Czy w Polsce brakuje kandydatów do pracy w branży IT?Kandydaci na studia coraz bardziej świadomie podchodzą do tematu wyboru kierunku oraz specjalności. Swoją ostateczną decyzję często opierają na wnikliwych analizach rynku pracy, ale nie brakuje również osób, które wybierają swoją ścieżkę kształcenia w całkowicie nieprzemyślany sposób. Narażają się one w ten sposób na problemy ze znalezieniem pracy w wyuczonym zawodzie po ukończeniu studiów.

W roku akademickim 2017/2018, jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyjęto na studia pierwszego oraz drugiego stopnia blisko 430 tys. osób. Przyszli studenci z roku na rok coraz częściej wybierają przyszłościowe i perspektywiczne kierunki takie jak medycyna, informatyka, logistyka czy budownictwo. Nie brakuje jednak nadal osób, które podejmują decyzję o wyborze kierunku bez dogłębnej analizy rynku pracy. Dlaczego jest ona tak istotna? W pewien sposób obrazuje bowiem trendy rynkowe i wskazuje branże we współczesnej gospodarce, w których bez trudu znajdziemy pracę po ukończeniu odpowiednich studiów.

Jakie kierunki techniczne i inżynierskie wybierali ubiegłoroczni kandydaci z oferty polskich uczelni? Zaskoczenia raczej nie będzie, gdyż lista najpopularniejszych kierunków nie zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich lat. Największym zainteresowaniem cieszyła się automatyka i robotyka, informatyka, biotechnologia, budownictwo oraz geodezja i kartografia. Na liście najpopularniejszych kierunków znalazły się ponadto:
  • informatyka,
  • zarządzanie,
  • psychologia
  • ekonomia
  • prawo.

Jeśli myślałeś/aś, że w top 5 najpopularniejszych kierunków studiów znajdą się wyłącznie kierunki ścisłe, to chyba jest to małe zaskoczenie, prawda? Psychologia okazała się bowiem popularniejsza od automatyki i robotyki, która w rekrutacji 2016/2017 zamykała pierwszą piątkę...

Czy niebawem zabraknie na rynku pracy absolwentów kierunków technicznych?

Już od kilku lat można zaobserwować stale rosnący trend zainteresowania kandydatów kierunkami technicznymi. Niestety, liczba osób, która je kończy, wciąż nie jest w stanie zaspokoić potrzeb zarówno polskiego, jak i europejskiego rynku pracy. Największe problemy mają firmy z sektora IT, których dynamiczny rozwój sprawia, że systematycznie muszą zwiększać zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów. Eksperci z branży HR jednoznacznie wskazują, że ten niepokojący dla przedsiębiorstw trend będzie się utrzymywać jeszcze przez wiele lat.

Jaki kierunek studiów wybrać? (poradnik dla kandydatów i test kompetencji)

Łatwo zatem dojść do wniosku, że wybór jednego z kierunków o profilu informatycznym zapewni nam dostęp do perspektywicznego i systematycznie rozwijającego się rynku pracy. Oczywiście pod warunkiem, że mamy do tego odpowiednie predyspozycje i umiejętności. Jeśli chcesz się sprawdzić już teraz, to rozwiąż nasz krótki test...

Przed przystąpieniem do testu, prosimy o wypełnienie poniższych pól:
  Oświadczam, że zapoznałem(am) się i akceptuję treść Regulaminu.

Wypełnione? W takim razie, życzymy powodzenia!

Komentarze obsługiwane przez CComment