polska-wojskoRosnący poziom bezrobocia wśród osób młodych sprawia, że wielu absolwentów przez długi okres czasu nie może znaleźć stałego zatrudnienia zgodnego z profilem posiadanego wykształcenia. Ukończenie kolejnych praktyk i bezpłatnych staży nie przyczynia się jednak w wielu przypadkach do poprawy tej sytuacji. Może warto obrać zatem inną drogę? Wojsko Polskie zapewnia stabilność, dobre zarobki i możliwość rozwoju. Czy warto podążyć tą ścieżką kariery?

Dlaczego warto iść do wojska?

Przez wiele lat służba w armii traktowana była jako przykry obowiązek, z którego musiał wywiązać się każdy obywatel. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi zmienił się obraz Wojska Polskiego. Czy warto teraz zainteresować się perspektywą zatrudnienia w strukturach armijnych? Ten aspekt należy rozpatrywać w dwóch kategoriach:
  • Finansowy - dobre zarobki (o których wspomnimy później) oraz rozbudowany system dodatków i premii.
  • Rozwojowy - awans zależy wyłącznie od naszych osiągnięć i chęci doskonalenia zawodowego.

Ile razy słyszeliście od swoich znajomych, że zatrudnienie w korporacji skutkuje wieloletnim "okupowaniem" tego samego stanowiska? Możliwości awansu są praktycznie przed Wami zamknięte, gdyż z reguły prowadzi się zewnętrzne rekrutacje na stanowiska kierownicze i menedżerskie. Czy nie lepiej w takim razie mieć świadomość, że awans zależy tylko i wyłącznie od naszych, rosnących umiejętności i osiąganych wyników? System awansów w wojsku regulowany jest bowiem przez odpowiednie ustawy, którym podlegają wszyscy żołnierze. Nie musicie się zatem martwić, że awansu doczekacie się w "bliżej nieokreślonej przyszłości" - to pierwszy plus służby w Wojsku Polskim.

Jak dostać się do wojska?

Zajmijmy się teraz inną kwestią: jak dostać się do wojska w przypadku ukończenia studiów na uczelni cywilnej? W najlepszej sytuacji są absolwenci kierunków technicznych:
  • informatyki,
  • elektroniki i telekomunikacji,
  • mechanika i budowa maszyn.
Mogą oni skorzystać z bardzo ciekawej oferty uczelni wojskowych, czyli studium oficerskiego, które trwa 12 miesięcy i umożliwia zdobycie pierwszego stopnia oficerskiego (podporucznika). Po złożeniu uroczystej przysięgi wojskowej rozpoczyna się Wasza kariera żołnierza zawodowego.

Słuchacze studium oficerskiego na czas nauki zostają skoszarowani na terenie uczelni wojskowej. Warto jednak podkreślić, że przyszli oficerowie pobierają w tym czasie żołd i otrzymują szereg innych dodatków, o których cywile mogą tylko pomarzyć. Przyszli oficerowie nie są zatem skazani na przysłowiową "wegetację" za zaoszczędzone pieniądze.

Gdzie można studiować?

Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w WarszawieWyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie

Ile można zarobić w wojsku?

Dwanaście miesięcy mija jednak bardzo szybko i nadchodzi ten długo wyczekiwany moment: rozpoczęcie służby wojskowej. Co dostaniemy na początek? Zróbmy może skróconą listą profitów:
  • zarobki - miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3800 zł.
  • dodatki i premie - specjalne (np. w ŻW można otrzymać do 750 zł), dodatkowe uposażenie roczne, gratyfikacja urlopowa, zasiłek na zagospodarowanie (dla nowych żołnierzy), finansowanie podróży służbowych.

Jeśli Wasz staż w strukturach armijnych odpowiednio wzrośnie, to będziecie mogli liczyć na dostęp do kolejnych elementów rozbudowanego systemu dodatków i premii.

Stabilność zatrudnienia, dobre zarobki oraz duże perspektywy rozwoju sprawiają, iż służbę w Wojsku Polskim wybiera co raz więcej młodych ludzi. Studium oficerskie, które stanowi najlepszą i najprostszą drogę do armii, cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że średnio o 1 wolne miejsce walczy nawet kilkudziesięciu kandydatów!

Jeśli chcecie w jeszcze większym stopniu zgłębić temat studium oficerskiego i kariery w wojsku, to polecamy lekturę wywiadu "Dlaczego warto pójść na studia wojskowe" z mjr mgr inż. Piotrem Szczepańskim, Rzecznikiem Prasowym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki.

Komentarze obsługiwane przez CComment