O politykach słyszymy w zasadzie na każdym kroku – w telewizji, radiu i w internecie. Kim jednak są Ci ludzie i dlaczego ich praca budzi skrajne odczucia w społeczeństwie? Specjalnie dla Was postanowiliśmy przyjrzeć się ich obowiązkom, zarobkom i drodze, jaką musieli pokonać, żeby piastować swoje obecne funkcje i stanowiska.

Jak zostać politykiem?
Wielu polityków swoją karierę rozpoczęło od ukończenia popularnych kierunków studiów, czyli politologii, stosunków międzynarodowych lub nauk ekonomicznych. Nie oznacza to jednak, że absolwenci innych kierunków są na przegranej pozycji – profil wykształcenia jest bowiem w polityce kwestią drugorzędna.

Co w takim razie jest najważniejsze? Znajomość języków obcych, umiejętność budowania pozytywnych relacji z przedstawicielami środowisk politycznych i biznesowych, kultura osobista i szeroka sieć kontaktów. Niestety, znajomość języków obcych wśród polityków dość mocno kuleje, a kultura osobista stała się zapomnianą tradycją, kultywowaną w domowym zaciszu przez grupę zapaleńców. Wróćmy jednak do rzeczywistości...

Skończyłeś studia i nie wiesz co robić dalej, żeby zostać politykiem? Zacznij od zapisania się do wybranej partii korzystając z jednego z powyższych wariantów:
 • prosty: zapisujesz się do partii na podstawie sondaży wyborczych i wybierasz tą, która ma największe poparcie społeczne. Oznacza to, że po następnych wyborach parlamentarnych będziesz należeć do partii rządzącej. To rozwiązanie ma jednak sporo minusów, gdyż konkurencja przy obsadzaniu intratnych stanowisk państwowych jest dość duża. Musisz zatem być bardzo wytrwały i zbudować odpowiednią sieć kontaktów wewnątrz struktur partyjnych.
 • trudny: wybierasz partię zgodnie ze swoimi przekonaniami i poglądami polityczno-gospodarczymi. Angażujesz się we wszelkie akcje promocyjne i wizerunkowe, planujesz i realizujesz kampanie społeczne, etc. Minus? Może okazać się, że Twoja partia nigdy nie wejdzie do sejmu...

Teoretycznie jest również trzecia możliwość, czyli założenie własnej partii lub stowarzyszenia, ale wymaga to naprawdę świetnego programu, funduszy oraz poparcia społecznego.

Na czym polega praca polityka?
Zadaniem polityka jest zdobywanie i umacnianie wpływów wśród wyborców, sprawowanie funkcji zgodnych z zakresem obowiązków dla danego stanowiska, rozwiązywanie problemów społecznych, realizacja programu partii rządzącej, zarządzanie finansami oraz prowadzenie dialogu z przedstawicielami rozmaitych środowisk.

Powyższy spis jest jednak bardzo ogólny i nie uwzględnia wszystkich obowiązków, które zawsze są uzależnione od piastowanej funkcji w strukturach państwowych.

Zarobki polityka
Zarobki polityków, sprawujących funkcje publiczne, są jawne i przedstawiają się następująco:
 • asystent posła – 1,8 - 4 tys. zł brutto,
 • radny – od 250 zł do 2,7 tys. zł netto,
 • burmistrz miasta 5 - 10 tys. zł brutto,
 • prezydent miasta – 8 - 12 tys. zł brutto,
 • poseł na Sejm i senator - około 10 tys. zł netto,
 • minister - 13 tys. zł brutto,
 • premier - 15 tys. zł brutto,
 • prezydent RP - 19 tys. zł brutto,
 • europoseł - 7 665 euro.

Do tych sum dochodzą różne dodatki i benefity: diety, koszty prowadzenia kancelarii lub biura poselskiego oraz premie.

Komentarze obsługiwane przez CComment