money 2298506 640Według najświeższego raportu Job Square dotyczącego warunków zatrudnienia studentów w Polsce, dla prawie połowy studiujących własne zarobki to jedyne źródło utrzymania. To fakt, coraz więcej studentów podejmuje pracę w trakcie nauki. Część z nich robi to po to, aby się usamodzielnić, jeszcze inni, aby zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, a niektórzy z nich podejmują pracę, aby sprawdzić swoje umiejętności. W jakich branżach pracują studenci, ile zarabiają i na jakich warunkach najchętniej podejmują współpracę? Zapraszamy do dalszej lektury!


Student szuka pracy


Dla tych, którzy uważają, że czasy studenckie to nic innego jak niekończąca się zabawa i beztroska, mamy złą wiadomośc. Jak wynika z odpowiedzi ankietowych, dla prawie połowy studentów własna praca jest dla nich jedynym źródłem dochodu. Nauka tylko co trzeciego studenta w Polsce jest finansowana przez jego rodziców. Co dziesiąty student utrzymuje się ze stypendium: socjalnego, sportowego lub naukowego. Dla 3% ankietowych źródłem utrzymanie jest renta rodzinna, a tylko 1,5% ankietowanych korzysta z kredytu studenckiego. Dlaczego studenci poszukują pracy? Dla ponad połowy ankietowanych największym motywatorem są zarobki. Aż 37% studentów szuka pracy na dłużej, a tylko 8% poszukuje pojedynczych zleceń lub pracy na miesiąc.

Jak napisać pierwsze CV, aby każdy pracodawca chciał Cię zatrudnić? Zapytaliśmy o to eksperta. Co skłania studentów do przyjęcia pracy od konkretnego pracodawcy?


Dla ponad 60% ankietowanych najważniejszym czynnikiem są zarobki. 4 na 10 studentów podjęłaby zatrudnienie ze względu na dobrą atmosferę pracy. 37% rozpoczęłaby pracę dla pracodawcy ze względu na możliwość rozwoju. Dla ponad 30% studentów ważny jest elastyczny czas pracy. Ważnym czynnikiem jest uczciwość pracodawcy - jeśli firma jest w stanie zapewnić gwarancję zatrudnienia oraz bez ociągania zawrzeć umowę z kandydatem, student chętnie podejmie współpracę.

Forma zatrudnienia - która jest najatrakcyjniejsza?


Prawie 70% studentów szuka zatrudnienia w oparciu umowy o pracę! Dlaczego wolą ten typ zatrudnienia, a nie bardzo popularną umowę cywilno-prawną? Zalety umowy o pracę, na które najczęściej wskazywali ankietowani, to:
 • bezpieczna forma zatrudnienia,
 • płatny urlop oraz zwolnienie lekarskie,
 • stabilność finansowa,
 • ochrona ze strony kodeksu pracy,
 • składki emerytalne.

Oczekiwania i rzeczywistość często są różne - aż połowa studentów pracuje na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. To zły wynik, ponieważ niespełna 5% ankietowanych stwierdza, że chętnie pracuje w oparciu o tę formę współpracy.

Za atrakcyjnością umów cywilno-prawnych przemawia:
 • krótkie warunki zatrudnienia i elastyczna forma,
 • brak zobowiązania na długi czas, zawsze można z niej zrezygnować,
 • niższy podatek i brak składek przy statusie studenta,
 • elastyczne godziny pracy,
 • niższe podatki - większa kasa do kieszeni.

Co ich motywuje do pracy?


Dla ponad 80% ankietowanych największym motywatorem do podjęcia pracy są zarobki. 62% chce zdobyć doświadczenie zawodowe, które zaprocentuje w przyszłości. Pieniądze i doświadczenie jest dla nich ważne, ponieważ prawie 65% ankietowanych może pochwalić się stałym zatrudnieniem.

Do najpopularniejszych branż należą:
 • zdrowie i uroda,
 • handel i sprzedaż,
 • bankowość,
 • ubezpieczenia,
 • finanse.

Warunki zatrudnienia są dla studentów niezwykle istotne - jeśli coś im nie odpowiada, spora część z nich bez trudu zaczyna rozglądać się za nowym zajęciem.

Jak studenci oceniają warunki pracy i swoje zarobki?


Za co żacy cenią swoją pracę? Najczęściej wskazywaną odpowiedzią w badaniu jest zadowolenie z relacji między współpracownikami (43%). Prawie taka sama liczba ankietowanych wskazuje, że pracodawca zapewnia im dobre warunki w miejscu pracy. 39% studentów docenia możliwość dostosowania godzin pracy pod plan zajęć oraz elastyczny grafik. Od jakiegoś czasu została ustanowiona minimalna stawka godzinowa na poziomie 13,7 zł brutto. Ponad 60% ankietowanych sądzi, że taka stawka ich nie satysfakcjonuje i chcieliby zarabiać więcej. Wysokość zarobków w poszczególnych miastach akademickich różni się od siebie. Dla przykładu w Warszawie studenci mogą liczyć na największe zarobki. Średnia stawka wskazywana przez ankietowanych ze stolicy utrzymuje się na poziomie prawie 16 zł netto za godzinę pracy. W Poznaniu i Katowicach studenci średnio zarabiają 14,6 netto na godzinę. Na czwartym miejscu jest Kraków, gdzie średnio zarabia sie 13,75 zł na rękę.

Podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie na studiach? Niekoniecznie! Sprawdź jak wykorzystać swoje atuty na każdym stanowisku.


Źródło: Studentwpracy.pl
Tags: praca