W dobie komputerów i elektronicznego przetwarzania danych wydaje się, że archiwiści nie są już potrzebni. Prawda jest jednak taka, że każdy duży podmiot gospodarczy i wszelkiego rodzaju instytucje, takie jak urzędy państwowe, wojewódzkie czy gminne, powinny prowadzić własne archiwum i przechowywać w nim dokumenty.

Kim jest archiwista?


Zapewne nie wywołamy zdziwienia na Twojej twarzy, jeśli powiemy, że archiwista jest odpowiedzialny za proces katalogowania, porządkowania i archiwizacji dokumentacji powstającej w przedsiębiorstwach oraz instytucjach publicznych oraz pozarządowych. Trudno się jednak temu dziwić, gdyż w każdej branży i w każdym sektorze współczesnej gospodarki generowane są ogromne ilości dokumentów, które zgodnie z obowiązującym prawem, muszą być przechowywane w formie tradycyjnej – obok zasobów poddanych digitalizacji. Skutecznie przeprowadzona archiwizacja umożliwia błyskawiczne uzyskanie dostępu do określonych zasobów – dbałość o szczegóły i porządek to zatem bardzo pożądane cechy archiwisty.

Powszechna komputeryzacja sprawiła jednak, że archiwiści muszą dzisiaj zarządzać również zasobami elektronicznymi i prowadzić wirtualny katalog dokumentów, które są generowane i przechowywane w formie tradycyjnej.

Trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonuje przedsiębiorstwo lub instytucję państwową bez stanowiska archiwista, którego ciężka praca stanowi niejako fundament efektywności pozostałych pracowników.

Kto może zostać archiwistą?


Teoretycznie? Każdy, gdyż nie istnieją formalne wymagania, które należy spełnić, żeby pracować na tym stanowisku.
Praktycznie? Tylko najlepsi kandydaci, którzy wykazują się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, dbałością o najmniejszy szczegół, doskonałym zorganizowaniem pracy oraz odpowiedzialnością.

Profil posiadanego wykształcenia nie ma większego znaczenia w tym zawodzie, ale zdecydowanie polecamy ukończenie kierunku ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE DOKUMENTACJĄ. Na tym kierunku zdobędziesz zarówno gruntowną wiedzę, jak i konkretne umiejętności, które na pewno przydadzą Ci się w późniejszej pracy zawodowej.

Gdzie pracuje archiwista i ile zarabia?


Trudno wymienić wszystkie branże i sektory gospodarki, w których może zostać zatrudniony archiwista. Dlaczego? Ponieważ stanowiska te są tworzone praktycznie wszędzie: w średnich i dużych przedsiębiorstwach, międzynarodowych korporacjach, organizacjach pozarządowych oraz w instytucjach publicznych.

Poziom zarobków jest uzależniony od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz miejsca pracy – najwyższe pensje otrzymują archiwiści zatrudnieni w dużych przedsiębiorstwach. Można jednak przyjąć, że średnia pensja to około 2100 – 2600 złotych miesięcznie.

Komentarze obsługiwane przez CComment