
 
źródło: Manpower Polska
Tagi: ranking praca

Forum.Studia.net