Nawet w betonowej przestrzeni miasta, a może zwłaszcza tam, człowiek potrzebuje zieleni i kontaktu z naturą. Nie bez powodu miejskie parki i ogrody zapełnione są poszukującymi spokoju i odpoczynku od zgiełku mieszczuchami. Architekt krajobrazu to zawód bardzo ciekawy: ma bezpośredni wpływ na kształtowanie otoczenia, ma kontakt z ludźmi, ale też z przyrodą, pracuje zarówno w biurze, jak i w terenie. Kusi? Czytaj dalej.

Na czym polega praca architekta krajobrazu?

Architekt krajobrazu to taka ładniejsza nazwa ogrodnika? Nic bardziej mylnego :)

Ranga zawodu architekta krajobrazu najprawdopodobniej będzie rosnąć. W Polsce i nie tylko coraz bardziej docenia się obecność przyrody w codziennym życiu, wprowadzanie idei zrównoważonego rozwoju w planowaniu przestrzeni całych aglomeracji, miast, ale też pojedynczych zleceń. Architekt krajobrazu potrzebny jest w instytucjach, samorządach, pracuje przy wielkich inwestycjach, ale też planując ogrody prywatnych zleceniodawców.

Architekt krajobrazu zajmuje się planowaniem i projektowaniem przestrzeni, w której funkcjonuje człowiek. W odróżnieniu od “tradycyjnej” architektury jednak skupia się na krajobrazie, przestrzeni zielonej i wprowadzaniu elementów przyrody do otoczenia człowieka. Materiałami, z którymi pracuje są nie tylko rośliny, ale też woda, rzeźba terenu, elementy architektoniczne.

Krajobraz w kontekście tego zawodu traktowany jest dość szeroko. Architekci krajobrazu zajmują się m.in.:
 • opracowywaniem i nadzorowaniem realizacji projektów: ogrodów przy domach i rezydencjach, ogrodów na dziedzińcach, dachach, ogrodów przy rezydencjach;
 • opracowywaniem i nadzorowaniem realizacji projektów parków publicznych, parków uzdrowiskowych, ogrodów osiedlowych, skwerów, bulwarów, terenów sportowych, placów zabaw, ogrodów botanicznych, parków etnograficznych, wystaw ogrodniczych;
 • kształtowaniem krajobrazu w przestrzeni publicznej - wokół budynków użyteczności publicznej i w otoczeniu szlaków komunikacyjnych;
 • opracowywaniem projektów zieleni miejskiej;
 • ochroną zasobów naturalnych i utrzymywaniem ich użyteczności dla człowieka;
 • dokonywanie ocen oddziaływania inwestycji na środowisko oraz minimalizowaniem szkód powstających w krajobrazie, spowodowanych ingerencją człowieka;
 • rewaloryzacja krajobrazu miejskiego, w tym projektowanie stref ruchu pieszego, ścieżek rowerowych, punktów widokowych
Sami widzicie, że zawód architekta krajobrazu jest bardzo różnorodny i "pojemny". To z kolei płynnie przenosi nas do kolejnego pytania.

Kto nadaje się do pracy architekta krajobrazu?

Nie da się ukryć, że architekt krajobrazu to po części człowiek renesansu. Jeśli myślisz o tym zawodzie, to niekonieczine już teraz, ale na pewno zdobywając wykształcenie będziesz musiał stać się jednocześnie:
 • Artystą - z rozbudowanym zmysłem estetyki, ale poskromionym względami praktycznymi. Niezbędna jest też umiejętność rysowania i wizualizacji przestrzennej.
 • Przyrodnikiem - chodzi tu nie tylko o zamiłowanie do natury, ale doskonałą znajomość materiału, z którym pracujesz. Architekt krajobrazu powinien znać rośliny, ich wygląd, wytrzymałość w różnych warunkach, podłoże i ukształtowanie terenu, jakiego potrzebują, a przede wszystkim ich użyteczność dla danego miejsca i celu.
 • Umysłem ścisłym - nie można wyobrazić sobie architektury bez matematyki, pomiarów i obliczeń.
 • Społecznikiem - nadrzędnym celem projektów, nad którymi pracuje architekt jest ich użyteczność dla człowieka, mieszkańców danego obszaru i wszystkich, którzy będą z niego korzystać.
Wykształcenie architekta krajobrazu

Oczywistym elementem wykształcenia architekta krajobrazu jest ukończenie studiów na tym własnie kierunku: zobacz więcej informacji o tym kierunku i uczelniach. Ukończenie studiów jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu zawodowego.

Jak napisaliśmy wyżej, zawód ten jest bardzo szeroki, architekt krajobrazu może zajmować się mnóstwem rzeczy. Zapewne już na studiach i w pierwszych latach pracy zauważysz, że niektóre obszary tematyczne i projekty interesują Cię bardziej i np. lepiej wychodzi Ci zaprojektowanie ogrodu niż osiedlowego skweru. Pomyśl wtedy o dodatkowych kursach i szkoleniach, np. z zakładania ogrodów, czy projektowania oczek wodnych. Dzięki temu zbudujesz sobie opinię specjalisty w węższej dziedzinie, oczywiście pozostając kompetentnym w innych aspektach zawodu architekta krajobrazu.

Zarobki architekta krajobrazu

Oczywiście architekt krajobrazu może zarabiać różnie, zależnie od zajmowanego stanowiska, liczby zleceń i miejsca zatrudnienia. Inaczej zarabia architekt zatrudniony w jednostkach administracji, zajmujący się zielenią miejską, inaczej doradca i projektant zieleni pracujący dla firmy deweloperskiej, a inaczej projektant ogrodu indywidualnego zleceniodawcy (którego zasobność portfela i posiadłość też bywa rozmaita). Średnia miesięcznych zarobków kształtuje się w przedziale 3-4 tys. zł.

Komentarze obsługiwane przez CComment