Kulturoznawstwo to niesamowita życiowa przygoda, poznawanie innych kultur, ludzi i często ich odmiennego spojrzenia na życie. Czym zajmuje się kulturoznawca i jak wygląda jego codzienna praca? O studiach i pracy opowiada Paulina Schmid, kulturoznawczyni pracująca dla Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music absolwentką Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, przez półtora roku opracowywała zmiany w kodeksie pracy, które przedstawiono resortowi pracy. Póki co wciąż jest to jedynie projekt zmian, jednak dziś wiadomo, że pierwsza nowelizacja Kodeksu Pracy będzie dotyczyć kwestii urlopu i nadgodzin.

Średnie miesięczne pensje analityków kształtują się od 5 do 12 tys. zł, natomiast wedle prognoz specjalistów portalu Kariera w Finansach, wynagrodzenia tych stanowisk mogą jeszcze wzrosnąć o około 10-15 procent. Kim są i czym się zajmują analitycy finansowi dojdziesz się w tym artykule!

2018 za nami, więc z głowami uniesionymi wysoko oraz bacznym okiem spoglądamy na prognozy zawodowe nowego, 2019 roku. Niezależnie od prestiżu czy popularności niektórych zawodów, statystyki rynkowe są nieubłagane i pokazują kto będzie pierwszy w kolejce o dobrze płatną pracę. Oto pięć naszych typów, kogo czeka praca w 2019 roku!

Darmowe webinarium Big DataŚrednie miesięczne pensje analityków finansowych kształtują się od 5 do 12 tys. zł, natomiast wedle prognoz specjalistów, wynagrodzenia tychże stanowisk mogą jeszcze wzrosnąć o ok. 10-15 proc. Chcesz dołączyć do grona tych profesjonalistów? Weź udział w darmowym webinarium, którego organizatorem jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. To już ostatnia chwila!

To, że macie 20 lat, nie boicie się pracy i jesteście otwarci na nowe wyzwania nie oznacza, że musicie brać najgorsze oferty dostępne na rynku. Owszem, jeśli was przyciśnie to biegnijcie na nocki do magazynu albo dmuchanie balonów na komuniach. W normalnych okolicznościach, warto oszacować czy dana praca będzie się wam opłacać finansowo i czasowo. Łatwo się wpakować w coś na czym dobrze nie zarobicie, zmarnujecie wakacje, a zdobyte doświadczenie będzie zerowe. Dlatego też zrobiliśmy listę pięciu najgorszych, typowo studenckich prac, od których lepiej trzymać się daleko!

34 tysiące złotych miesięcznie w Stanach Zjednoczonych, 22 tysiące złotych w Niemczech i 15 tysięcy złotych w Polsce - tyle właśnie zarabiają specjaliści w nowej i bardzo szybko rozwijającej się dziedzinie. To badacze danych. Według firmy IBM w ciągu najbliższych dwóch lat zapotrzebowanie na Data Scientists wzrośnie o 28 proc.

Programowanie przeszło przez myśl niejednego wątpiącego w swoją przyszłość maturzysty, studenta czy osoby “dorosłej”. Praktycznie pewna dobra pensja i brak potrzeby wykształcenia wyższego sprawiają, że wokół IT uzbierała się chmara domysłów i laików, którzy by chcieli, ale nie wiedzą jak, co, gdzie i czy w ogóle.

W dobie zacierania się granic między kolejnymi profesjami, zmiana pracy lub przebranżowienie powinno być coraz szybsze i łatwiejsze. Tymczasem okazuje się, że jest odwrotnie, a młodzi ludzi są coraz bardziej przytłoczeni. Mechanizmy, które powinny nas wyzwalać i ułatwiać życie, paradoksalnie ograniczają i komplikują proces decyzyjny. Niezależnie czy ofert na rynku pracy jest dziesięć czy sto, każdy powinien się kierować zestawem pięciu prostych zasad. Jakich? Zapraszamy do lektury!

Czy jest sposób, aby student po ukończeniu studiów mógł pochwalić się zarówno dyplomem, jak i odpowiednim doświadczeniem zawodowym? Okazuje się, że jednak jest! PWSZ im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie wychodzi naprzeciw dzisiejszym wymaganiom i pomaga uczniom bezproblemowo znalezieniem zatrudnienie młodym absolwentom. Wszystko dzięki programowi studiów dualnych.

Nowa płaca minimalna, większy zasiłek, bony ofertowe. Z drugiej strony luki kadrowe, aktywizacja bezrobotnych i regulacje pracowników-cudzoziemców. To tylko początek listy zmian, nad którymi pracuje Ministerstwo Pracy w ustawie nowelizującej Kodeks Pracy. Największe cele i wyzwania minister Rafalskiej oraz jej resortu prezentujemy poniżej!

Narodowe Centrum Nauki zaprezentowało statystyki konkursów dotyczące ogłoszonych i rozstrzygniętych konkursów w 2017 roku. Syntetyczna analiza danych liczbowych przedstawia poziom zaangażowania polskich uczelni oraz dynamikę panującą w tym środowisku.