Myślisz o studiach chemicznych, ale obawiasz się czy znajdziesz po nich dobrą pracę? Istnieją różne kierunki studiów, które wiążą się z chemią w najrozmaitszy sposób. Wybierając je warto pomyśleć, jaka przyszłość zawodowa najbardziej odpowiada Twoim predyspozycjom - podpowiadają eksperci z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Dlaczego akurat w Łodzi?

 Jeśli studiować Chemię, to tylko na Wydziale Chemii UŁ!
- Studiowanie chemii to wielka przygoda, ale i wyzwanie dla każdego kto chce poznać jak zbudowany jest świat na poziomie cząsteczkowym i atomowym - mówi dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, prof. UŁ dr hab. Sławomira Skrzypek - Chemia wytycza nieustanny postęp technologiczny współczesnej cywilizacji w wielu różnych obszarach. Wzajemnie napędzają się badania naukowe w dziedzinie chemii i biznes wykorzystujący odkrycia i innowacje chemiczne w praktyce. Z kolei im więcej młodych ludzi już w szkole będzie pogłębiać swoje pasje chemiczne, tym łatwiej będzie później budować nowoczesną chemię uniwersytecką i biznesową - dodaje prof. Skrzypek. 


Studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego są dla osób, które wiążą swoją przyszłość z takimi dziedzinami jak:
 • chemia w nauce
 • chemia w edukacji 
 • chemia w biznesie 


Chemia w biznesie
Jeśli myślisz o karierze chemika w sferze biznesu warto studiować na Wydziale Chemii UŁ. Polecane w tym przypadku studia to:
 • chemia kosmetyczna w ramach kierunku chemia
 • chemia i nanotechnologia nowoczesnych materiałów w ramach kierunku chemia
 • chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu
 • analityka chemiczna
 • międzyobszarowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze
 • chemia materiałów i nanotechnologia

Biznes związany z chemią to nie tylko wytwarzanie substancji wykorzystywanych w przemyśle. To także nowoczesne technologie, wykorzystywane w innych dziedzinach takich jak:
 • medycyna
 • przemysł farmaceutyczny
 • przemysł kosmetyczny
 • przemysł spożywczy
 • rolnictwo
 • przemysł samochodowy
 • budownictwo

Podstawą do budowania kariery w biznesie po studiach na Wydziale Chemii UŁ są dobre relacje z sektorem przemysłowym. Dużą zaletą studiów na Wydziale Chemii UŁ jest łatwość w odbywaniu staży i praktyk, co wiąże się z tym,  że program układany jest w porozumieniu z przyszłymi pracodawcami. Szczególnie mocne są relacje Wydziału z sektorem chemii zdrowia i urody, czyli firmami zajmującymi się produkcją farmaceutyków i kosmetyków. Nowością w ofercie wydziału jest Chemia Materiałów i Nanotechnologia - pierwszy kierunek inżynierski na studiach chemicznych Uniwersytetu Łódzkiego."

- Byłam na praktykach w firmie Delia Cosmetics, a po studiach rozpoczęłam w niej pracę w dziale badawczo - rozwojowym - mówi Dominika Świątczak, absolwentka Wydziału Chemii  UŁ. Dominika zajmuje się m.in. technologią wytwarzania nowych kosmetyków.


Chemia w nauce

Jeśli myślisz o budowaniu swojej przyszłości chemicznej w powiązaniu z nauką, warto wybrać na Wydziale Chemii UŁ takie studia, jak:

 • chemia w nauce i gospodarce w ramach kierunku chemia,
 • analityka chemiczna,
 • międzyobszarowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze

Studiowanie chemii umożliwia jedną z najszybszych ścieżek kariery naukowej - zarówno uniwersyteckiej, jak i w laboratoriach pozauczelnianych. Uniwersytet Łódzki  Wydział Chemii ma uprawnienia do prowadzenia studiów doktoranckich i nadawania tytułu doktora chemii. Na Wydziale prowadzone są badania, które finansowane są w ramach krajowych i unijnych grantów naukowych. Studenci wyjeżdżają także za granicę w ramach programów mobilnościowych takich jak  Erasmus+, CEEPUS.

- Podczas studiów licencjackich i magisterskich  chemia na tyle mi się spodobała, że zostałam doktorantką - mówi studentka studiów trzeciego stopnia Marta Głodek - W ramach swojej pracy, realizuje wiele projektów badawczych, między innymi syntezuję kompleksy złota oraz pochodne perylenu, które wykazują właściwości fluorescencyjne i dzięki temu mogą znaleźć zastosowanie jako barwniki i znaczniki w biotechnologii.  

Współczesna chemia to różnego rodzaju laboratoria naukowo-badawcze i rozwojowe, w tym między innymi  laboratoria ochrony środowiska, analityczne, kryminalistyczne, kontroli jakości i kliniczne. Ten kierunek rozwoju studentów jest bardzo ważny dla Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Wydział Chemii UŁ posiada m.in. akredytację European Chemistry Thematic Network, UKA – Eurobachelor Label i Euromaster Label, a także akredytację Uniwersyteckiej oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Wydział Chemii UŁ dysponuje też nowoczesnym i bardzo dobrze wyposażonym zapleczem, na które składają się sale wykładowe i seminaryjne oraz dobrze wyposażone laboratoria, które w przypadku kierunku eksperymentalnego stanowią nieodłączny i zarazem najistotniejszy element wpływający na jakość kształcenia.


Chemia w edukacji

Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad pracą w szkole, pomyśl o kierunku “Nauczanie chemii” na Wydziale Chemii UŁ. Reforma edukacji zwiększyła  zakres przedmiotu chemia w szkołach podstawowych, liceach, technikach oraz w nowych szkołach branżowych. Nauczycielskie studia kwalifikacyjne zwiększają atrakcyjność, ponieważ rośnie popyt na nauczycieli chemii. To dobra ścieżka rozwoju także jako uzupełnienie kwalifikacji dla nauczycieli innych przedmiotów takich jak:  przyroda, fizyka, geografia, biologia. Studia te pozwolą im zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego umożliwia zdobycie kwalifikacji nauczycielskich w ramach kierunku studiów magisterskich “nauczanie chemii” z pełnymi uprawnieniami nauczycielskimi.


Studia chemiczne, czyli plan B

Wybór studiów chemicznych jest dobrym rozwiązaniem dla kandydatów, którzy myślą o bardziej obleganych kierunkach studiów. Okazuje się, że to mogą być prawdziwe studia przyszłości, dające kwalifikacje bardziej cenione na rynku pracy, niż w przypadku absolwentów studiów medycznych, farmacji, biotechnologii czy weterynarii.

- Planowałem zostać weterynarzem - mówi  Kamil Świątek, student Wydziału Chemii UŁ - Życie jednak ułożyło mi się trochę inaczej i teraz studiuję chemię. A ponieważ studia chemiczne to między innymi leki, nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt, to właśnie w tą stronę chciałbym pokierować moją pracę naukową - dodaje.

- Mamy duże możliwości rozwoju dla studentów na Wydziale Chemii UŁ, zarówno tych którzy marzą o takich studiach, jak i dla tych, dla których jest to kierunek drugiego wyboru - zapewnia prof. Skrzypek.