logo-uam-poznan26 czerwca w Poznaniu rozpoczyna się XI Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2013”. Udział wezmę chóry z Polski, Rosji, Białorusi, Macedonii, Czech, Hiszpani, Ukrainy, Brazylii i Meksyku. Koncerty będą odbywać się na terenie całego województwa Wielkopolskiego.


W wydarzeniu weźmie udział 450 uczestników z 13 zespołów, które w trakcie festiwalu promować będą rodzimą muzykę. - Chcemy, żeby chóry śpiewały nam repertuar z krajów z których pochodzą. Nie chcemy, by chórzyści śpiewali nam tu po polsku, lecz by pokazywali nam swoją kulturę i swoją specyfikę – powiedział dyrektor festiwalu Krzysztof Szydzisz.

W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaplanowano cztery koncerty. Warto podkreślić, iż wejście na wszystkie występy w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich będzie bezpłatne. Organizatorzy chcą w ten sposób przyciągnąć jak największą liczbę widzów i zainteresować Wielkopolan muzyką chóralną z wielu zakątków świata. - W sumie w ciągu czterech festiwalowych dni odbędzie się 14 koncertów. Zespoły pojadą m.in. do Szamotuł, Wągrowca, Murowanej Gośliny czy Ostrowa Wielkopolskiego - powiedziała Joanna Piech-Sławecka, wicedyrektor festiwalu.

universitatcantat1
XI edycja Festiwalu zakończy się wspólnym wykonaniem przez wszystkie chóry utworu współcześnie żyjącego twórcy – „Origo Mundi” Jacka Sykulskiego. Utwór zostanie zarejestrowany i wydany na płycie. - Festiwal zawsze zamawia utwór u polskiego kompozytora, stawiamy tutaj sobie pewien cel: promocji muzyki polskiej i kreowania nowych kompozycji. W dziesięciu poprzednich edycjach festiwalu zamówiliśmy dziewięć utworów - powiedział dyrektor festiwalu.

 

Wielu osobom muzyka chóralna kojarzy się z kościołem i powszechną nudą, prawda? Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźcie sami - Wykonanie utworu Lollipop przez Chór UAM.

Festiwal Universitas Cantat traktowane jest jako forum prezentacji życia muzycznego uczelni z całego świata. Warto podkreślić, iż festiwal nie ma charakteru konkursowego.

Początki festiwalu sięgają roku 1998. Od tego czasu na Universitas Cantat wystąpiło blisko 100 chórów uniwersyteckich z 26 państw.

universitascantat2

Nasze najnowsze artykuły

loading...
Artykuły wybrane dla Ciebie

Najpopularniejsze kierunki studiów

Kierunki studiów pod lupą, czyli rekomendowane programy studiów

loading...
Kierunki studiów pod lupą - rekomendowane programy studiów

Matura, rekrutacja na studia, egzaminy, finansowanie studiów, pierwsza praca | Wybierz poradnik

Studia w Polsce | Gdzie studiować? Jak wybrać uczelnie i miasto?

loading...
Gdzie studiować?

Studia w Polsce | Nowe kierunki studiów I oraz II stopnia

loading...
Nowe kierunki studiów

Studia w Polsce | Rekrutacja na studia I i II stopnia

loading...
  Rekrutacja na studia

Studia za granicą | Najpopularniejsze artykuły na temat studiów za granicą

loading...
Artykuły na temat studiów za granicą wybrane dla Ciebie

Praca i kariera zawodowa | Kto zarabia najwięcej? Najbardziej przyszłościowe zawody