Studia w SzwecjiDarmowe studia, programy kształcenia dostosowane do współczesnych wymagań rynku pracy, wysoki standard życia, nowoczesna infrastruktura i duże możliwości zatrudnienia po ukończeniu edukacji – tak w telegraficznym skrócie można przedstawić zalety studiów w Szwecji. Minusy? Studia są naprawdę wymagające, a koszty życia mogą przyprawić nas o silną migrenę.

System nauki i szkolnictwa wyższego w Szwecji

Na terenie Szwecji działa aktualnie 48 uczelni wyższych, które śmiało można zaliczyć do grona najnowocześniejszych w Europie. Czołowe szwedzkie uniwersytety plasują się ponadto w czołówce światowych rankingów już od wielu lat. Trudno się jednak temu dziwić; doskonała infrastruktura, wysokie wymagania względem studentów i bogata oferta kształcenia to czynniki, które zawsze mają pozytywny wpływ na rozwój szkolnictwa wyższego i gospodarki.

Studenci szwedzkich uczelni mają bardzo duże swobodę w doborze przedmiotów, których chcą się uczyć – jedynie niewielka ich część znajduje się w puli obowiązkowych, pozostałe są dobrowolne lub jedynie zalecane przez uczelnie. I na koniec szokująca informacja dla osób, które studia kojarzą wyłącznie z imprezami i nocnym trybem życia: zajęcia na szwedzkich uczelniach zajmują około 40 godzin tygodniowo!

Szwecja jest oczywiście uczestnikiem Procesu bolońskiego, tak więc studentów obowiązuje system transferu punktów ECTS, a nauka podzielona jest zwyczajowo na trzy odrębne etapy:
  • Studia I stopnia w dwóch wariantach: dwuletnie studia zakończone egzaminem högskoleexamen lub trzyletnie studia licencjackie, których ukończenie upoważnia do rozpoczęcia studiów II stopnia.
  • Studia II stopnia: roczne lub dwuletnie studia magisterskie.
  • Studia III stopnia: dwuletnie lub czteroletnie studia doktoranckie – jedynie drugi wariant umożliwia zdobycie stopnia doktora.

Proces rekrutacji na studia i wymagania formalne

Aby dostać się na jedną ze szwedzkich uczelni musimy posiadać zaliczony egzamin maturalny i udokumentować znajomość języka wykładowego (szwedzkiego i/lub angielskiego). Rekrutacja jest scentralizowana i odbywa się za pośrednictwem strony internetowej www.studera.nu. Harmonogram rekrutacji jest jednak ustalany indywidualnie przez każdą uczelnię, ale w 90% przypadków wygląda to następująco: wnioski o przyjęcie na studia na semestr letni składa się maksymalnie do połowy kwietnia, a na semestr wiosenny do połowy października. Wyniki rekrutacji publikowane są zazwyczaj w lipcu i grudnia.

Egzaminy wstępne na studia są dość rzadko stosowane przez szwedzkie uczelnie. Najpopularniejszą metodą ustalania listy przyjętych na dany kierunek jest konkurs świadectw lub rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Zdarza się jednak, że na najbardziej popularnych kierunkach (głównie o profilu praktycznym) bierze się pod uwagę również posiadane doświadczenie zawodowe.

Kandydaci na kierunki z wykładowym językiem szwedzkim muszą posiadać certyfikat TISUS. Gdy go jednak nie posiadamy, to możemy skorzystać ze specjalnych programów językowych (organizowanych przez największe uczelni), które pozwalają następnie na zaliczenie egzaminu językowego. Jeśli jednak zamierzamy wybrać jeden z kierunków z wykładowym językiem angielskim, to musimy posiadać jeden z następujących certyfikatów:
  • TOEFL (Test of English as a Foreign Language),
  • IELTS (International English Language Testing Service),
  • MELAB (Michigan English Language Assessment Battery).

Koszty utrzymania w Szwecji

Na początek dobra wiadomość: studia w Szwecji są całkowicie bezpłatne, więc studenci nie są zobowiązani do uiszczania czesnego. A teraz zła informacja: koszty utrzymania w Szwecji są dość wysokie. Szacuje się bowiem, że miesięczne wydatki przeciętnego studenta wynoszą około 7500 koron szwedzkich, czyli 3360 zł. W tej sumie zawierają się w zasadzie wszystkie koszty: zakwaterowanie, wyżywienie, transport, telefon i internet, obowiązkowe składki studenckie, ubezpieczenia zdrowotne, etc. Piwem w Szwecji lepiej się nie delektować – kosztuje około 25 zł:) Na rozrywkach można całkiem sporo zaoszczędzić, dzięki licznym ulgom i zniżkom, które przysługują żakom. Mieszkania lub pokoju najłatwiej szukać przez uczelniane biura ds. zakwaterowania studentów – mają najwięcej ofert i pomagają w załatwieniu wszelkich formalności. Można również szukać lokalu na własną rękę, ale musimy wtedy liczyć się z wyższymi kosztami.

Życie studenckie

Spodziewasz się całonocnych imprez i hektolitrów piwa? Nie lubisz wcześnie wstawiać i uważasz, że na wykłady nie trzeba chodzić? Ok, w takim razie studia w Szwecji nie są dla Ciebie. Wykładowcy wymagają bardzo dużo od studentów, ale jednocześnie pozostają z nimi w relacjach partnerskich, więc w zasadzie z każdym problemem lub dylematem można się zwrócić do prowadzącego zajęcia. Nie polecamy również ściągania na egzaminach i plagiatowania – szwedzkie uczelnie nie są zbyt pobłażliwe, więc należy liczyć się z natychmiastowym usunięciem z uczelni.
Na osłodę trudów studiowania mamy doskonałą infrastrukturę, która pozwala nam na zwiedzanie tego malowniczego kraju.

Komentarze obsługiwane przez CComment