phoca thumb s indeksPrawie każdy maturzysta staje przed dylematem jakie studia wybrać? Co zrobić, żeby po zakończeniu nauki znaleźć ciekawą i satysfakcjonującą pracę. Dokonując wyboru warto zapoznać się z prognozami rynku pracy, modne kierunki jednak, to także większa konkurencja na rynku pracy. Maturzyści muszą także pamiętać, że trudno będzie im studiować kierunek, który nie leży w kręgu ich zainteresowań, a co dopiero pracować w takim nielubianym zawodzie.


Od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z branży technicznej. Branża budowlana, dzięki licznym inwestycjom bardzo szybko się rozwija i można sądzić, że mimo zakończenia przygotowań do Euro wykształceni budowlańcy nadal nie będą narzekać na brak zajęć. Kierunki oferowane przez uczelnie techniczne są odpowiedzią na niedobór specjalistów. Wiele firm jest w stanie bardzo dużo zapłacić za osobę, która ukończyła budowę maszyn lub automatykę i robotykę. Osoby, które zdecydują się rozpocząć tego typu studia mogą liczyć na stypendium w wysokości nawet 1000zł, ponieważ uczelnie uruchamiają kierunki zamawiane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Absolwenci takiego kierunku będą mieli zapewne większe szansę na znalezienie pracy w wyuczonym zawodzie.


Informatycy od wielu lat cieszą dużym zainteresowaniem pracodawców. Rozwój rynku informatycznego, telekomunikacyjnego czy e-biznesu to szansa dla specjalistów IT, programistów i grafików. Zaletą jest jednak z pewnością to, że branża ciągle się rozwija, więc absolwenci mają szansę na ciekawą, rozwojową i dobrze płatną pracę, jednak żeby dostać się na te kierunki trzeba pokonać wielu konkurentów.


Specjaliści oceniają, że zawody medyczne to również dobry wybór. Wydłużająca się długość życia, a także większa dbałość o zdrowie i urodę obserwowana w społeczeństwie, to większe zapotrzebowanie na lekarzy i rozwój branży opiekuńczej i kosmetycznej. Fizjoterapeuci, pielęgniarze, rehabilitanci, masażyści czy dietetycy i trenerzy mogą liczyć na większą ilość pracy.


Polska po wejściu do Unii Europejskiej stanęła przed zadaniem podniesienia standardów ochrony środowiska, stąd rośnie zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym kierunku. Ekologia znajduje swoje miejsce w inżynierii, budownictwie, a przede wszystkim w energetyce. Odnawialne i alternatywne źródła energii to największe wyzwanie, któremu muszą sprostać „zieloni”.


Podczas wyboru studiów należy pamiętać, że rynek pracy jest bardzo elastyczny i zmienny, może więc bardzo szybko nasycić się atrakcyjnymi dziś kierunkami. Elastyczność, zdolność szybkiego uczenia się i zaangażowanie, to cechy, które pomogą odnaleźć się podczas wyzwań, które niewątpliwie czekają na nas podczas pracy zawodowej.

Komentarze obsługiwane przez CComment