Studia w Danii (praktyczne wskazówki)Myślisz o wyjeździe na studia do Danii? Piętrzą się przed Tobą rozmaite problemy i dylematy, których nie możesz samodzielnie rozwiązać? W takim razie, spora garść porad od Małgorzaty Magiery, która sama studiowała w Danii, na pewno ułatwi Ci te trudne początki i pomoże szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Życzymy miłej lektury:)

Jak znaleźć tanie mieszkanie?

Zacznijmy od miejsca zamieszkania. Pierwszą wskazówką która chciałam się podzielić jest zdecydowanie się i znalezienie taniego mieszkania. Zaczynając studia za granica spodziewałam się teko że jako student raczej nie będę w stanie spędzać dużo czasu w domu. Zajęcia, nauka, praca i znajomi są przecież bardzo czasochłonne. Wciąż jednak uważałam ze miejsce dla siebie gdzie mogę się zrelaksować i odpocząć jest bardzo ważne, stwierdziłam wiec że mieszkanie w centrum miasta będzie idealne i warte wysokiego czynszu – niestety się myliła. Decydując się na tańsze mieszkanie, akademik lub dzielenie domu będziecie w stanie pieniądze wydać na coś innego lub spędzać mniej godzin w pracy. Oczywiście znaleźć coś taniego i spełniającego Twoje wymagania nie jest łatwe dlatego im wcześniej zaczniecie szukać, tym lepiej. Osobiście polecam akademiki, są one dużo tańsze od mieszkań, sąsiedzi są studentami którzy są w tej samej sytuacji co Ty oraz często organizowane są event’y które pomogą Ci w zawiązywaniu znajomości. Jedną ze stron oferujących akademiki jest Studenthousing Aarhus. Szukając miejsca zamieszkania warto również skorzystać z różnych grup na facebook’u np. Aarhus Internationals i Aarhus moving. Może akurat znajdziesz coś dla siebie!!!

Przeczytaj również: Studia w Danii: poradnik dla kandydatów

Jak poruszać się po mieście?

Chociaż Aarhus ma bardzo rozbudowane rozkład jazdy autobusów polecałabym jak najszybciej zaopatrzyć się w rower. Dania ma bardzo rozbudowaną infrastrukturę rowerową co ułatwi poruszanie się po mieście. Jest to najszybszy oraz najłatwiejszy środkiem transportu po mieście. Poza tym kupno używanego roweru jest dużo tańsze na dłuższą metę niż jazda autobusem czy samochodem. Jak już wcześniej wspomniałam, grupy na Facebook’u będą w poszukiwaniu taniego roweru bardzo pomocne.

Jak nawiązywać znajomości

Bardzo ważną częścią studiów za granica jest również zawiązywanie znajomości. Na początku może Ci być trudno przyzwyczaić się do używania języka angielskiego, ale naprawdę warto. Nie limituj się spędzając czas głównie z Polakami w Danii – przecież wyjechałeś aby poszerzyć horyzonty. W Aarhus jest wiele grup międzynarodowych oferujących różne event’y np. International Community. Zaczynając studia zawsze organizowany jest również Introduction Week, który pozwoli Ci lepiej poznać innych studentów na roku.

Jak znaleźć pracę w Danii?

Jak na pewno słyszeliście, Dania nie należy do tanich państw w Europie - zwłaszcza porównując ceny do Polskich. Na całe szczęście zarobki są również dużo wyższe, niż w Polsce, więc warto znaleźć pracę zwłaszcza, że doświadczenie przyda się po studiach podczas szukania stałej pracy. Nie poddawaj się i szukaj dalej!!! Gdzie szukać pracy? Opcji jest wiele: biura pracy typu vikar to pierwsza opcja, ale są to biura oferujące pracę tymczasową. Grupy na fb i znajomi to kolejna opcja z której szkoda by nie skorzystać. Moją obecną prace dla Trendhim znalazłam właśnie dzięki facebook – koleżanka wiedziała, że szukam pracy, więc "taggneła mnie" w ich ofercie pracy. Proces przesłania CV i rozmowy o pracy był co prawda stresujący, ale zdecydowanie było warto.

Watro również skorzystać z event’ów organizowanych przez Twoją szkołę. W moim wypadku, Aarhus University organizuje company dating - są to event’y które pozwoliły mi poznać ludzi pracujących w dużych firmach i poszerzyć horyzonty. Nigdy nie wiesz gdzie znajdziesz prace albo kto Ci w poszukiwaniu pracy pomoże wiec korzystaj z każdej okazji!!!

Sposoby na naukę języka duńskiego

Zapewne słyszeliście ze język duński jest bardzo trudny i nie warto się go uczyć bo przecież większości Duńczyków mówi po angielsku? Języka duńskiego nie jest Ci potrzebny aby studiować czy nawet pracować w Danii i prawdą jest że większość Duńczyków mówi po angielsku. Radziłabym jednak i tak spróbować się go nauczyć z kilku powodów. Po pierwsze, Lærdansk oferuje bezpłatne kursy języka duńskiego, wiec nic Ciebie to nie będzie kosztować. Po drugie, każde dodatkowe kwalifikacje mogą Ci pomóc w przyszłości gdy będziesz szukać pracy. Po trzecie, szybciej poczujesz się w Danii jak w domu władając podstawowym duńskim.

Stypendium

W czasie studiów Duńczycy otrzymują państwowy grand edukacyjny tzw. SU. Normalnie, trzeba być obywatelem duńskim, aby mieć do niego prawo. Jednak kilka lat temu reguły uległy zmianie i teraz nawet jako Polka byłam w stanie się o niego ubiegać. Informacje na temat przepisów i reguł starania się o SU jako obywatel EU znajdziesz tutaj. Jeśli spełniasz reguły to ostatnim krokiem który musisz podjąć jest wypełnienie dokumentacji i wysłanie jej. Istnieją specjalne biura pomagające w wypełnianiu formularzy i odpowiadaniu na pytania związane z SU, jedno z nich znajduje się w Aarhus i więcej informacji to ten temat jak i adres i godziny otwarcia możesz znaleźć tutaj.

Życzę powodzenia, wspaniałej przygody i dobrej zabawy odkrywania nowego miasta.
Małgorzata Magiera

Komentarze obsługiwane przez CComment